Trend! Kolory podstawowe w aranżacji wnętrz
Kolory podstawowe wracają do łask po wielu latach panowania w aranżacji wnętrz kolorów neutralnych: szarości, beżów i bieli. Coraz częściej na elementach wyposażenia pojawia się ognista czerwień, energetyczny żółty i stylowy niebieski. Kropla koloru potrafi zdziałać cuda: odmłodzić sofę, ożywić nudny przedpokój lub nadać zupełnie nowy wygląd tradycyjnej kuchni.
Autor: materiały prasowe Leroy Merlin
Aranżacja łazienki w odważnych kolorach.
Spis treści
- Kolory podstawowe w wystroju wnętrz:
- Kolory podstawowe: dobrana do stylu aranżacji i charakteru pomieszczenia
- Kolorowe wnętrza - GALERIE ZDJĘĆ
Kolory podstawowe są teraz gorącym hitem aranżacji wnętrz. Jeśli więc urządzasz nowe mieszkanie lub remontujesz stare i zastanawiasz się jakie wybrać kolory ścian, mebli i dodatków, to koniecznie postaw na barwy. Kolory podstawowe mogą porkywać grzejniki, kominki, baterie czy fronty szafek kuchennych i łazienkowych. W ten sposób sprawisz, że twoje wnętrze będzie wyglądało nowocześnie. Jeśli jednak wolisz tradycyjne rozwiązanie, postaw na kolorowe ściany (w miarę łatwo je zmienić), ale wszystkie stałe i droższe elementy: grzejniki, baterie, fronty szafek wybierz neutralne.
Zobacz też: Projektowanie wnętrz. Nowoczesna aranżacja wnętrza >>>
Kolory podstawowe w wystroju wnętrz:
Do tej pory urządzając mieszkanie wybieraliśmy zazwyczaj kolory jasne, bezpieczne szarości i beże przełamane odrobiną czerni i brązów. Kolory pojawiały się na dywanach, poduszkach, czasem lampach. Teraz kolory podstawowe coraz częściej pojawiają się na elementach, dla których zarezerwowane były biel i kolory jasne, neutralne. Czerwony grzejnik, żółta bateria umywalkowa czy niebieskie fronty szafek łazienkowych już nikogo nie dziwią.
• Ognisty czerwony
Kolor czerwony w aranżacji wnętrz ożywia, dodaje energii i wprowadza radosny nastrój. Lepiej jednak dawkować go oszczędnie, traktować jak orientalne przyprawy, dodawać szczyptami. Czerwień odwróci uwagę od elementów wyposażenia, które już się nam opatrzyły. Podkreśli te, które najbardziej lubimy na rozmaitych fakturach i materiałach. Pasuje do każdego stylu, jest więc bardzo uniwersalna. Świetnie wygląda w towarzystwie pudrowego różu i delikatnej pomarańczy, dodaje pikanterii kolorom ziemi, zwłaszcza stonowanej zieleni. Doskonale sprawdza się w dodatkach i dekoracjach np. w klasycznej kuchni czy łazience. Najchętniej wybieramy akcesoria kuchenne, lampy, dywany czy poduszki w kolorze czerwonym. Rzadziej decydujemy się na czerwone fronty szafek kuchennych lub łazienkowych. Jeśli plansz remont może warto, pomyśleć o czerwonym kaloryferze albo zlewozmywaku?
Czytaj też: Gadżety do kuchni: wybieramy akcesoria kuchenne >>>
• Energetyczny żółty
Żółty, w zależności od nasycenia barwy, może być energetyczny i pobudzać nas do działania lub w pastelowym odcieniu wyciszać i nastrajać do relaksu. Delikatne, jasne odcienie koloru żółtego rozświetlą i powiększą optycznie niewielkie wnętrza. Będą sprzyjać odpoczynkowi. Nasycone i żywe odcienie ożywią minimalistyczne, stonowane wnętrza. Rozjaśnią ciemne zakamarki domu, do których nie dociera naturalne światło. Energetyczny żółty najlepiej wygląda w towarzystwie szarości, od popielatej po antracytową oraz czystej bieli. Pasuje też do czerni, zestawienie idealne do aranżacji w stylu glamour. Żółte wybieramy głównie dodatki, dekoracje, tkaniny, a w pastelowych odcieniach także jako kolory ścian. Jednak coraz bardziej modne stają się domowe sprzęty i akcesoria w intensywnych, żywych odcieniach.
Czytaj też: Dekoracje wiosenne: koniecznie w kolorze żółtym! >>>
• Stylowy niebieski
Kolor niebieski, zwłaszcza w połączeniu z bielą, najbardziej kojarzy się ze stylem marynistycznym, skandynawskim, a nawet klasycznym angielskim. Przypomina wakacje i leniwy wypoczynek w promieniach południowego słońca. Wnętrza utrzymane w takiej kolorystyce odbieramy jako czyste, świeże, uporządkowane i większe niż są w istocie. Jasne, wodniste odcienie koloru niebieskiego chętnie wybieramy do łazienki i pokoju dziecka, nieco rzadziej do sypialni czy salonu. A szkoda, bo w połączeniu z eleganckim beżem tworzą wnętrza przyjazne, w których dobrze się odpoczywa. Gdy natomiast uzupełnimy intensywne odcienie niebieskiego brązami, miedzią, mosiądzem zyskamy zupełnie inny, bardziej drapieżny efekt. Z kolei kropla miodowej lub bursztynowej żółci ożywi delikatne błękity. Od niedawna szlachetny granat ma wielu zwolenników, zwłaszcza wśród projektantów i architektów wnętrz, którzy od pewnego czasu lansują go jako nową czerń. Niebieski jest więc kolorem o wielu twarzach i odsłonach. Cała sztuka polega jedynie na umiejętnym doborze odcieni i kolorów uzupełniających. Na przykład niebieski z dodatkiem czerwieni w pokoju dziecka stworzy wnętrze inspirujące i zachęcające do zabawy.
Nie przegap: Aranżacja wnętrz: styl marynistyczny w nowoczesnej odsłonie >>>
• Wytworny czarny
Czerń jest wytworna, wyrafinowana i elegancka, ale wymaga ogromnej dyscypliny. Wybierają ją zazwyczaj odważni oraz ci, którzy lubią eksperymenty i podążają za nowościami i trendami wnętrzarskimi. Doskonale wygląda w przestronnych, słonecznych pomieszczeniach. Zaskakująco wyglądają wnętrza z sufitami pomalowanymi na czarno. Kolor ten lubi światło lamp i świec, lustra, błyszczące powierzchnie, ozdobne detale i ascetyczną, czystą biel. Ograniczona tylko do czerni i bieli paleta barw pozwala na zabawę detalem, materiałem, formą i przestrzenią. Potrafi tworzyć interesujące iluzje. Gra światła, błyszczące detale na tle matowych powierzchni, trójwymiarowe wzory i faktury w różnych połączeniach kreują niepowtarzalną przestrzeń i potęgują wrażenie luksusu. W lustrach odbija się światło, wzmacniając grę cieni i półcieni. Tak może wyglądać elegancka łazienka w stylu glamour. Kiedy jednak zdecydujemy się na prosty, ascetyczny detal uzyskamy wnętrze w nowoczesnym, modnym obecnie stylu.
Polecamy: Trendy wnętrzarskie z Mediolanu - Salone del Mobile 2018 >>>
Kolory podstawowe: dobrana do stylu aranżacji i charakteru pomieszczenia
Dobierając kolory ścian, mebli i dodatków dekoracyjnych do swoich wnętrz, zastanów się nad dopasowaniem ich do charakteru i funkcji pomieszczeń. Czyste, „plastikowe” barwy podstawowe nie pasują do mieszkania rustykalnego, z kolei angielski styl lubi odcienie złamane, a nowoczesny – czernie, biele i szarości. Sypialnia powinna być chłodna i spokojna, zaś w przedpokoju, w którym nie przebywamy zbyt długo, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Na odbiór kolorów we wnętrzu ogromny wpływ ma także oświetlenie. W stłumionym, północnoeuropejskim świetle łagodne odcienie prezentują się dużo lepiej niż jaskrawe barwy, które pełnię swojej urody osiągają w południowym, ciepłym słońcu.
Przeczytaj również: Sypialnia: 15 GOTOWYCH ROZWIĄZAŃ do sypialni! >>>
Kolorowe wnętrza - GALERIE ZDJĘĆ
Zobacz, jak stylowo wyglądają kolorwe i barwne wnętrza. Jeśli szukasz inspiracji na wykorzystanie kolorów podstawowych w swoim mieszkaniu, to te zdjęcia z pewnością posłużą ci wieloma pomysłami.
Autor: materiał prasowy imolaceramica.com
Wiszącej szafce w kolorze szmaragdowym towarzyszą jasnoróżowe umywalki.
Autor: Małgorzata Góra
W nowoczesne wnętrze w szarościach i bieli ładnie wkomponowały się niebieskie, designerskie krzesła.
Autor: agencjafree/living4media
Tonacja tego salonu oscyluje wokół niebieskiego, zieleni, bieli. Całość ma lekki, świeży charakter. Zasłony upstrzone są szarymi groszkami i różnobarwnymi liśćmi. Korespondują kolorystycznie z pasiastą sofą.