Syndrom chorego budynku. Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zdrowe?
Większość czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń – domach, biurach, sklepach czy restauracjach. Według statystyk nawet 30% z nich może wywoływać tzw. syndrom chorego budynku, który WHO uznało za poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Co to jest syndrom chorego budynku i jak sprawdzić, czy nasze mieszkanie jest zdrowe? Podpowiadamy!
Spis treści
- Co to jest syndrom chorego budynku?
- Syndrom chorego domu - objawy
- Przyczyny syndromu chorego budynku
- Jak uniknąć syndromu chorego budynku? Sposoby na zdrowe mieszkanie
- Zobacz, jak urządzić przytulne, ciepłe mieszkanie:
Co to jest syndrom chorego budynku?
Syndrom chorego budynku w skrócie SBS (ang. sick building syndrome) to zespół dolegliwości pojawiających się na skutek złej jakości powietrza wewnątrz budynku. Problem na dużą skalę zauważono w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.
To właśnie wtedy zaczęto wykorzystywać w budownictwie nowe, syntetyczne materiały wykończeniowe, a ściany ocieplano, nie zwracając uwagi na ograniczoną wentylację pomieszczeń. Na skutki słabej jakości powietrza nie trzeba było długo czekać. Wielu pracowników biurowców zaczęło skarżyć się na bóle głowy, problemy z koncentracją, uczucie znużenia, a nawet trudności w oddychaniu.
Wnikliwe badania szybko pozwoliły ustalić przyczynę dolegliwości – co z kolei stało się przyczynkiem do dysput na temat jakości materiałów budowlanych i sposobów ocieplania budynków. W 1982 roku swoje stanowisko przedstawiła również Światowa Organizacja Zdrowia, która uznała SBS za poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Dwa lata później WHO poinformowała, że z przeprowadzonych badań wynika, że "chorych" może być nawet 30% budynków (nowych i odnawianych), szczególnie przestrzeni biurowych i domów mieszkalnych.
Syndrom chorego domu - objawy
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na nasz nastrój i stan zdrowia ogromny wpływ ma temperatura oraz mikroklimat panujący w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w "chorym" budynku może negatywnie odbić się na stanie naszego zdrowia.
Jeśli zauważymy u siebie silne bóle lub zawroty głowy, problemy z koncentracją, duszności, suchy duszący kaszel, omdlenia, zapalenie błon śluzowych lub przesuszenie skóry rąk i twarzy – bardzo możliwe, że mamy do czynienia z SBS. Nie warto bagatelizować sprawy, ponieważ długotrwałe przebywanie w takich warunkach może nie tylko nasilić nieprzyjemne objawy, ale również doprowadzić do wystąpienia astmy, alergii lub innych chorób przewlekłych.
Przyczyny syndromu chorego budynku
Zła jakość powietrza w budynku to efekt działania kilku połączonych ze sobą czynników, między innymi:
- stosowanie materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, które emitują szkodliwe lotne związki organiczne;
- obecność grzybów, pleśni, pasożytów, bakterii i zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz (smog, dym papierosowy);
- słaba cyrkulacja powietrza;
- duże wahania wilgotności i temperatury.
Jak uniknąć syndromu chorego budynku? Sposoby na zdrowe mieszkanie
By stworzyć w pomieszczeniu zdrowy i właściwy mikroklimat, warto zacząć od wykonania dobrej izolacji budynku. Ocieplenie pomaga regulować temperaturę we wnętrzach i utrzymać ją na stałym optymalnym poziomie, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Jeśli problemem są duże wahania temperatur w różnych porach roku, rozwiązaniem będą grubsze ściany, które wyrównają poziom ciepła. Takie ściany mogą składać się np. z ceglanego muru i odpowiedniego tynku wewnętrznego.
Kupując tynk, warto pomyśleć nad tzw. naturalnymi regulatorami wilgotności, czyli tynkami wapiennymi, które akumulując nagromadzoną w domu wodę, uwalniają ją, gdy powietrze wewnątrz jest zbyt suche. To pozwala utrzymać wilgotność w pomieszczeniu na optymalnym poziomie 40-60%. Takie warunki również uniemożliwiają pojawienie się w budynku drobnoustrojów i szkodliwych mikroorganizmów.
Powinniśmy również wyrobić sobie nawyk wybierania materiałów budowlanych od sprawdzonych producentów z certyfikatami lub atestami. Wtedy będziemy mieć pewność, że dany produkt nie przyczyni się do pogorszenia naszego stanu zdrowia.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją mierzyć, jak regulować?
- Zła izolacja budynku – dlaczego w domu jest zimno mimo działających grzejników?
- Optymalna temperatura w mieszkaniu. Jak ją uzyskać? Jak ją zdrowo regulować?
- Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak z nią skutecznie walczyć?
Zobacz, jak urządzić przytulne, ciepłe mieszkanie:
Autor: Michał Młynarczyk
Autor: Piotr Seweryn/SewiMedia
W salonie króluje rozkładana sofa. Połączony z aneksem kuchennym i jadalnią, tworzą funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Plecione lampy przyjemnie rozpraszają światło, dodają wnętrzu lekkości.
Autor: Marta Behling/Pion Poziom
Strefa dzienna mieszkania ma 25 metrów kwadratowych. Pełni trzy funkcje: znajduje się w niej niewielki, chociaż bardzo funkcjonalnie zaprojektowany aneks kuchenny, jadalnia oraz część wypoczynkowa.