Ustawienie okien lato-zima. Jak przestawić okno na tryb zimowy?
Kiedy robi się chłodniej na zewnątrz, twoje mieszkanie szybko się wychładza, a rachunki za rosną jak szalone? Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być nieszczelne okna. Jeśli chcesz płacić mniej za ogrzewanie, przeczytaj, jak przestawić okno na tryb zimowy.
Spis treści
- Tryb zimowy w oknach
- Regulacja okna lato-zima. Jak przestawić okno na tryb zimowy?
- Czym uszczelnić okno na zimę?
- Firanki na okno balkonowe w bloku. Eleganckie firany balkonowe
Tryb zimowy w oknach
Niewiele osób wie, że nowoczesne okna można przestawiać na tzw. tryb zimowy. Dzięki niemu skrzydło okna lepiej przylega do ramy z uszczelką, co znacznie hamuje napływ zimnych mas powietrza do wnętrza domu.
Pomieszczeń, które nie są wychłodzone przez nieszczelne okna, nie musimy w tak dużym stopniu ogrzewać, a więc możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach (które w nadchodzącym sezonie i tak będą wysokie m.in. przez wzrost cen prądu).
Regulacja okna lato-zima. Jak przestawić okno na tryb zimowy?
To proste! Poniżej wyjaśniamy cały proces krok po kroku.
- Otwórz okno na oścież i przyjrzyj się bocznej części skrzydła.
- Zauważysz specjalne bolce (od 1 do 3), które ruszają się w górę i w dół, gdy przekręcasz klamkę. Bolce z jednej strony są węższe, a z drugiej szersze. W trybie letnim węższa strona ustawiona jest tak, że po zamknięciu bezpośrednio przylega do uszczelki, zapewniając swobodny przepływ powietrza (nie jest dociśnięta).
- Analogicznie, gdy bolec przekręcisz (ręcznie lub przy pomocy kombinerek) tak, by szersza część znalazła się od strony uszczelki, po zamknięciu okno będzie ciaśniej przylegać do uszczelki, a powietrze nie będzie miało możliwości przenikania do wnętrza.
Czym uszczelnić okno na zimę?
A co jeśli okna nie mają takiego mechanizmu lub gdy są rozszczelnione? Wtedy najlepiej zainwestować w nową uszczelkę – można ją kupić w sklepie budowlanym lub zamówić u producenta okien.
Innym pomysłem na izolację nieszczelnych okien jest umieszczenie w dolnej części ramy (na parapecie) specjalnych osłon chroniących przed przeciągami. Wyglądem przypominają wąskie długie poduszki. Dobrze izolują pomieszczenie i dodatkowo mogą być ciekawą ozdobą wnętrza.
Tekst: Barbara Ruppel
Firanki na okno balkonowe w bloku. Eleganckie firany balkonowe
Autor: Marcin Grabowiecki
Projekt: Iza Switalska/Hello From Home, stylizacja: Michał Gulajski/Wnetrza Michała