Sufit kolorowy. Pomysły na wykończenie sufitu
Ciemny, kolorowy sufit: tak czy nie? Czy sufit zawsze musi być biały? Pomysły na sufit w aranżacji wnętrz dopuszczają inny kolor sufitu. Pomalowany ciemną farbą sufit zawsze robi wrażenie. Aranżacja wnętrz z sufitem w innym kolorze niż biały lub wykonanym z materiału innego niż tynk na pewno stanie się kropką nad „i” oryginalnej aranżacji wnętrz. Jest tu jednak kilka warunków, o których musimy pamiętać, ponieważ często biały sufit jest jedynym słusznym rozwiązaniem...
Autor: Marcin Czechowicz
Świetny pomysł na inny sufit do pokoju ciekawego świata chłopca. Taki pomysł rozwija kreatywność i podsuwa pomysły do zabawy, a dziecko chętnie przebywa w takim wnętrzu.
Spis treści
Sufit to też ściana! Zazwyczaj sufit malujemy na biało. A jakie są inne możliwości wykończenia sufitu? Pomysły na sufit - kiedy sufit pomalowany na ciemny kolor będzie dobrze wyglądał we wnętrzu? Podczas wyboru kolorów farb do malowania, często o tym zapominamy, że ściana to też sufit, malując go jak zawsze na biało. No bo jak inaczej?
Sprawdź też: sufit podwieszany >>>
Okazuje się, że sufit wcale nie musi być biały. Tak jak przywiązujemy wagę do wyboru podłogi, tak możemy też przyłożyć się do aranżacji sufitu. Ważnych jest jednak kilka elementów, które musimy wziąć pod uwagę. Po pierwsze wnętrze musi być jasne, z dużymi oknami. Dobrze też, jeśli będzie wyższe niż przeciętnie.
Sprawdź też: jak usunąć plamy na ścianie >>>
Trzecim istotnym elementem przy wyborze koloru sufitu są proporcje wnętrza. Po czwarte natomiast, istotny jest styl, w którym aranżujemy naszą przestrzeń życiową, bo to styl właśnie określi kolory i materiały użyte do wykończenia sufitu.
Aranżacja sufitu: co może inny sufit?
Inny sufit, to sufit inny niż biały albo wykończony innym materiałem. Taki sufit na pewno sprawdzi się w wysokich wnętrzach, będzie ciekawym elementem, a nie przytłoczy. Stare kamienice z ozdobnymi sztukateriami lub nowoczesne, wysokie apartamenty są idealnym miejscem do realizacji takich nietuzinkowych pomysłów. W niskich wnętrzach lepiej nie ryzykować i zostawić sufit w spokoju.
Sprawdź też: jak naprawić pęknięcia na suficie >>>
Inny sufit możemy zaaranżować wykorzystując sufit właściwy lub montując sufit podwieszany z płyt k-g. Dobrym pomysłem na sufit podwieszany jest zrobienie z płyt k-g tylko białej ramy biegnącej dookoła, a pozostały sufit właściwy malujemy farbą w ciemnym kolorze. Uzyskujemy w ten sposób wyjątkowy efekt głębi z poprawionymi proporcjami pokoju. Taki ciemny sufit staje się idealnym tłem dla wyjątkowego żyrandola. Właściwie to taki sufit nie może pozostać bez wyjątkowego żyrandola i… odwrotnie. Inny sufit niekoniecznie musi być ciemny. Wystarczy, że będzie to jasna szarość farby, metalu lub srebrno połyskującego szlag aluminium. Taki sufit może wręcz znakomicie rozjaśnić wnętrze. I poszerzyć, poprawiając często nienajlepsze proporcje. Jeszcze innym pomysłem na aranżację wnętrz z sufitem malowanym farbą inną niż białą, w wysokim wnętrzu jest pomalowanie sufitu i pasa wysokości ok. 10-15 cm tym samym kolorem. Efekt obniżenia wnętrza i uczynienia go przytulniejszym jest murowany. Dlatego sufit inny niż biały jest często wybierany w łazienkach – są to pomieszczenia nieproporcjonalnie wysokie do swojej powierzchni. Jeśli decydujemy się na sufit w kolorze ścian rozdzielmy te powierzchnie sztukaterią, najlepiej ze szczelinowym oświetleniem. Unikniemy w ten sposób efektu „zamknięcia w pudełku”. Inny sufit nie musi być też na całej powierzchni. Innym kolorem lub materiałem, możemy wyróżnić fragment pomieszczenia, na przykład aneks kuchenny w salonie z kuchnią, cześć sypialnianą lub wypoczynkową.
Autor: Marcin Czechowicz
Świetny pomysł na inny sufit do pokoju ciekawego świata chłopca. Taki pomysł rozwija kreatywność i podsuwa pomysły do zabawy, a dziecko chętnie przebywa w takim wnętrzu.
Pomysły na sufit
Inny sufit możemy zaaranżować albo tylko przy pomocy farby albo wykorzystując nietypowe w tym miejscu materiały. Ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia i ewentualnie budżet. Najprostszym sposobem jest pomalowanie sufitu farbą. Nie ma tutaj raczej nic skomplikowanego, oprócz oczywiście koloru. Innym sposobem jest położenie srebrnych lub złotych płatków szlagmetalu. Jest to bardzo pracochłonna czynność i niewygodna, ale efekt przerasta trudy wykonania. Ponieważ jest to powierzchnia jasna z metalicznym połyskiem na pewno nie przytłoczy wnętrza, a nada mu stylu. Idącym w tym kierunku trendem aranżacji sufitu jest też sufit napinany, który stwarza we wnętrzu iluzję przestrzenną i z powodzeniem zastąpić może powszechnie znany już sufit podwieszany. Następnym pomysłem jest położenie na suficie tapety lub fototapety. Taka fototapeta ze zdjęciem nocnego nieba na pewno sprawdzi się w pokoju nastolatka lub młodego naukowca. A przeciągnięta ze ściany tapeta na sufit nad łóżkiem stworzy wrażenie baldachimu. Wyjątkową urodą w aranżacji wnętrz wyróżniają się sufity drewniane. I to nie tylko w stylu rustykalnym. Styl nowoczesny również lubi tak rozwiązane sufity. Sufit z drewna może być całkiem płaski lub z widocznymi belkami konstrukcyjnymi. Efektownie wygląda połączenie drewnianych belek na suficie z nowoczesną aranżacją wnętrza. Taki sufit może jednak sprawiać ciężkiego i przytłaczającego. Jeśli jednak zostanie pomalowany na jasno stanie się optycznie dużo lżejszy. Styl minimalistyczny i industrialny często wykorzystuje surowe stropy betonowe. Nie są one niczym wykończone i znakomicie wyglądają w połączeniu z podłogą z wylewki z żywicy lub parkietem i dywanami w stylu perskim lub shaggy. Warunkiem koniecznym takiej aranżacji są jednak naprawdę duże okna, wpuszczające masę światłą dziennego. Jeszcze innym pomysłem na wykończenie sufitu wykorzystującym naturalne materiały jest sufit z cegły. Ideałem jest wtedy sufit kolebkowy. Rzadko spotykanym pomysłem na sufit jest sufit tapicerowany. Optycznie może dawać wrażenie lekko przytłaczające, ale pomysł taki sprawdzi się we wnętrzach bardzo akustycznych. Robiąc taki sufit zabezpieczymy się przed dźwiękami docierającymi do nas od sąsiadów i wychodzącymi od nas – jeśli jesteśmy na przykład miłośnikami dobrego kina z efektami akustycznymi, a na oglądanie mamy czas raczej wieczorem…
Autor: AKTA Studio
Projektanci postanowili wykorzystać we wnętrzu jedynie 3 materiały: drewno, beton i biały laminat.
Autor: Andrei Margulescu
Projektantom zależało aby stworzyć dużą, jasną przestrzeń na stosunkowo niewielkim metrażu. Chcieli stworzyć wnętrze funkcjonalne a także spójne pod względem wizualnym i estetycznym.
Autor: Tine K Home materiały prasowe
Wnętrze domu ozdobione sztukateriami.