Smart home. Sterowanie oświetleniem, osłonami okiennymi i ogrzewaniem
Smart home – dom inteligentny, a właściwie sprytny dom – to taki, który za sprawą nowoczesnych technologii stał się łatwiejszy w zarządzaniu, aby czynić życie mieszkańców wygodniejszym, bardziej komfortowym. Podstawą dla niemal każdej instalacji smart home są moduły sterowania oświetleniem, osłonami okiennymi – roletami czy żaluzjami – oraz ogrzewaniem; to racjonalne minimum, dla którego warto budować system domu inteligentnego. A maksimum? Granicą jest tylko nasza wyobraźnia.
Spis treści
- Jak sterować oświetleniem w domu. Od czego zacząć?
- Dom inteligentny: liczy się integracja
- Dlaczego warto pomyśleć o inteligentnych oknach, roletach, żaluzjach?
- Smart Home – sterowanie ogrzewaniem z poziomu smartfona
Smart home pozwala na znaczne zwiększenie komfortu w codziennym użytkowaniu mieszkania. Dom inteligentny może nas w wielu rzeczach po prostu wyręczyć i sprawić, że o części obowiązków nie będziemy zmuszeni pamiętać. Inne czynności z kolei uprości do minimum. Przykładowo zamiast wizyty w kotłowni, do wyregulowania instalacji CO wystarczą 2, 3 kliknięcia w telefonie. Ale smart home to nie tylko wygoda, to także zwiększone bezpieczeństwo – m.in. za sprawą symulowania obecności, kontroli nad światłami, monitoringu ze zdalnym dostępem z dowolnego miejsca na świecie.
Jak sterować oświetleniem w domu. Od czego zacząć?
Inteligentne sterowanie oświetleniem domu może odbywać się na kilka sposobów. Przede wszystkim zależy to od systemu czy rodzaju urządzeń jakie wybierzemy. Możemy zdecydować się na przykład na inteligentne żarówki. Wtedy sterujemy konkretnymi żarówkami, natomiast główny przełącznik musi być uruchomiony ręcznie. Jeśli zgasimy światło ręcznie, stracimy możliwość regulacji z poziomu np. smartfona lub głośnika z asystentem głosowym.
.. Dom inteligentny, czyli spójny system dowodzenia sprzętami domowymi >>>
Podobnie działa sterowanie całymi lampami, które bazują na wbudowanych modułach LED. Atutem tego rozwiązania jest często możliwość zmiany natężenia światła, a nawet koloru. Wadą fakt, że w przypadku żyrandola musimy kupić czasem nawet kilka żarówek do jednej lampy, a to znacząco zwiększa koszty i wymaga też ich odpowiedniej synchronizacji.
Drugim rozwiązaniem są inteligentne gniazdka, czyli rozwiązanie najprostsze, ale o zastosowaniu do lamp stołowych, stojących/podłogowych. Jeśli naszą lampę zasilamy z tradycyjnego gniazdka elektrycznego, to potrzebujemy jedynie odpowiedniej przejściówki – tzw. wall pluga.
Możemy się też pokusić się o inteligentny przełącznik ścienny jako całość lub wprowadzić odpowiedni moduł do puszkowy w już istniejącym przełączniku. To rozwiązanie pozwala na zdalne włączanie i wyłączanie światła. Pozbywamy się wtedy jednak opcji regulacji natężenia czy koloru. Jednak jeden przełącznik pozwala na uruchomienie całej sekcji lamp na przykład w korytarzu czy w łazience.
Dom inteligentny: liczy się integracja
Najlepsze efekty w sterowaniu (nie tylko) światłem daje jednak system domu inteligentnego, którego istotą jest integrująca instalacji oświetleniowej, osłon okiennych, instalacji grzewczej oraz wybranych przez nas innych domowych instalacji lub urządzeń. Wówczas będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw takich jak tzw. sceny, czyli zestawy wykorzystywanych przez nas ustawień wybranych urządzeń. Najpopularniejsze są sceny świetlne, które służą do tego, by np. nastrojowe wieczorne oświetlenie w całym domu włączyć jednym przyciskiem, bez potrzeby chodzenia po pokojach i piętrach. Do lamp może też dołączyć odtwarzacz muzyki, biokominek lub dowolny inny sprzęt.
Dzięki systemowi domu inteligentnego nie będziemy potrzebowali zbioru odrębnych aplikacji aplikacji – do zarządzania poszczególnymi żarówkami, gniazdkami, przełącznikami... Wystarczy nam jedna aplikacja oraz równoległy do niej jeden system okablowania z panelami sterującymi.
Dlaczego warto pomyśleć o inteligentnych oknach, roletach, żaluzjach?
Podobnie jak w przypadku oświetlenia, tak i odniesieniu do osłon okiennych występują różne systemy sterowania. Niektóre zintegrowane są ściśle z oknami dachowymi. Istnieją też gotowe rolety z systemem sterowania, a także sterowniki opracowane z myślą o montażu przy roletach.
.. Kolumny aktywne – jakie mają właściwości? >>>
.. Telewizor z WiFi – jak działa, co wybrać? >>>
Które rozwiązanie wybrać? W odpowiedzi na to pytanie kluczowa jest kwestia celu, dla którego chcemy instalować inteligentne sterowanie w roletach. Największą zaletą jest automatyzacja, jaką oferuje rozwiązanie zintegrowane – system domu inteligentnego. Dzięki niej jesteśmy w stanie zasunąć wszystkie rolety w domu jednocześnie, gdy opuszczamy dom, bądź też otwierać je częściowo, aby symulować obecność w domu. Możemy też stworzyć scenę, w której rolety w sypialni otwierają się rano, aby obudziło nas słońce, a nie budzik. Wszystko zależy od naszych potrzeb.
Smart Home – sterowanie ogrzewaniem z poziomu smartfona
Coraz częściej sterujemy ogrzewaniem za pomocą głowic termostatycznych przy poszczególnych grzejnikach. Możemy też korzystać z termostatów w danym pokoju albo regulować pracę pieca gazowego. W przypadku sterowania samymi głowicami otrzymujemy możliwość spersonalizowania każdej strefy w domu i dopasowania jej do naszych potrzeb.
Przewaga takich głowic nad standardowymi pokrętłami polega na ściślejszej kontroli temperatury i możliwości planowania różnych pór ogrzewania w ciągu dnia. Zresztą w przypadku pieca i termostatów też tak możemy robić, ale w sposób ujednolicony dla całego pomieszczenia lub domu. Możemy też zautomatyzować ten proces lub po prostu zaprogramować plan grzania na dzień i na noc.
.. IFA 2019. Nowości w świecie telewizorów >>>
.. Jaki powerbank kupić? Na co zwrócić uwagę? >>>
Atutem inteligentnego ogrzewania jest kontrola z poziomu telefonu – nie musimy zaglądać do kotłowni ani podchodzić do każdego kaloryfera z osobna. Drugim są ewidentne oszczędności dzięki szybkim zmianom ustawień. Przy standardowych rozwiązaniach zwykle nie chce nam się ich modyfikować. Tutaj jest to równie łatwe jak ustawienie budzika w telefonie.