Umowa deweloperska: co to jest, na co zwrócić uwagę? Porady i wskazówki
Umowa deweloperska to specyficzny kontrakt, ściśle określony prawem. Ma on zdefiniować i zagwarantować zasady współpracy pomiędzy deweloperem a nabywcą mieszkania. Podpisuje się ją wtedy, gdy mieszkanie bądź dom jeszcze jest na etapie powstawania. Co zawiera i precyzuje umowa deweloperska? Na co zwrócić uwagę? Czy można ją wypowiedzieć? Odpowiadamy na te pytania.
Spis treści
- Co to jest umowa deweloperska?
- Umowa deweloperska: co się w niej znajduje?
- Wypowiedzenie umowy deweloperskiej: czy to możliwe?
- Nowoczesne mieszkania: GALERIE ZDJĘĆ
Co to jest umowa deweloperska?
Umowa deweloperska to rodzaj kontraktu, który ma na celu związanie dewelopera oraz nabywcy mieszkania/domu. Warto pamiętać, że nie oznacza ona np. automatycznego przeniesienia praw do własności na nabywcę, lecz jedynie gwarantuje, że w przyszłości do tego dojdzie. To jest oczywiście uwarunkowane odpowiednimi płatnościami (zgodnie z harmonogramem).
Umowę deweloperską zawiera się zawsze w obecności notariusza. To jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (funkcjonującą pod nazwą ustawa deweloperska), koszty aktu notarialnego rozkładają się równo po połowie – na dewelopera i nabywcę. Obecność notariusza, czyli przedstawiciela zawodu zaufania publicznego, ma gwarantować rzetelność takiej umowy.
.. Stan deweloperski – co to jest? >>>
Umowa deweloperska: co się w niej znajduje?
Dokładne informacje o tym, co powinna zawierać umowa deweloperska, można znaleźć we wspomnianej ustawie. Wśród najważniejszych zapisów warto wspomnieć następujące:
- cena mieszkania lub domu; - opis parametrów technicznych mieszkania lub domu (w tym powierzchnia, usytuowanie, rozkład pomieszczeń, standard wykończeniowy itd.); - termin przeniesienia na kupującego prawa własności (bardzo istotne!) oraz zdefiniowanie sposobu, w jaki to ma być zorganizowane; - harmonogram i wysokość wpłat, których ma dokonywać kupujący; - warunki i zasady wypowiedzenia umowy.
Treść umowy musi być zgodna z tzw. prospektem informacyjnym, przygotowywanym przez dewelopera. Ponadto umowa deweloperska nie jest tożsama z tą, która przenosi prawo własności na kupującego (podpisuje się ją później). Ma jedynie wszystko zagwarantować, zapewniając ochronę prawną.
.. Mieszkanie wykończone pod klucz – co to oznacza, na co zwrócić uwagę? >>>
Prospekt informacyjny
To kolejny dokument wprowadzony przez ustawę deweloperską. Podobnie jak umowa deweloperska ma zapewnić ochronę praw kupujących. I właściwie jest istotniejszy od samej umowy – powstaje wcześniej i po to, by potencjalny nabywca miał pełne informacje zarówno o deweloperze, jak i danej inwestycji. Można więc powiedzieć, że prospekt informacyjny stanowi punkt wyjścia do jakichkolwiek rozmów z deweloperem na temat przyszłej współpracy. Tak jak umowa deweloperska musi spełnić szczegółowe warunki zapisane w ustawie.
Wypowiedzenie umowy deweloperskiej: czy to możliwe?
Umowę deweloperską może wypowiedzieć zarówno kupujący mieszkanie czy dom, jak i sam deweloper. Ten drugi jednak ma taką opcję tylko w jednym przypadku – gdy nabywca nie wywiązuje się z ustalonych płatności. Więcej przesłanek do wypowiedzenia umowy może mieć kupujący:
- umowa nie spełnia wszystkich warunków dokładnie opisanych w ustawie deweloperskiej; - informacje w umowie nie są zgodne z prospektem informacyjnym (i załącznikami do niego); - w prospekcie informacyjnym znajdują się informacje niezgodne z prawem albo ze stanem faktycznym; - prospekt informacyjny nie spełnia wszystkich wymogów określonych w ustawie deweloperskiej; - deweloper nie wywiąże się z terminu, w którym kupujący ma uzyskać prawo do mieszkania bądź domu.
W ramach umowy deweloperskiej wskazuje się też ewentualne kary umowne. Tych jednak nie określa ustawa, więc można wynegocjować odpowiednie warunki z deweloperem.
Nowoczesne mieszkania: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: agencjafree/living4media
Przytulny wystrój w stylu nowoczesnym
Autor: Tyma Projekt
Autor: WMA Design
Autor: 081 Architekci