Sezon grzewczy 2022/2023: kiedy się zaczyna? Jak długo trwa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Sezon grzewczy 2022/2023 można oficjalnie uznać za rozpoczęty. Mimo że w wielu domach kaloryfery już zaczęły pracować, to spora liczba Polaków zdecydowała się poczekać z uruchomieniem ogrzewania, by choć trochę zaoszczędzić.
Sezon grzewczy 2022/2023. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 15 stycznia 2007 roku określa sezon grzewczy jako „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Dokument nie podaje jednak żadnych konkretnych dat, które ustalały początek i koniec sezonu grzewczego w Polsce.
Można powiedzieć, że włączanie grzejników to sprawa indywidualna, chociaż z reguły trwa on w naszym kraju od września do maja. W ciągu ostatnich lat grzejniki włączaliśmy na przełomie września i października, gdy temperatury w nocy spadały do 10 stopni (lub niżej).
W tym roku sezon grzewczy rozpoczął się w wielu miastach nieco wcześniej ze względu na niskie temperatury utrzymujące się przez kilka dni. Jednym z pierwszych miast, które rozpoczęły sezon grzewczy był Kraków. Tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaczęło doprowadzać ciepło do mieszkańców już 8 września.
Mimo trwającego sezonu grzewczego wielu Polaków waha się przed włączeniem kaloryferów i uruchomieniem systemów grzewczych w domach. Powodem jest oczywiście widmo horrendalnie wysokich rachunków za ciepło, które przyjdzie nam zapłacić w ciągu nadchodzących miesięcy.
Spółdzielnie mieszkaniowe i indywidualne gospodarstwa domowe wolą maksymalnie przeciągnąć moment włączenia kaloryferów, by oszczędzić. Nie ma się co oszukiwać – czeka nas w tym roku trudna i bardzo kosztowna zima.
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy w bloku? Kto o tym decyduje?
Ponieważ polskie przepisy nie określają konkretnych dat rozpoczęcia i zakończenia sezonu grzewczego, o jego starcie w blokach decydują spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Jednym z czynników, który ma wpływ na włączenie ogrzewania może być także temperatura na zewnątrz – jeśli spada do konkretnej wartości (najczęściej jest to 10 stopni lub mniej) i utrzymuje się przez kilka dni, właściciel nieruchomości czy zarządca może podjąć decyzję o włączeniu kaloryferów.
Kolejnym czynnikiem jest feedback mieszkańców. Jeśli większa część mieszkańców bloku zgłosi do wspólnoty lub spółdzielni potrzebę włączenia kaloryferów – zarząd może podjąć decyzję o włączeniu ogrzewania.
Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich sytuowanie, minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach to 20 stopni dla pokojów, kuchni, przedpokojów oraz 24 stopnie dla łazienek.
Jeśli więc temperatura w tych pomieszczeniach spadnie poniżej wskazanych wartości, większość spółdzielni najprawdopodobniej podejmie decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego.