Więcej miejsca w mieszkaniu: jak dobrze wykorzystać przestrzeń we wnętrzu
Urządzamy małe mieszkanie, sprawdź jak dobrze wykorzystać przestrzeń i mieć więcej miejsca we wnętrzu. Bądźmy kreatywni, jeśli chcemy znaleźć dodatkowe miejsce w niewielkim pomieszczeniu. Prezentujemy kilka praktycznych sposobów, które sprawią, że w Twoje mieszkanie stanie się bardziej przestronne.
Autor: Marcin Czechowicz
Spis treści
- Więcej miejsca w mieszkaniu: pomysłowe schowki
- Wykorzystaj miejsce do przechowywania
- Jak wykorzystać trudno dostępne miejsca
- Meble składane: więcej miejsca w mieszkaniu
- Jak urządzić małe mieszkanie: lustrzane odbicia
Jak urządzić małe mieszkanie, by było funkcjonalne i wygodne. Przede wszystkim nie można go zagracić. Podpowiadamy, jak uzyskać więcej miejsca w mieszkaniu, które przestrzenie można wykorzystać na sprytne schowki, czyli jak dobrze zagospodarować małe wnętrza.
Więcej miejsca w mieszkaniu: pomysłowe schowki
Jeśli mamy małe mieszkanie, aby uzyskać więcej miejsca, warto pomyśleć o zagospodarowaniu powierzchni powyżej szafek. Jeśli macie wolną przestrzeń nad drzwiami do pokoju lub pod schodami, zróbcie tam miejsce na schowki. Naprawdę warto z tych miejsc skorzystać, jeśli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem. Na półkach pod sufitem możesz zamieścić przedmioty, z których rzadko korzystasz i rzeczy niedostępne dla dzieci. Zamiast półek możesz pomyśleć o pomysłowej zabudowie w stylu dawnych pawlaczy. Jeśli masz ducha DIY i wysokie sufity, z pewnością poradzisz sobie z rozwiązaniem problemu braku wolnego miejsca.
Wykorzystaj miejsce do przechowywania
Schowek pod schodami to świetne rozwiązanie problemu przechowywania sprzętu sportowego, odzieży zimowej, czy obuwia, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i stylowym mieszkaniu. Montaż haczyków ściennych w kilku miejscach w przedpokoju i kuchni pozwoli rozlokować niewielkich rozmiarów przedmioty codziennego użytku. Myślenie wertykalne, czyli przechowywanie rzeczy, np. rowerów, w pionie sprawi, że zmieścimy więcej przedmiotów w domu. Na wewnętrznej stronie drzwi szafki lub garderobianki warto zamontować relingi i haczyki, na których powiesisz drobne przedmioty. Ten sam sposób sprawdzi się w szafce na kosmetyki w łazience.
Autor: Marcin Czechowicz
Podest może zastąpić tradycyjne łóżko.
Jak wykorzystać trudno dostępne miejsca
Niektóre powierzchnie, takie jak studia czy pokój wielofunkcyjny w małym mieszkaniu wymagają optycznego podziału, aby uatrakcyjnić przestrzeń wnętrza. Nie marnuj tego, co może być szansą na kreatywnie zaaranżowane wnętrze. Regał lub parawan podzieli pomieszczenie, dzięki czemu łatwiej Ci będzie opanować bałagan i wizualnie podzielić przestrzeń powierzchni użytkowej. Ozdobne pudełka i koszyki pomogą ukryć wszystkie drobiazgi. Aby zyskać więcej miejsca w mieszkaniu warto tez wykorzystać np. trudne do zagospodarowania narożniki, kilka półek i szafek na ozdoby oraz akcesoria zamontowanych w narożniku pokoju pozwoli uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Z kolei do kuchni w narożniki zabudowy można wykorzystać na wysuwane kosze cargo.
Meble składane: więcej miejsca w mieszkaniu
Składane stoły i wysuwane blaty są idealne do małych mieszkań. Podczas wizyty gości każda osoba znajdzie swoje miejsce przy stole. Po skończonym posiłku złożysz je w kilka sekund, aby nie przeszkadzały. Skrzynie z siedziskiem mogą pełnić rolę miejsca do siedzenia, jak i praktycznego schowka. Okażą się niezawodne, gdy więcej osób odwiedzi twoje mieszkanie i zabraknie krzeseł. Z kolei ławki ze schowkiem na akcesoria ogrodnicze lub tekstylia do mebli ogrodowych, możesz ustawić na balkonie lub tarasie. Sporo miejsca można zaoszczędzić, montując drzwi przesuwane. Dobrym pomysłem są także składane łóżka, które po złożeniu wyglądają jak komoda. Jeśli do pokoju nie zmieści się szafa na ubrania, pomyśl o podeście, na którym będzie miejsce do spania, a spód zagospodarujesz na wysuwane szuflady lub schowki na odzież, pościel, koce.
Autor: Marcin Czechowicz
Aranżacja salonu w małym mieszkaniu została zaprojektowana w kolorach monochromatycznych. Białe ściany są typowym elementem w aranżacjach z elementami stylu industrialnego. Antracytowa sofa powstała według projektu architekt wnętrz. Po długich poszukiwaniach sofy idealnej okazalo sie, że taka nie istnieje. Jeśli jest odpowiedniej długości - jest zbyt płytka, jeśli jest odpowiednio głęboka jest po prostu za duża salonu w małym mieszkaniu. Stąd pomysł na zamówienie sofy odpowiednich rozmiarów, wypełnionej pierzem, u tapicera. Dzięki wielu poduszkom można na niej siedzieć jak na sofie typowej głębokości, a filmy oglądać swobodnie polegując z podwiniętymi nogami. Elementem w typowo industrialnym stylu jest antarcytowy, żeberkowy grzejnik na ścianie. Stolik kawowy ze szklanym blatem przy sofie to słynna ikona designu, proj. Isamu Noguchi. Stolik kawowy - Vitra, grzejnik - Charlston Zehnder, dywan - malabell.pl
Jak urządzić małe mieszkanie: lustrzane odbicia
Nie zapominajmy o optycznym aspekcie aranżacji małego mieszkania. Lustra i różnego typu przeszklenia tworzą refleksy i odbijają światło. Przekonaj się, jak wiele zależy od dostępu światła naturalnego do wnętrza. Do małego pokoju wybierz szklany stolik kawowy, zamiast drewnianego. Ustaw lustro w narożniku pomieszczenia lub powieś szklane ozdoby, które również stworzą refleksy świetlne.Najlepsza wskazówka, która sprawi, że w małym mieszkaniu będzie więcej miejsca brzmi: pozbądź się zbędnych przedmiotów. Zamiast trzymać w domu wszystko, co „może się przydać”, za każdym razem zadaj sobie pytanie: czy to naprawdę jest mi potrzebne? Jeśli wciąż masz wątpliwości, wynieś rzeczy do piwnicy lub garażu, lub sprzedaj.
Autor: materiały prasowe Gubi
Kilka luster umieszczonych ponad fornirowana komodą to niebanalny pomysł na odświeżona wersję toaletki w praktycznym ujęciu.
Autor: Anna Rychlewicz
Przestrzeń pod schodami w nowoczesnym salonie wymagała nowoczesnej oprawy. Postawiono na minimalistyczną zabudowę w kolorze białym, która idealnie komponuje się z aranżacją. Fot. Widawscy Studio Architektury