Ściany w odważnych odcieniach. Zobacz jak stosować i łączyć kolory

2023-04-19 16:47

Więcej odwagi! – nawołują projektanci, a my pokazujemy trzy gorące trendy. Podpowiadamy też, jak barwy łączyć, które triki zastosować, i jakich zasad się trzymać, by nadać wnętrzom nowy i piękny wymiar.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Sadolin Oto sprytny (i prosty!) trik, dzięki któremu mebel lub drzwi niepasujące barwą do ściany w twojej wyma-rzonej tonacji idealnie z nią zgrasz. Takie „obce” elementy wystarczy pomalować na identyczny odcień co ścianę. Kolejna zaleta triku – przestrzeń stanie się bardziej klarowna. Chłodna, ciemna zieleń (Ocean Green N8.40.21, Sadolin) sprawia, że wnętrze zyskuje głębię – oczywiście to złudzenie optyczne, ale niezwykle cenne. Z jakimi kolorami ją łączyć? Jasną zielenią, błękitem, szarościami. I złotem.

W związku

Na topie jest teraz łączenie dwóch, trzech kolorów na jednej ścianie. Nie tylko ją ożywiają, lecz także wizualnie korygują proporcje pomieszczenia. Na przykład „obniża” je kompozycja ciemniejszych pasów na dolnej części ściany z pasem jaśniejszym na górnej. Nie masz pewności co do efektu? Sięgnij po odcienie jednej barwy (łatwiej je dobrać niż kontrastowe).

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Little Greene

Kontrast

Jeśli znudziła ci się wszechobecna biel w kuchni, skorzystaj z tego pomysłu. Część ściany nad płytkami pokryj nasyconą, ciemną zielenią. Pomieszczenie od razu nabierze wyrazistego charakteru. Barwni partnerzy zieleni: tonacje wikliny, piasku, miedzi i szaroniebieski.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Alcro

Pastelowo

Rozbielona zieleń na ścianie (i podobnie taki róż) to nowy znak minimalistycznych salonów. Ten kolor współgra z różem, chłodną zielenią, wrzosem.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Magnat Ceramic

We wnętrzach wypełnionych ciepłym światłem dziennym dobrze będą wyglądały kolory zimne i neutralne. Jeśli w pomieszczeniu masz chłodne światło – przeciwnie – tonacje o ciepłym zabarwieniu (oraz neutralne). Gdy światło jest rozproszone, jasne, sprawdzą się wszystkie barwy. Ta sama zasada dotyczy oświetlenia sztucznego.

Dobra strona mocy

Czerwień Caliente AF-290 jest energetyczna, intensywna, lecz nie męczy. Do wnętrz nowoczesnych oraz tradycyjnych. W tych ostatnich prezentuje się bardzo dostojnie. By nie zdominowała aranżacji, łącz ją z bielą (w podobnej proporcji), szarościami, beżami. Intrygująco wygląda z brudnymi różami i brązami.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore

Harmonia i akcent

Modny róż? Przyszarzony, przypudrowany lub wymieszany z brązem. Zestawiony z pokrewnymi odcieniami stworzy spokojny efekt. Jednak by całość nie była mdła w odbiorze, zróżnicuj natężenie barw (jaśniejsze, ciemniejsze) oraz ich temperaturę (nawet te należące do ciepłej gamy mogą mieć chłodny odcień, np. różowy z dużą domieszką szarości jest zimniejszy od tego ze sporą dawką czerwieni). Dodaj też jeden, maksymalnie trzy kontrastowe detale. Wystarczą niewielkie.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Flugger

Sprawdzam!

Kolor wybrany. Kupujesz farbę, malujesz ścianę i… okazuje się, że jest on inny niż na próbniku producenta. Unikniesz rozczarowania, korzystając jeszcze przed remontem z testerów kolorów. Pokryj nimi fragment ściany, by zobaczyć jak prezentują się w świetle naturalnym i sztucznym (barwy są na nie bardzo czułe). Wtedy masz szansę na korektę – wybranie odcienia nieco jaśniejszego lub ciemniejszego, by osiągnąć zamierzony cel. Kolor na zdjęciu współgra z tonacjami: czekoladową, ugrami, fioletami, zieleniami.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Dulux

Na dużej płaszczyźnie

…intensywność barw nabiera mocy. Wydają się bardziej wyraziste niż na próbkach kolorów. Jeśli masz już upatrzony odcień, zdecyduj się na jaśniejszy o dwa, a nawet trzy tony. Korzystając z testera, sprawdź jeszcze, jak ten kolor się prezentuje w świetle lamp oraz dziennym.

Salon
Autor: serwis prasowy marki Beckers

Przed pokryciem farbą powierzchni, trzeba ją oczyścić, zaszpachlować i wyszlifować rysy oraz ubytki (np. po gwoździach). Jeśli poprzedni kolor na ścianie był intensywny, zagruntuj ją, nie będzie się przebijał przez nową warstwę farby. Zużyjesz też jej mniej. Najpierw pomaluj sufit, potem pędzlem trudno dostępne miejsca. Odetnij taśmą malarską sufit od ścian i pokrywaj je wałkiem z farbą. Zacznij od ściany z oknem i przesuwaj się w głąb pomieszczenia.

Na gładko

Fachowcy radzą, żeby pokrywając ścianę ciemną farbą, zachować ten sam kierunek malowania na ostatnim jego etapie (np. wyłącznie od góry do dołu, i nie odwrotnie). Chodzi o to, by powierzchnia była jednolita, bez smug. Ciemne pigmenty są bowiem bardziej wyraziste niż jasne. Na zdj. szarość Paris Grey Annie Sloan (w aranżacji Pracowni PatyNowy). Łącz ją z beżami, brązami, błękitami, różem.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan

Do stylu

W jego podkreśleniu rola koloru jest nieoceniona. Możesz nadać aranżacji nowy, intrygujący wymiar. Wnętrze na zdjęciu urządzono w estetyce lat 60., przy czym na ścianach zostały użyte współczesne industrialne szarości (1964 i 1968, Tikkurila). Zrobiło się tajemniczo, nowocześnie i niebanalnie.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila

Neutralnie

Szarości stale utrzymują się na wysokiej pozycji listy trendów kolorystycznych. Uważa się je za łatwe do komponowania z innymi kolorami. To fakt, jednak w obrębie odcieni samej szarości lepiej unikać łączenia tych ciepłych z zimnymi, bo nie zawsze dają dobry efekt.

Malujemy ściany
Autor: serwis prasowy marki Śnieżka

Z głębią

Nie tylko jasne, lecz także ciemne tonacje szarości powiększają optycznie wnętrza. Takim głębokim odcieniem najlepiej pokryć jedną ścianę, a sąsiadujące z nią powierzchnie – farbą jaśniejszą. Ciemny kolor w całym wnętrzu mógłby wywołać uczucie przygnębienia. l.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Dekoral
Nasi Partnerzy polecają