Ubezpieczenie mieszkania: co jest ważne? Jak ubezpieczyć mieszkanie – poradnik
Co jest ważne przy ubezpieczaniu mieszkania? Na pewno warto je mieć – zakup polisy nie kosztuje dużo, a korzyści płynących z jego posiadania jest naprawdę wiele. Przeczytaj nasz poradnik, jak ubezpieczyć mieszkanie.
Spis treści
Włamanie, pożar, wichura, zalanie wodą – wypadki chodzą po ludziach, a lista nieszczęśliwych zdarzeń jest naprawdę długa. Niekoniecznie dotyczy zawsze tych najbardziej drastycznych opcji, a na przykład szkód spowodowanych przez domowników czy zwierzęta domowe. Posiadając polisę, dostaniemy odszkodowanie, które pokryje koszty związane z naprawą uszkodzeń.
Ubezpieczenie mieszkania – czy jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie mieszkania, w odróżnieniu od ubezpieczenia OC samochodu, jest dobrowolne. Tylko w przypadku brania kredytu na mieszkanie jest obowiązkowe. Wówczas podpisując umowę kredytową, trzeba przygotować się na wykonanie cesji polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku. W przypadku nieszczęśliwych wypadków bank otrzyma część lub całość kwoty wypłaconej przez firmę ubezpieczeniową. Jeśli zaś dojdzie do całkowitego zniszczenia domu, pieniądze pochodzące z ubezpieczenia spłacą pozostałą kwotę kredytu. Jest to rodzaj ochrony, ponieważ dzięki temu nie pozostaniemy bez mieszkania i jednocześnie z kredytem na głowie. Ubezpieczenie to obejmuje jednak tylko mury i elementy konstrukcyjne. Na wyposażenie mieszkania należy wykupić dodatkowe opcje ubezpieczeniowe.
Warto pamiętać, że ubezpieczyć można także mieszkania w budowie np. od kradzieży z włamaniem. Opcja ta jest dostępna, gdy twój dom będzie już w stanie surowym zamkniętym, to znaczy będą już okna i drzwi zewnętrzne z zamknięciem na klucz.
.. Mieszkanie urządzone pod klucz – co to za rozwiązanie? >>>
Ubezpieczenie mieszkania – zakres polisy
O zakresie polisy można dowiedzieć się z ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Polisy różnią się wysokością maksymalnych kwot, jakie towarzystwo wypłaci w razie szkody. W OWU podane są również sytuacje, gdy odszkodowanie nie może zostać przyznane.
Ubezpieczenie mieszkania może ograniczać się tylko do ochrony podstawowej – przed skutkami pożaru, zalania, kradzieży. Możemy również zdecydować się na wersję rozszerzoną, która może obejmować ubezpieczenie przed: uderzeniem pioruna, huraganem, gradem czy osunięciem ziemi.
Polisa dla domu lub mieszkania może obejmować:
Ochronę murów i elementów stałych – jest to wariant najbardziej podstawowy. Obejmuje mury, okna, armaturę łazienkową.
Ruchomości domowe – zaliczają się tutaj meble i pozostałe elementy wyposażenie oraz rzeczy należące do jego mieszkańców.
Garaż wolnostojący – gdy garaż nie jest połączony z budynkiem, konieczny będzie zakup oddzielnej polisy.
Budynek dodatkowy, np. szopa lub budynek gospodarczy – jeśli właściciel ma na swojej działce wolnostojący obiekt, również może wykupić na niego polisę.
Ogrodzenie – niektórzy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie także możliwość wykupienia ochrony ogrodzenia nieruchomości.
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, najlepiej jest łączyć ze sobą te elementy ubezpieczenia, które są nam najbardziej potrzebne i zapewnią dostateczną ochronę dobytku.
.. Zalanie mieszkania. Co robić, gdy to wina nasza lub sąsiada? >>>
Autor: archiwum
Pod dekoracyjną betonową posadzką w strefie dziennej zastosowano ogrzewanie podłogowe. Podłoga rodem z fabryki w połączeniu z wysokim stropem, betonowymi podciągami oraz metalowymi konstrukcjami regału i szafek nadały mieszkaniu industrialny charakter. Projekt wnętrz: em2 Pracownia ProjektowaZdjęcia: kroniki studio
Autor: archiwum
Otwarta strefa dzienna składa się z części wypoczynkowej, jadalni i kuchni. To miejsce relaksu i rodzinnych spotkań. Projekt wnętrz i stylizacja: Katarzyna Kesling/ Purple PracowniaZdjęcia: Rita
Autor: archiwum
Wąski korytarz prowadzi nas bezpośrednio do przestronnego salonu połączonego z kuchnią. Ściany pomalowano na biało, co optycznie powiększyło przestrzeń. Dla kontrastu wprowadzono czarne akcenty nadające wnętrzom wyraźny charakter. Mocnym akcentem kolorystycznym jest niebieski regał, który okala z dwóch stron ściany sypialni. Wielofunkcyjny prostopadłościan ukrywa szafy, wejście do sypialni oraz pojemny regał, który mieści telewizor oraz kolekcje płyt i książek. Projekt wnętrz i zdjęcia: Znamy się