Z czym łączyć szare ściany? Grafit i popiel we wnętrzach - porady stylistki
Szare ściany - z czym je łączyć? Odcienie szarości, takie jak grafit, antracyt czy popielaty, zostały zauważone i docenione przez projektantów. Cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza jako kolory ścian. Do wyboru mamy wersję nasyconą albo delikatnie pastelową. Stylistka wnętrz podpowiada, jak stosować szare kolory na ścianach i we wnętrzach, a przede wszystkim z czym je zestawiać.
Autor: materiały prasowe Chapel Parket
Szare ściany w salonie to doskonałe tło dla obrazów, plakatów, grafik czy zdjęć.
Spis treści
- Poznaj różne odcienie koloru szarego
- Szare ściany: z czym łączyć? Klasyczne zestawienia
- Szare ściany w praktyce
- Z czym łączyć szary kolor: grafit, popiel, gołębi?
- Szary w dobrych połączeniach - GALERIE ZDJĘĆ
Projektanci zachęcają do szarości tych, którym znudziły się beże. To także świetny wybór dla osób poszukujących świeżych, odważnych i nowoczesnych rozwiązań estetycznych. Wbrew pozorom z szarością wcale nie jest tak łatwo postępować, dlatego poniżej przedstawiamy kilka informacji, które pozwolą wyczarować piękny wystrój.
Poznaj różne odcienie koloru szarego
Kolor szary uchodzi za bardzo elegancki, ponadczasowy i klasyczny, podobnie jak biel i czerń. Ten chłodny odpowiednik ciepłego beżu kojarzy się z mgłą, tajemnicą, zapadającym zmrokiem czy deszczowym dniem. Szare wnętrza nie muszą być smutne i ponure, ponieważ odpowiednie przełamanie monochromatycznej kolorystyki ścian czy dobranie dodatków w żywych barwach nadaje wnętrzu charakter.
Istnieje wiele odcieni koloru szarego, które zawsze wahają się w tonacji pomiędzy bielą a czernią. Generalnie wyróżniamy kilka podstawowych, m.in.: siwy, platynowy, popielaty, stalowy, marengo, grafitowy czy antracyt. Wszystkie odcienie szarości należą do barw neutralnych i achromatycznych, czyli niekolorowych – są czyste, bez dodatku kolorowych pigmentów. Trudno niektóre z nich odróżnić i nazwać.
Równie atrakcyjne są „ciepłe i chłodne szarości”, czyli te z domieszką konkretnego koloru, np. żółtego i brązowego (khaki) czy błękitnego (gołębi). Ale tutaj wyjątkowo należy zachować ostrożność, aby efekt końcowy nas nie rozczarował. Odpowiednie przetestowanie próbek farb powinno rozwiać nasze wątpliwości.
Autor: WMA Design
We wnętrzu dominują szarości, drewno oraz biel.
Szare ściany: z czym łączyć? Klasyczne zestawienia
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie szarości jako akcentu np. na jednej ścianie w pomieszczeniu. Nie mniej popularna jest sytuacja odwrotna, mianowicie szarość w przewadze na ścianach. W obu przypadkach bezpiecznie jest łączyć czysty kolor szary o wybranym odcieniu z neutralnymi, pastelowymi barwami, takimi jak: czysta biel, ciepłe „złamane biele”, kość słoniowa, kremy, beże, magnolia itp. To tzw. „pewniki”, które również uratują kompozycję kolorystyczną, stwarzając dalsze możliwości do wprowadzania kolorów w mniejszych dekoracjach. Tego typu zestawienia z szarością lepiej „dopasują się” do różnego rodzaju mebli i koloru zastosowanej podłogi. Dlatego jeżeli nie mamy czasu na dokładne przeanalizowanie naszych koncepcji, nie porywajmy się na skomplikowane łączenia różnych barw z szarymi ścianami, lecz postawmy na prostotę i sprawdzone rozwiązania z neutralną klasyką.
.. Szara sofa – mebel uniwersalny! >>>
Szare ściany w praktyce
Nie mniej ważne w tych przypadkach są proporcje użytych kolorów farb na ścianach oraz ich konkretne odcienie. To powinno wynikać m.in. z metrażu urządzanego pokoju, jego oświetlenia światłem dziennym oraz naszych sugestii w stosunku do zmian. Zawsze sprawdzajmy wcześniej próbki, aby móc ewentualnie skorygować nasze plany, dobierając jaśniejsze lub ciemniejsze o kilka tonów odcienie bądź ustalając inne proporcje zastosowania kolorów. To pomoże uniknąć błędów, którymi najczęściej są efekt zbyt ciemnego, optycznie zmniejszonego wnętrza lub w drugą stronę – aranżacja mdła, nijaka.
Te rozwiązania stwarzają nam możliwości „manipulowania” aranżacją zarówno na korzyść wnętrza i nas, jak i niestety również na niekorzyść. W samych dodatkach istnieje ogromny potencjał, który może diametralnie zmienić oblicze i charakter wnętrza. Liczą się kolory, wzory, faktury… niech wyobraźnia nas nie ogranicza. To one decydują o efekcie końcowym aranżacji.
.. Kolor szary plus drewno, czyli duet idealny >>>
Z czym łączyć szary kolor: grafit, popiel, gołębi?
Inaczej trochę ma się sprawa z łączeniem szarości zarówno z jasnymi, konkretnymi kolorami, jak i tymi o mocniejszym wybarwieniu, bardziej intensywnym i żywym. Tutaj już na etapie malowania ścian farbami decydujemy się na krok w stronę barwy: ciepłej, zimnej, mocnej, delikatnej… Między innymi w kompozycji z szarością możemy dodać wnętrzu np. bardziej kobiecego, subtelnego klimatu bądź męskiego albo młodzieżowego.
Najważniejsze, aby wnętrze współgrało z nami, a nie my z wnętrzem. Decyzja o wkomponowaniu np. mocnego różu, delikatnej limonki, pomarańczy, czerwieni makowej, fioletu czy koloru żółtego wymaga od nas szczególnego zastanowienia się nie tylko nad proporcami wybranych barw z szarością czy nad ich odcieniami, ale również o całej reszcie – meblach, dodatkach, tekstyliach, ceramice itp. Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, jak dane barwy będą oddziaływać na nasze samopoczucie oraz innych domowników, tym bardziej jeśli urządzamy wnętrza strefy dziennej mieszkania. Warto znaleźć równowagę i konieczny umiar. Czasami dobrze jest „przełamać” tego typu kompozycję jasnymi barwami i/lub wzorami, które dodadzą „oddechu” całości.
Wnętrza o wszystkich szarych ścianach najlepiej prezentują się z jasnym wybarwieniem mebli i podłogi. Takie rozwiązanie poleca się najczęściej do jasnych i przestronnych wnętrz. W innym przypadku odcień szarości użyty na ścianach powinien być rozbielony. Inaczej razem z ciemnymi meblami, podłogą oraz słabym doświetleniem otrzymamy smutne i przytłaczające połączenie. Najistotniejszą rolę będą odgrywały kolory i wzory dodatków, które same w sobie rozweselą wnętrze, dodadzą mu konkretnego wyrazu. Wtedy wybierajmy głównie z palety mocnych barw oraz tych jasnych i neutralnych, a unikajmy słodkich pasteli.
Szary w dobrych połączeniach - GALERIE ZDJĘĆ
Jeśli nadal nie masz pewności, z czym łączyć kolor szary, zerknij do realizacji w naszych galeriach zdjęciach. To wnętrza z prawdziwych mieszkań, a więc masz lepszą gwarancję, że kompozycje barwne dobrze się sprawdziły.
Autor: www.nowe4sciany.pl
W wystroju wnętrza dominują szarości. Dzięki różnym odcieniom jednej barwy w aranżacji udało się uzyskać efekt głębi.
Autor: archiwum
Biel to świetna baza dla kolorowych dodatków. Duże lustro powieszone na granicy kuchni i salonu powiększa przestrzeń dzienną. Na podłodze - panele laminowane w ciepłym kolorze miodowego dębu.Projekt wnętrza: PomysłowniaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: Dorota Kudła
Autor: WMA Design