Schody żeliwne – nie tylko w starych domach. Jakie mają zalety?

2010-06-01 9:57

Nietypowe, rzadko spotykane, o niepowtarzalnym wyglądzie. Schody żeliwne najlepiej pasują do wnętrz o charakterze industrialnym, nowoczesnym albo rustykalnym czy vintage, zdecydowanie podkreślając ich wystrój.

Spis treści

  1. Schody żeliwne jak z dawnej epoki
  2. Schody żeliwne – rodzaje
  3. Schody żeliwne – zalety

Żeliwo ma długą historię i liczne zastosowania. Większości z nas może kojarzyć się przede wszystkim ze starymi, topornymi kaloryferami w mieszkaniach lub solidnymi, ciężkimi garnkami. Ale z żeliwa od wieków w warsztatach rzemieślników powstawały artystyczne konstrukcje i elementy użytkowe: ogrodzenia, barierki, meble ogrodowe, latarnie oraz właśnie schody.

Schody żeliwne jak z dawnej epoki

Schody żeliwne były stosowane na terenie Polski już na początku XIX wieku, ale na popularności zyskały dopiero w drugiej połowie tego stulecia. Zwiedzając dawne pałace, stare kamienice czy obiekty przemysłowe, nierzadko można w nich spotkać misternie zdobione, z zachwycającymi ornamentami schody żeliwne, przywodzące na myśl epokę wiktoriańską czy klimat Paryża z epoki fin de siècle. Mają przebogate, przepięknie wykończone balustrady i poręcze, a stopnie często są inkrustowane motywami roślinnymi.

schody żeliwne
Autor: Mariusz Bykowski

Schody żeliwne – rodzaje

  • Klasyczne, o prostej formie, na przykład jednobiegowe. Będą wygodne w użytkowaniu pod warunkiem, że wysokość kondygnacji nie przekracza 3 m, a stopni do pokonania nie będzie więcej niż 17. Taki rodzaj schodów zwykle ma prostokątne stopnie, które mogą być pełne lub ażurowe. Te drugie sprawiają wrażenie bardziej delikatnych, dzięki czemu nie przytłaczają wnętrza, a poza tym prześwity w stopniach zapewniają doświetlenie przestrzeni pod schodami. Pasują do oddzielnych klatek schodowych lub przestronnych wnętrz, szczególnie loftowych albo urządzonych w stylu modernistycznym.
  • Spiralne. Jeśli mamy do dyspozycji pomieszczenie o niezbyt dużej powierzchni albo nie chcemy zagracać przestrzeni schodami, a pragniemy, by wnętrze przyciągało uwagę wyjątkowymi detalami i miało prawdziwie nieprzeciętny charakter, warto wybrać spiralne schody żeliwne, które staną się eleganckim dopełnieniem całości wystroju. Mogą mieć naprawdę niewielką średnicę (110 cm), z tego powodu są dość strome, mniej wygodne, ale zajmują o wiele mniej miejsca. Do wyboru są lewo- lub prawoskrętne. Składają się ze słupa nośnego, stopni i balustrady. Spiralne schody żeliwne bez problemu można dostosować do potrzebnej wysokości. Liczba stopni jest uzależniona od wysokości schodów. Tego rodzaju schody żeliwne mogą być wykorzystywane nie tylko w domach i dwupoziomowych mieszkaniach – ich elegancka stylistyka sprawia, że dobrze sprawdzają się w sklepach, salonach usługowych czy miejscach użyteczności publicznej.
spiralne schody żeliwne
Autor: Mariusz Bykowski

Schody żeliwne – zalety

Mocne strony schodów żeliwnych biorą się przede wszystkim z właściwości materiału, z którego zostały wykonane, czyli żeliwa. Jest ono tanie, ma dobrą wytrzymałość, tłumi drgania, a do tego jest odporne na ścieranie, więc na schody jest wprost wymarzone. Schody żeliwne zrobione z tak trwałego i odpornego surowca z powodzeniem przetrwają długie lata i mają szansę służyć nie jednemu pokoleniu.

Nasi Partnerzy polecają