Zamiast maskować, wybij je na pierwszy plan. Tak drzwi staną się ozdobą wnętrza

2024-03-18 15:32

Zapraszamy do świata drzwi wewnętrznych. Znajdziesz w nim najmodniejsze modele – z przeszkleniami, przesuwne, ukryte… Wybierz swoje ulubione, a my podpowiemy ci, jak pięknie je wkomponować w aranżację.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Barlinek OTWARCIE W WIELKIM STYLU Jeśli chcesz połączyć salon z holem lub jadalnią (a przy tym subtelnie je oddzielić), powinno przypaść ci do gustu to rozwiązanie. W białą drewnianą ościeżnicę (w szerokim otworze drzwiowym) wpraw dwa węższe skrzydła – szklane, w stalowych ramach i ze szprosami. Pamiętaj jeszcze, że ważnym elementem scalającym wnętrza jest jednolita posadzka. Dlatego zrezygnuj lepiej z progu, a deski lub panele podłogowe (winylowe Port Rotterdam, Barlinek.com.pl), ułóż prostopadle do drzwi.

Fenomen drzwi polega na tym, że jednocześnie dzielą i łączą pomieszczenia. A poza funkcją przechodnią odgrywają też rolę superdekoracji. Mogą być strojne, pełne sztukaterii czy szybek oddzielonych szprosami. Neutralne – na pierwszy rzut oka trudne do odróżnienia od ściany. Przesuwne, uchylne, harmonijkowe.

Szerokie albo wąskie (jednak nie mniej niż 60 cm). Gdy wyposażysz skrzydło w lustro, zyskasz kącik do przeglądania się, wizualnie powiększysz pokój. Dzięki farbie magnetycznej zamienisz drzwi w tablicę na notatki i zdjęcia. Mocując z kolei wieszak, ułatwisz sobie domowe przechowywanie, znajdziesz idealne miejsce na świąteczny wianek, makramę.

Kwestia bezpieczeństwa

Decydując się na drzwi ze szkła, upewnij się, że tafla została poddana hartowaniu (dzięki temu będzie odporna na uszkodzenia, a w razie stłuczenia rozpadnie się na nieostre drobinki). Wszelkie otwory należy wyciąć w niej przed hartowaniem. Inna propozycja to tafla laminowana, składająca się z dwóch, trzech warstw szyb wzmocnionych folią. A co z resztą materiałów? Rama skrzydła, szprosy i ościeżnice mogą być wykonane ze stali – solidnej, lecz ciężkiej. Znacznie lżejsze, wygodniejsze w transporcie i montażu, są drzwi z elementami z MDF-u imitującego stal.

ZABAWA W CHOWANEGO

Drzwi z ukrytą ościeżnicą dadzą ci pole do popisu. Skrzydło możesz dowolnie wykończyć: farbą, fototapetą, tapetą, cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym… Dokładnie tak, jak ścianę obok. Klamkę wyróżnij albo zakamufluj kolorystycznie.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Dre

WIELOWYMIAROWY SPOKÓJ

W domowym biurze nic nie powinno cię rozpraszać. Postaw więc na proste drzwi wtapiające się w tło ściany – najlepiej bez przeszkleń, z ukrytymi zawiasami, o dobrych parametrach wyciszających.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Pol-Skone Na zdjęciu: model Harmony, pol-skone.pl

W ZAOKRĄGLENIU

Otwór drzwiowy wcale nie musi być prostokątny. Co powiesz na łuk? Choć wymaga wykonania skrzydeł na wymiar, warto! Albo spróbuj odwrotnie, wyszukaj w internecie stare wrota i wykuj do nich dziurę w ścianie.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Terrys Fabrics

Wysokie, ponad 220-centymetrowe skrzydła optycznie podnoszą sufit we wnętrzach. Są więc idealne do niskich mieszkań.

PIĘKNO W DETALU

Nawet zwykłe wysłużone skrzydła staną się ozdobą wnętrza, gdy nakleisz na nie sztukateryjne listwy, dekory, portale. A potem pociągniesz całość farbą pasującą do ścian czy tapicerki mebli.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Bemz

PODOBIEŃSTWA SIĘ PRZYCIĄGAJĄ

Superduet w stylu skandynawskim: białe drzwi i posadzka z jasnych drewnianych desek.. Dążąc do perfekcji, dopasuj jeszcze wysokość i kształt listew przypodłogowych do opasek ościeżnicy.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Porta

BRAWA ZA KONSEKWENCJĘ!

Jeśli chcesz ujednolicić stylistycznie wnętrza, zamontuj w nich drzwi, fronty szaf i boazerię z tej samej kolekcji.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy barausse.com/pl Na zdjęciu: linia Color, Blanc Quadro 4, z frezowaniami, barausse.com/pl

PODĄŻAJ ZA ŻÓŁTĄ LINIĄ

Obecne skrzydła i opaski wymagają odświeżenia? Przeszlifuj je. Ubytki uzupełnij kitem stolarskim. Gdy wyschnie, pociągnij drewno farbą, np. w słonecznym odcieniu (energetyczny efekt przez cały rok). Możesz też pójść krok dalej i pomalować na żółto listwy przy podłodze oraz suficie. Pamiętaj jednak, że wyraziste akcenty lubią towarzystwo stonowanej podłogi.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Barlinek Na zdjęciu: deski Dąb Country, Barlinek, bel-pol.pl.
NA ZAKUPACH

Przeglądając asortyment sklepów, zapewne spotkasz się z takimi opisami drzwi: ramiakowe – czyli obramowane drewnem lub MDF-em, wypełnione panelami lub płycinami, są masywne, tłumią dźwięki; płytowe – składają się zwykle z drewnopochodnych płyt i tekturowego wkładu (tzw. plastra miodu), są lżejsze i tańsze od ramiakowych, gorzej wyciszają; bezprzylgowe – ich skrzydło w pozycji zamkniętej licuje się z ościeżnicą; mogą mieć również niewidoczne zawiasy.

GRA ZESPOŁOWA

Powierzchnię drzwi warto włączyć do aranżacji pokoju. Wnętrze jest w stylu boho? Powieś na klamce drewniane korale. Glamour? Sięgnij po kryształki.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Porta Na zdjęciu: bezprzylgowe, płytowe Vector V, porta.com.pl.

KONTUROWANIE W PLANIE

Jaką opaskę wybrać? Czarna zaakcentuje drzwi. Nada pokojowi loftowy charakter – zwłaszcza gdy połączysz ją z czarnymi listwami przy podłodze.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Erkado Na zdj. model Miskant 1, ramiakowe, przeszklone, ze szprosami, erkado.pl.

Na ściance z gips-kartonu raczej nie zaleca się podwieszania drzwi przesuwnych. Inne wyjście? Mocowanie prowadnic do sufitu.

JAZDA NA ROLKACH

Aby wykonać podobne skrzydło podwieszane, odzyskaj najpierw deski z kilku palet. Przytnij je, oszlifuj.

Drzwi wewnętrzne
Autor: Mariusz Bykowski

SKRZYDŁO, KTÓRE NIE LATA

Marzysz o lekkiej optycznie, cienkiej płycie drzwi, ale obawiasz się, że będzie chybotliwa? Na rynku znajdziesz sztywne tafle z MDF-u czy sklejki o grubości 18 mm. Możesz dodać im stabilności, montując u dołu prowadniki albo minikółka i szynę podłogową.

Drzwi wewnętrzne
Autor: Mariusz Bykowski

CHODŹ, POMALUJ MÓJ ŚWIAT

W pokoju w stylu rustykalnym idealnie odnajdą się stare drzwi, zbite ze zwykłych desek. Rozważ tylko ich oryginalne odświeżenie. Potraktuj papierem ściernym, następnie odkurz i przemyj. Gdy wyschną, pokryj białą farbą. A kolejnego dnia… wymaluj na nich np. zielone gałązki.

Drzwi wewnętrzne
Autor: Igor Dziedzicki

ZŁAP MNIE!

Uchwyt – niby drobiazg, ale funkcjonalny. Docenisz go, przesuwając ciężkie skrzydła. Do wyboru masz pochwyty wpuszczane w ramę (okrągłe, owalne), frezowane oraz wystające, np. relingi. Gdy dopasujesz je wizualnie do prowadnicy, otrzymasz perfekcyjny efekt.

Drzwi wewnętrzne
Autor: Marcin Grabowiecki

NATURA W PRZEKROJU

Kochasz nietuzinkowe rozwiązania? Zatem może ci się spodobać skrzydło wykonane z długiego plastra drewna (ciętego wzdłuż pnia). Jedyne w swoim rodzaju, z naturalnymi nieregularnościami po bokach. Dopilnuj jedynie, by było odpowiednio szerokie i w pełni przysłaniało otwór drzwiowy. Odcień skrzydła zestaw z kolorem podłogi.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Barlinek Na zdjęciu panele winylowe Chianti Dry, Barlinek, bel-pol.pl.
PODWÓJNE

Tego typu drzwi najbardziej pasują do domów urządzonych w stylu klasycznym, glamour, nowojorskim, hampton, angielskim, francuskim, retro czy country. Dzięki odpowiednim elementom (jak okucia, przeszklenia, sztukaterie, kolory, dekoracje) pięknie podkreślają charakter wnętrz. Przykłady? Kryształowe gałki oraz szlifowane szyby wpuszczają do aranżacji blask i charme. Ozdobne nadproża nasuwają skojarzenia z dawnymi dworkami, a białe żaluzjowe panele – z chatką przy plaży.

DOBRZE SIĘ SKŁADA

Przy szerokim przejściu egzamin zdają skrzydła łamane (tylko od ciebie i stolarza zależy, na ile części je podzielicie – dwie, trzy, cztery?). Węższe skrzydła, złożone w harmonijkę, zajmą mniej miejsca. Możesz je nawet „przytulić” do ściany, by nie przeszkadzały ci w przemieszczaniu się między pokojami. O przepływ światła przy zamkniętych drzwiach zadbają z kolei szyby.

Drzwi wewnętrzne
Autor: Maria Miklaszewska

NA CZTERY STRONY

Po otwarciu drzwi na oścież widzisz w jadalni (aranżacja Johnlewis.com) lewe skrzydło białe, a prawe – czerwone. Dziś chcesz podziwiać wyłącznie biel? Zamknij prawe skrzydło. A jeśli jutro przyjdzie ci ochota na czerwień, ponownie je otwórz, domykając lewe. Podoba ci się ta zabawa? Zastanów się, jakie kolory pasowałyby do twojego wnętrza i… pędzel w ruch! Na koniec osadź w drzwiach eleganckie gałki.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy johnlewis.com

NA TYŁACH BIBLIOTEKI

Świetnym pomysłem jest połączenie drzwi przesuwnych z regałem na książki, oddzielającym np. salon od sypialni. W wersji prostszej, budżetowej – skrzydła mogą się chować za plecami regału, pozostając jednak widoczne w sypialni. Druga, bardziej czasochłonna i droższa opcja, zakłada budowę na tyłach regału specjalnej kasety, przystosowanej do wsuwania i wysuwania skrzydeł. Dobrze też, by system jezdny schował się pod maskownicą. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, wykończ regał i drzwi w ten sam sposób: farbą, lakierem czy okleiną. Niech zabudowa stanowi kompozycyjną całość.

Drzwi wewnętrzne
Autor: Marcin Czechowicz
Nasi Partnerzy polecają