Termostat grzejnikowy. Jak działa regulacja temperatury w mieszkaniu?
Termostat grzejnikowy to potoczna nazwa zaworu z głowicą termostatyczną mocowanego na grzejniku. Termostat umożliwia regulację temperatury powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu zawsze odczuwamy komfort cieplny i co najważniejsze – oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie! Co oznaczają cyfry na termostacie, jak działa i jak go ustawić? Sprawdzamy!
Spis treści
- Jak działa termostat grzejnikowy? Budowa i działanie termostatu
- Co oznaczają cytry na termostacie?
- Jak ustawić termostat grzejnikowy?
Jak działa termostat grzejnikowy? Budowa i działanie termostatu
W starych kaloryferach bez termostatów nie mieliśmy możliwości regulowania temperatury – grzejniki albo były bardzo gorące, albo zimne. W efekcie pomieszczenia często były przegrzane lub panował w nich lodowaty chłód. Wszystko zmieniło się, gdy na polski rynek wprowadzono łatwe w obsłudze i ekonomiczne termostaty grzejnikowe.
Jak działa termostat?
Zawór z głowicą termostatyczną montowany na grzejniku reaguje na zmiany temperatury w otoczeniu, dlatego pomaga utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu i uniknąć dużych strat ciepła. Zawór termostatyczny umieszcza się na przewodzie doprowadzającym do grzejnika wodę. Reguluje on przepływ gorącej wody w grzejniku, otwierając i zamykając zawór zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Na przykład, gdy zimą otworzymy w pokoju okno i temperatura spadnie, wtedy termostat odblokuje zawór i gorąca woda napłynie do grzejnika, by wyrównać temperaturę w pomieszczeniu.
Jak zbudowany jest termostat?
Budowa termostatu grzejnikowego nie jest skomplikowana. W głowicy termostatu znajduje się mieszek wypełniony materiałem, który pod wpływem wahań temperatur zmienia swoją objętość (najczęściej jest to ciecz, ale może być to również gaz lub wosk). Materiał w sprężystym mieszku zareaguje na zimno, kurcząc się, zmniejszając nacisk na zawór, dzięki czemu gorąca woda napłynie do grzejnika. Analogicznie, gdy termostat wyczuje, że w pomieszczeniu temperatura jest dość wysoka i nie potrzeba generować większej ilości ciepła, materiał w mieszku rozszerzy się i zablokuje dopływ wody do grzejnika.
Co oznaczają cytry na termostacie?
Oglądając termostat, możemy zauważyć na nim cyfry i inne graficzne oznaczenia. Co one oznaczają? Liczby na termostacie grzejnikowym odpowiadają zakresowi temperatur ustalonych przez producenta termostatu. Zazwyczaj domowe termostaty oferują przedział od 6 do 30 stopni, chociaż zdarzają się termostaty z górną granicą 35 lub nawet 50 stopni (te ostatnie raczej przeznaczone są do ogrzewania podłogowego, a nie do kaloryferów).
Termostaty domowe często mają zakres liczbowy od 1 do 5. I tak, na przykład 1 na naszym termostacie będzie odpowiadała temperaturze 12 stopni, a 5 temperaturze 28 stopni. Przed zakupem warto zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych cyfr i odpowiadających im temperaturom.
Na zaworze z głowicą termostatyczną możemy zauważyć również znak śnieżynki. Co oznacza * na termostacie i jakiej temperaturze odpowiada? Wbrew pozorom gwiazdka nie oznacza, że grzejnik zostaje całkowicie wyłączony (jak mogłoby się wydawać). Nie możemy zupełnie zamknąć zaworu, a jedynie nim manipulować – dlatego ustawienie termostatu na pozycję śnieżynki oznacza, że emitowana będzie najniższa z możliwych temperatur, a więc 6-8 stopni. Zabezpiecza to grzejnik i całą instalację przed zamarznięciem.
Jak ustawić termostat grzejnikowy?
Pamiętajmy, by nie zasłaniać termostatu ani grzejnika grubymi zasłonami, ani nie zabudowywać go płytami czy meblami. Głowica termostatyczna będzie funkcjonować prawidłowo tylko wtedy, gdy i ona, i grzejnik będą odsłonięte. Co się stanie, gdy zasłonimy grzejnik i termostat? Głowica termostatyczna w takim przypadku będzie mierzyć temperaturę między ścianą za grzejnikiem a zasłoną lub meblem, a nie w całym pomieszczeniu.
Jak ustawić grzejnik w mieszkaniu, by nie narazić się na duże straty ciepła i oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? Optymalna temperatura w pomieszczeniu to 20 stopni, by ją utrzymać, możemy na termostacie ustawić cyfrę, która będzie odpowiadała tej temperaturze. W przypadku elektronicznego termostatu grzejnikowego z wyświetlaczem możemy ustawić dokładnie (co do jednego stopnia) preferowaną temperaturę. Modele obsługiwane przez wi-fi pozwalają natomiast sterować termostatem zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej, co jest dużym ułatwieniem.
W pomieszczeniach, w których przebywamy rzadko, np. w sypialni możemy ustawić minimalną temperaturę i zwiększyć ją wieczorem, gdy będziemy przygotowywać się do snu. Nocą ustawmy termostat na temperaturę 17-18 stopni (zapewni nam ona największy komfort cieplny). Gdy wychodzimy z mieszkania na dłużej, np. do szkoły, pracy czy na wakacje, możemy ustawić termostat na śnieżynkę lub 1, by niepotrzebnie nie generować ciepła.
Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań:
Autor: serwis prasowy marki Geberit
Jest nowocześnie. przestronnie i prztulnie.
Autor: Pion Poziom / Decoroom
W salonie dominują szarości: ściany, zabudowa meblowa, narożnik.
Autor: Bartłomiej Sękowski
W salonie królują elegancja i ciepłe kolory ziemi, z jednym wyjątkiem, ciemnoniebieską sofą. Sufit pokryto tapetą imitującą drewno.