Sposoby wykończenia drewnianych podłóg : wosk, olej czy lakier?

2014-08-14 14:06

Mimo, że drewno jest stosunkowo drogim materiałem wykończeniowym, wciąż jest bardzo chętnie wykorzystywane i wybierane przez amatorów naturalnych surowców w aranżacjach wnętrz. Różne sposoby wykończenia drewnianych podłóg pomogą nam na osiągnięcie odpowiedniego efektu, który dopełni aranżacji wnętrza.

Spis treści

  1. Sposoby na wykończenie drewnianych podłóg : zalety i wady poszczególnych rozwiązań
  2. Sposoby na wykończenie drewnianych podłóg : jak dbać o drewniane podłogi

Każdy ze sposobów wykończenia drewnianych podłóg ma swoje zalety i wady. Zależnie od efektu jakiego oczekujemy powinniśmy dobrze zapoznać się z podstawowymi sposobami na wykończenie podłogi i zdecydować, który będzie najbardziej odpowiedni do naszych wnętrz.

Sposoby na wykończenie drewnianych podłóg : zalety i wady poszczególnych rozwiązań

Różne rodzaje wykończenia drewnianych podłóg mogą przynieść nam całkowicie odmienne efekty, które wpłyną na aranżację całego wnętrza. Do wyboru mamy lakierowanie, woskowanie i olejowanie. Lakierowanie polega na nałożeniu na drewno kilku warstw lakieru, dzięki którym powstanie nieprzepuszczająca wody i zabrudzeń powłoka. Do wyboru mamy lakiery, które stworzą nam efekt błyszczący, półmatowy, matowy lub satynowy. Wadą lakierów jest przede wszystkim to, że są to silnie chemiczne środki, należy więc odpowiednio i uważnie je wybierać, zwłaszcza do pokojów dziecięcych. Olejowanie z kolei polega na nałożeniu na podłogę warstwy oleju, który wniknie w nią i zabezpieczy. Olejować można na ciepło i na zimno, zależnie od drewna może wystarczyć już jedna do nawet kilku warstw oleju. Dużą zaletą olejów jest to, że są w pełni bezpieczne i naturalne oraz tworzą bardzo ładne, lekko satynowe wykończenie, pogłębiające naturalną barwę drewna. Niestety oleje podkreślają mocno wszelkie nierówności, należy więc wcześniej przeprowadzić cyklinowanie podłogi. Z kolei wykończenie drewnianych podłóg woskiem wygląda podobnie jak w przypadku olejowania. Jednak w przeciwieństwie do olejów woski tworzą powierzchniową, dosyć cienką powłokę. Bardziej uodparniają przez to drewno na wilgoć i zabrudzenia i dają ładny, aksamitny połysk. Największą wadą woskowanych podłóg jest to, że wymagają one częstego pastowania.

Sposoby na wykończenie drewnianych podłóg : jak dbać o drewniane podłogi

Niezależnie od tego na jaką metodę wykończenia drewnianych podłóg się zdecydujemy musimy pamiętać, że podłogi wymagają odpowiednich metod dbania o nie. Do wszystkich, niezależnie od wykończenia należy stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Informację, do jakich podłóg się nadają dane preparaty znajdziemy na ich opakowaniach. Co kilka lat należy pamiętać o renowacji drewnianej podłogi, by wyglądała wciąż pięknie i zdobiła nasze wnętrza.