Spieki i konglomeraty kwarcowe. Czym są i jakie jest ich zastosowanie?
Niezwykła odporność na zaplamienia i zarysowania to nie jedyna mocna strona spieków i konglomeratów kwarcowych. Bo te twarde sztuki mogą mieć przy tym zaledwie kilka milimetrów grubości. Wyglądają jak marmur, granit, drewno, pokryty rdzą metal… Właściwie – jak sobie wymarzysz!
Dzięki litej strukturze, jaką spieki oraz konglomeraty kwarcowe uzyskują w procesie produkcji, praktycznie nie chłoną one płynów (czyli też „groźnych” dla kamieni barwników).
Są odporne na ścieranie, zarysowania, uderzenia. Spieki nie poddają się działaniu mrozu i ognia, konglomeraty znoszą temperaturę do 200°C. Oba tworzywa łatwo się czyści (na spiekach nawet graffiti to nie problem!).
Są higieniczne, zwłaszcza gdy dodatkowo pokrywa je powłoka antybakteryjna, i odporne na większość środków chemicznych (ale w przypadku blatu z konglomeratu radzi się go dodatkowo zaimpregnować).
Stosuje się je w każdym pomieszczeniu jako okładziny ścian czy właśnie w roli blatów. Spieki wykorzystuje się również do zrobienia parapetów, schodów, jako posadzki, okleiny na meblach, donicach.
Szykownie i sterylnie
W tej eleganckiej białej kuchni (model Z1, Zajc Kuchnie) blaty zrobiono z konglomeratu kwarcowego Silestone (marki Stone Italiana) o grubości 20 mm. Jego powierzchnia może być polerowana, matowa lub fakturalna w różnych kolorach, także z antybakteryjną powłoką. Gotuj swobodnie – o trwałych zabrudzeniach czy przebarwieniach blatu nie ma mowy.
A może wzór?
Kolejna aranżacyjna możliwość – okładziny ścienne z konglomeratu kwarcowego z dekoracyjnym reliefem. Najczęstsze wymiary płyt to około 300x140 cm i grubość: 20, 30, 12 mm.
Pełna integracja
Blat ze zlewem z tego samego tworzywa? W przypadku ultracienkiego spieku kwarcowego to nie problem. Więcej – zrobiono z niego całą wyspę kuchenną. Innowacyjną i awangardową.
W duetach
Fakturalne spieki kwarcowe świetnie wyglądają w połączeniu z drewnem, stąd coraz częściej wykorzystuje się je w meblarstwie.
Wielka skala
Największe wymiary płyt spieków kwarcowych to 360x120 cm i 324x162 cm. Minimalna grubość 3 mm! Mocuje się je do ścian, podłogi, drzwi za pomocą kleju. Fugi są niemal niewidoczne.
Jak marmur
Gdy kuchnia jest otwarta na stylowy salon, nie powinna od niego odstawać. Architekci z pracowni SAS Wnętrza zastosowali na blacie kuchennym i ścianie nad nim spiek kwarcowy. W ten sposób połączyli piękno z użytecznością.
Ściany z fakturą
W łazience wydają się ryzykownym wyborem, bo nierówna struktura nie ułatwia czyszczenia. Jednak nie w przypadku nowych form kamienia. Do ich mycia wystarczy woda z odrobiną łagodnego detergentu. Ale uwaga – konglomerat w pomieszczeniach mokrych fachowcy radzą po położeniu zaimpregnować.
W kontrze
Blat kamienny czy ze spieku kwarcowego? Ten drugi jest od kamienia lżejszy. Nie potrzeba więc wzmacniać konstrukcji szafek. Zobacz też, jak znakomity i modny efekt daje kontrast ciemnego spieku z jasnym drewnem.
Na froncie
Powierzchnia z fakturą, na której nie widać śladów palców, nie poddaje się uszkodzeniom, do tego jest niepowtarzalna – ideał w kuchni, czyli spiek kwarcowy.
Przede wszystkim jego wybór powinien być uzależniony od przeznaczenia. Na podłodze sprawdzą się grubsze gładkie płyty (chodzi o trwałość i łatwość utrzymania ich w czystości). Na ścianach czy indywidualnie projektowanych meblach wystar-czą cienkie płyty, np. z fakturą. Warto też przemyśleć sprawę montażu. Najlepiej powierzyć go przeszkolonym przez produ-centa fachowcom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Zagwarantuje to jakość wykończenia, pozwoli zaoszczędzić czas, uniknąć błędów i wynikających z tego kosztów.