Efektowna ściana we wnętrzu. 7 fantastycznych zdjęć!
Gładkie ściany? Jesteśmy za! Ale jeśli choć jedną lub jej część zaaranżujesz inaczej, Twój dom zyska wyjątkowy look. Jest to rozwiązanie, które pomoże Ci przeprowadzić szybką i tanią metamorfozę. Kliknij galerię ZDJĘĆ i zainspiruj się!
Autor: DelightFULL
Największe wrażenie w tym wnętrzu robi szafirowa zabudowa. Odcienie tego koloru powtarzają między innymi sofa, krzesła i lampa (Ella, Delightfull.eu), ale to od ściany nie można oderwać wzroku. To zasługa przemyślanego układu półek, ozdobnych płycin i starannego wykończenia. W mniejszym pomieszczeniu można rozważyć pomalowanie zabudowy na jasny odcień – kremowa, miętowa czy beżowa też byłaby doskonała
Spis treści
Ściana z efektem krok po kroku
Zarówno w dużym, jak i małym pomieszczeniu można pomysłowo wykończyć ściany. Wersja bezpieczna to stonowane kolory, delikatne wzory, dyskretna faktura. W wariancie ekstrawaganckim mieści się właściwie wszystko: od mieszkania wyłożonego cegłami od góry do dołu przez tapety w wielobarwne szalone wzory po panele 3D o bardzo wyrazistej fakturze.
Rozwiązań jest bez liku, w tym także te nietypowe, jak ozdobienie ściany starymi skrzydłami drzwiowymi, zrobienie lamperii z wiekowych sztachet lub patchworkowej instalacji z vintage’owych tabliczek informacyjnych. Można też pójść w standard i po prostu praktycznie i funkcjonalnie zabudować jedną czy dwie ściany: półkami i płytkimi szafeczkami na wzór dawnych meblościanek.
Atrakcyjnym rozwiązaniem jest naklejenie na jedną ze ścian fototapety zwykłej lub iluzorycznej (np. sprawiającej wrażenie głębi) czy choćby pomalowanie jej w pasy albo za pomocą szablonu.
Modne wykończenie ścian
Zabudowa meblowa: jeśli zabudowa ma być z drewna z widocznym usłojeniem, to np. z dębiny lub innego szlachetnego gatunku. To jednak bardzo kosztowne. Drewno mniej szlachetne, np. sośninę, lepiej pomalować. Podobną zabudowę można zamówić z MDF-u. Matowa będzie wyglądała bardziej retro i elegancko, a na wysoki połysk – nowocześnie.
Nowoczesne meblościanki – świetny wybór do małych mieszkań
Pomysł na lamperię
Lamperia to sposób wykończenia dolnej części ściany drewnem, płytkami, kamieniem itp., ale także pasem tapety czy farby innego koloru. Zdobi i chroni ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Jaka jest jej idealna wysokość? Zwykle ok. 120 cm, ale niższa (75-100 cm) optycznie podwyższy wnętrze.
Z kolei wyższa, np. zrównana z nadprożem drzwi, sprawi, że pomieszczenie wizualnie stanie się niższe. Zarówno lamperia, jak i boazeria wracają do łask!
Okładzina 3D z efektem
Okładzinę 3D wystarczy oświetlić od góry, wówczas pojawi się zjawiskowa gra światła i cieni podkreślająca fakturę ściany. Tapetę czy fototapetę można oświetlić reflektorkami punktowymi. Świetnym pomysłem jest zamontowanie okładziny czy fototapety na panelu kilka centymetrów od ściany, a ową lukę wzbogacić np. listwą LED.
Powstanie interesujący trójwymiarowy efekt. Jeśli fototapeta ma ciekawy motyw, np. wieży Eiffla, możesz nakleić ją na przezroczyste pleksi i od tyłu podświetlić ów motyw punktowo – wrażenie fantastyczne!