Szpachlowanie ścian krok po kroku: jak szpachlować ściany?

2017-12-05 18:04

Szpachlowanie ścian to niekiedy konieczność. Bardzo łatwo jest bowiem o ubytek w ścianie - wystarczy zahaczyć o nią ciężkim meblem lub oberwać obrazek i już - na nieskazitelnej dotąd powierzchni ściany powstaje szpecąca dziura. Jak zlikwidować ubytki w ścianie? Nasz poradnik podpowie Ci, na co zwrócić uwagę podczas szpachlowania ścian, i KROK PO KROKU przeprowadzi przez wszystkie punkty tego procesu!

Szpachlowanie ścian
Autor: Kwangmoozaa / iStock / Getty Images Plus

Spis treści

  1. Szpachlowanie ścian: niezbędne przybory i narzędzia
  2. Szpachlowanie ścian krok po kroku
  3. Remonty i metamorfozy wnętrza - GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli postawisz na staranność i będziesz uważnie kierować się wszystkimi podstawowymi zasadami szpachlowania ścian, możesz pozbyć się ubytków w ścianie bez pomocy fachowców! Zalecany czas pracy to 6 dni. Zanim zaczniesz malowanie, napraw wszystkie dziury i ubytki w ścianie, które powstały po preznoszeniu np. gniazdek elektrycznych czy wieszaniu półek.

Szpachlowanie ścian: niezbędne przybory i narzędzia

Na początek upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne przybory i narzędzia do szpachlowania ścian. Potrzebne będą:

  • szpachelka stalowa
  • wałek malarski
  • pędzel
  • wiertarka z mieszadłem
  • paca tynkarska
  • kielnia
  • siatka ścierna
  • wiaderko
  • odkurzacz
  • preparat gruntujący
  • gips szpachlowy
  • zaprawa szpachlowa lub naprawcza
Przybory potrzebne do szpachlowania
Autor: Krzysztof Zasuwik Do szpachlowania potrzebne ci będą: szpachelka stalowa, wałek malarski, pędzel, wiertarka z mieszadłem, paca tynkarska, kielnia, siatka ścierna, wiaderko, odkurzacz, preparat gruntujący, gips szpachlowy oraz zaprawa szpachlowa lub naprawcza.

Szpachlowanie ścian krok po kroku

1. Zanim zabierzesz się do szpachlowanie ścian, które masz zamiar potem pomalować, usuń luźne fragmenty farby i tynku za pomocą szpachelki, a następnie omieć pędzelkiem to, co pozostało po skrobaniu. Pył zbierz odkurzaczem. 

2. Oczyszczone miejsce na ścianie należy pokryć preparatem gruntującym, który zmniejszy chłonność podłoża i zlepi najdrobniejsze pyłki, z którymi nie poradził sobie odkurzacz.

3. Następnego dnia możesz zacząć łatanie dziur w ścianie. Do czystego wiaderka wlej odmierzoną porcję wody, a następnie wsyp do niego zaprawę szpachlową lub naprawczą (do dużych ubytków w ścianie warto zastosować zaprawę cementową). Odczekaj kilka minut do nasycenia zaprawy wodą, a następnie wszystko wymieszaj. Uwaga! Na narzędziach i naczyniach, w których będziesz rozrabiać masę gipsową, nie powinno być żadnych resztek związanego gipsu – w kontakcie ze świeżym gipsem, spowoduje on przyspieszone wiązanie. Wyrobów gipsowych nie należy rozcieńczać wodą, jeśli już zaczęły wiązać w pojemniku – związany gips niestety trzeba spisać na straty.

4. Nałóż porcję masy na pacę tynkarską. Z niej nabierz masę prostokątną kielnią i wypełnij otwór w ścianie.

5. Kolejny dzień pracy należy zacząć od ponownego rozrobienia masy, tym razem przy użyciu gipsu szpachlowego, który umożliwia odpowiednie wygładzenie naprawianej powierzchni ściany.

6. Nazajutrz do pacy montujemy siatkę ścierną i szlifujemy naprawianą powierzchnię ściany.

7. Przeszlifowane miejsca należy odpylić i zagruntować, a na następny dzień można już pomalować ściany.Gotowe! Zapraszamy również do obejrzenia załączonej galerii, w której na zdjęciach zobaczysz, jak szpachlować ściany krok po kroku!

Sprawdź też:

..  Jak usunąć plamy ze ścian. Nasze rady! >>>

..  Jak dobrze pomalować ściany i sufit. Sprawdź! >>>

..  Jak zaplanować remont mieszkania >>>

Remonty i metamorfozy wnętrza - GALERIE ZDJĘĆ

Wiele domowych prac możesz wykonać samodzielnie. Co więcej, poświęcając weekend, dokonasz ciekawych zmian we wnętrzu, które będzie nie do poznania. Zajrzyj do naszych galerii zdjęć, w których czekają gotowe pomysły.