Ubezpieczenie domu: co warto uwzględnić?
Ubezpieczenie domu zwiększa poczucie bezpieczeństwa na wypadek kradzieży, zalania czy pożaru. To bardzo praktyczna polisa, która zapewnia duże wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Żeby jednak dobrze się zabezpieczyć, warto przed zakupem ubezpieczenia zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Spis treści
- Jak ubezpieczyć dom?
- Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia?
- Czy można ubezpieczyć dom w budowie?
- Czy można ubezpieczyć dom letniskowy?
- Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
- Czy można zrezygnować z ubezpieczenia domu?
- Ubezpieczenia domu – kalkulator
Ubezpieczenie domu to polisa, która gwarantuje pomoc w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń, taki jak zalanie domu, kradzież, awaria instalacji, pożar. Przy zakupu domu lub mieszkania na kredyt banki wymagają także polisy, chcąc zabezpieczyć nieruchomość przed zniszczeniem. Ale nawet osoby niezaciągające kredytu powinny rozważyć zakup ubezpieczenia. Jeśli wybierzemy je rozsądnie, może ono zaoszczędzić nam wielu zmartwień.
Jak ubezpieczyć dom?
Aby ubezpieczyć dom, warto zapoznać się z różnymi ofertami ubezpieczycieli. Można to zrobić online, udać się do siedziby interesującego nas ubezpieczyciela lub skorzystać z porównywarki. Ostatnia opcja pozwoli nam wybrać najlepszą ofertę na rynku.
Dobrze jest również zapoznać się z opiniami klientów. Być może okaże się, że ubezpieczyciel, którego wybraliśmy, bardzo długo wypłaca odszkodowania lub w ogóle tego nie robi. Warto dowiedzieć się jak najwięcej przed podpisaniem umowy, by później tego nie żałować.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Cena polisy zależy od zakresu ochrony, na jaki się zdecydowaliśmy. W wypadku ubezpieczenia mieszkania nie warto kierować się wysokością składki. Wybierając najniższą, zapewnimy sobie wąski pakiet ochrony, co w praktyce może oznaczać, że ubezpieczenie nie obejmie np. awarii instalacji czy kradzieży. A to poskutkuje brakiem wypłaty odszkodowania.
.. Stan deweloperski: co to jest standard deweloperski? >>>
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia?
- Kupując polisę, dokładnie zapoznajmy się ze wszystkimi dostępnymi jej wariantami.
- Sprawdźmy OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Dowiedzmy się, co ubezpieczyciel rozumie przez pojęcie wariantu podstawowego czy wyłączenia odpowiedzialności.
- Dowiedzmy się, jak przebiega proces likwidacji szkody – ile trwa i jakie są jego warunki. Od tego zależy wypłacenie nam odszkodowania w przyszłości.
- Sprawdźmy, czy ubezpieczyciel przyznaje zniżki np. za zamontowanie drzwi antywłamaniowych czy alarmu. Może to obniżyć wysokość składki.
Czy można ubezpieczyć dom w budowie?
Polisę możemy kupić zarówno na nieruchomość, która już została oddana do użytku, jak i na taką, która dopiero powstaje. Co ciekawe, ubezpieczenie na dom w budowie jest sporo tańsze. Żeby jednak polisa obowiązywała w pełnym zakresie, możemy ją zawrzeć dopiero wtedy, gdy posiadamy stan surowy zamknięty – dom musi mieć okna i drzwi.
Polisa chroni mury i ściany przed zalaniem, kradzieżą czy innym zdarzeniem losowym. Przy podpisywaniu umowy ubezpieczyciel bierze pod uwagę powierzchnię domu oraz kosztorys budowy. Im większy dom i większa wartość nieruchomości, tym wyższa składka ubezpieczenia.
Czy można ubezpieczyć dom letniskowy?
Domy letniskowe rządzą się trochę innymi prawami. Niektórzy ubezpieczyciele nie podpisują umów z klientami, którzy posiadają domy letniskowe bez fundamentów lub których budynki znajdują się na terenie ogródków działkowych. Z tego powodu przed zakupem polisy warto udać się bezpośrednio do agenta i dowiedzieć się, w jakich towarzystwach ubezpieczeniowych możemy zawrzeć umowę.
Warto również dokładnie zapoznać się z OWU. To tam znajdują się wszelkie zapisy dotyczące likwidacji szkody. Są tam również ujęte warunki, które musi spełnić klient, żeby otrzymać odszkodowanie, np. zamontować różnego rodzaju zabezpieczenia.
Wysokość składki zależy od wartości nieruchomości oraz od zakresu ubezpieczenia. Im wyższy zakres ochrony, tym wyższa składka. W takich sytuacjach nie warto jednak oszczędzać, bo może się okazać, że dodatkowe 50 czy 100 zł oszczędzą nam w przyszłości wielu zmartwień.
Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie domu jest obowiązkowe w wypadku zakupu nieruchomości na kredyt. Rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni wyższej niż 1 ha również muszą zabezpieczyć swoją nieruchomość na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych – reguluje to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, która mówi o obowiązkowym ubezpieczeniu gospodarstwa i budynków gospodarczych.
W innych sytuacjach zakup polisy jest dobrowolny, aczkolwiek polecany. Warto uchronić się przed stratami finansowymi.
.. Umowa deweloperska: co to jest, na co zwrócić uwagę? >>>
Czy można zrezygnować z ubezpieczenia domu?
Ubezpieczenie domu to umowa zawierana na czas określony, np. na rok. W trakcie obowiązywania umowy nie zawsze można zrezygnować z usługi. Często bywa tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe dopuszcza możliwość rezygnacji wyłącznie w czasie 30 dni od podpisania umowy. Dlatego warto najpierw zapoznać się z OWU – powinny tam się znaleźć wszystkie zasady odstąpienia od umowy.
Niektórzy ubezpieczyciele dają możliwość zawarcia porozumienia przy odstąpieniu od umowy. Dotyczy to z reguły polis zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy.
A co się dzieje, gdy podpisaliśmy umowę na rok i właśnie dobiega końca? Warto sprawdzić, czy w umowie nie znalazł się zapis o automatycznym przedłużeniu umowy. Jeśli chcemy z niej zrezygnować, powinniśmy 30 dni przed wygaśnięciem umowy złożyć odpowiednie pismo do ubezpieczyciela.
.. Co to jest wykończenie mieszkania pod klucz? >>>
Ubezpieczenia domu – kalkulator
Wiedząc już, jaki wariant ochrony nas interesuje, możemy skorzystać z internetowych porównywarek i kalkulatorów. W ciągu kilku minut poznamy ceny polis różnych towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu będziemy w stanie wybrać najbardziej optymalną ofertę.
W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości warto skontaktować się z agentem. Zasada zakupu polisy jest jedna – im więcej o niej wiemy, tym mniejsza szansa, że w przypadku wypłaty odszkodowania spotka nas przykra niespodzianka.
Autor: materiał prasowy
Właścicielom zależało na nowoczesnej elegancji, ale z lekkim twistem, który podkreśli ich osobowość. Oboje lubią wnętrza luksusowe, wygodne i bezpretensjonalne.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Właściciele nie zabierali mebli ze starego mieszkania. Urządzali się od nowa. Kanapy musiały być granatowe, to ukłon w stronę ukochanego stylu właścicielki - marynistycznego.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Wiekowy mosiężny żyrandol to prawdziwe cacko (lokalny handlarz zapewniał, że przywiózł go prosto z Włoch). Ciekawie się prezentuje ze stylizowanym zegarem i komodą oraz (na zasadzie kontrastu) z prostymi w formie stołem oraz krzesłami. Okrągły stół zaś to pamiątka rodzinna – przez wiele lat stał u rodziców właścicielki. Gdy trafił w jej ręce, stwierdziła, że dobrze mu zrobi mały lifting. Zmatowiła go, pomalowała i zaolejowała, by dobrze służył kolejnym pokoleniom. Stary stół otaczają współczesne krzesła (Westwing.pl).