Wycisz ścianę od głośnego sąsiada. Twoje mieszkanie będzie oazą spokoju!
Wyciszenie mieszkania od sąsiadów może pomóc w walce z uporczywym hałasem. Podstawą jest odpowiednia izolacja. Dzięki specjalnym materiałom i technikom stworzysz ciche i przytulne miejsce do odpoczynku. Wygłuszenie mieszkania jest przydatne również wtedy, kiedy nie chcemy, aby sąsiad słyszał nas. Jak prawidłowo zainstalować izolację akustyczną? Jak wyciszyć pokój domowym sposobem? Podpowiadamy!
Autor: Pexels/Gül Işık
Zasłony pomogą zminimalizować hałas dobiegający z zewnątrz
Spis treści
- Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?
- Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z góry?
- Ile kosztuje wyciszenie pokoju?
- Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z boku?
- Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?
Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?
Wyciszenie mieszkania jest niezbędne, aby zapewnić sobie i swoim sąsiadom spokój. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Do wyboru mamy takie zabiegi jak:
- wytłumienie - efekt uzyskamy, dzięki odpowiednim dodatkom w mieszkaniu, które mają zdolność pochłaniania dźwięku. Dywany, zasłony, koce czy poduszki ograniczą odbijanie się dźwięków od ścian, podłogi i sufitu;
- wygłuszenie - polega na odizolowaniu się od dźwięków. Jak czytamy na blogu fixly.pl, zabieg jest związany z konstrukcją budynku oraz poprawną izolacyjnością akustyczną ścian, czyli tzw. ograniczeniem mostków akustycznych, przez które dochodzi do nadmiernego przenoszenia się dźwięków. Na szczęście istnieją specjalne materiały wygłuszające, które zminimalizują efekt cienkich ścian.
Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z góry?
Przeszkadzają Ci odgłosy dobiegające od sąsiada z góry? Świetnym sposobem na wyciszenie mieszkania będzie zainstalowanie podwieszanego sufitu.
- Umieszczona pod nim płyta z wełny poliestrowej o dużej gęstości oraz płyta z granulat gumowego, pozwolą w skuteczny sposób wygłuszyć dźwięki pochodzące z górnej kondygnacji. Produkt ten pozwala zapewnić wysoką izolacyjność akustyczną, a także termiczną - czytamy na stronie epufloor-akustyka.pl.
Do wyboru mamy też kasetony sufitowe – rozwiązanie jest nieco mniej skuteczne od podwieszanego sufitu, ale pozwoli nieco zminimalizować hałas. Gotowe kasetony wystarczy przykleić do sufitu.
Ile kosztuje wyciszenie pokoju?
Cena za wygłuszenie ścian wewnętrznych zależy od jakości materiałów, sposobu, ale też wybranego przez nas wykonawcy. Zwykle cena za metr kwadratowy wynosi 200-250 zł.
Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z boku?
Rozwiązań na wygłuszenie mieszkania od sąsiada z boku jest wiele. Na rynku dostępne są produkty, które namw tym pomogą. Wśród nich:
- Ścianka gipsowo-kartonowa. Między ściany a płytę warto dać styropian lub wełnę mineralną. Lepiej pochłaniać dźwięk będzie druga propozycja - wełna mineralna. Niestety trzeba liczyć się z tym, że ścianka pomniejszy nasz pokój o 5-7 cm z każdej strony.
- Filce na ścianę – niektóre wyglądają naprawdę designersko! I co ważne, świetnie pochłaniają dźwięk. Filce zajmą też mniej miejsca niż płyta gipsowo-kartonowa. W sklepach dostępne są też nowoczesne panele 3D.
- Tapety akustyczne - podczas wyboru warto kierować się ich fakturą. Chropowaty materiał sprawi, że pokój będzie delikatnie wygłuszony. Idealne rozwiązanie do pokojów dziecięcych.
- Dyfuzor Schroedera – rozwiązanie jest bardzo skuteczne, ale niestety drogie. Za taki dyfuzor - czyli studnie płaszczyzny odbijające fale dźwiękowe - możemy zapłacić nawet 500 zł.
A co jeśli chcemy, aby nasz sąsiad z dołu nie słyszał naszych kroków? Dobrym sposobem jest montaż mat i folii akustycznych pod podłogą. Można zastosować je również na ścianie.
Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?
Wprowadzając się do nowego domu czy mieszkania, możemy mieć wrażenie, że jest pusto. Dźwięk, który odbija się od ścian czyni je mało przytulnym i nieco zimnym. Jak wygłuszyć mieszkanie domowym sposobem? Wystarczy przykleić na ścianę płytę z korka technicznego o grubości 1-2 cm. Taka płyta może być też świetną ozdobą wnętrza.
Kolejnym, niedrogim sposobem, który nie wymaga przeprowadzenia remontu jest urozmaicenie pokoju dodatkami. Wspomniane już wcześniej tekstylia z pewnością poprawią walory akustyczne pomieszczenia. Gruby dywan czy miękka wykładzina pomogą zminimalizować dźwięki dochodzące z niższych pięter. Poza tym, nasi sąsiedzi z dołu nie będą tak bardzo słyszeć nas.
Pomóc powinny zasłono z pluszu. Tym bardziej, jeśli nie masz okien, które dobrze tłumią hałasy z zewnątrz. W przypadku drzwi można zastosować panele z filcu lub piankę i gumę na framugę.
Autor: Pexels/Max Rahubovskiy