Z sympatii do koloru. Te odcienie sprawdzą się w każdym wnętrzu
Zwolennicy białych ścian – może zmienicie zdanie? Wśród najbardziej pożądanych barw roku znajdziecie szary, miedziany, niebieski. W zależności od odcienia czy techniki malowania uzyskacie zaskakujące efekty.
W kolorowych wnętrzach żyje się ciekawiej. Dzięki odpowiednim paletom barw można kreować nastrój pokoju. Szarości dodają elegancji, są idealne do wnętrz w stylu skandynawskim i industrialnym; tonacje miedzi dbają o przytulność, wnoszą akcenty orientalne i eko; niebieskości relaksują, wpisują się np. w klimat śródziemnomorski.
Jak łączyć odcienie? Tegorocznym hitem jest balansowanie w obrębie jednej barwy, zestawianie różnych jej odcieni, tonacji ciepłych i zimnych, np. pastelowej mięty z nasyconą oliwką. Aby uzyskać bardziej wyraziste efekty, warto sięgnąć po kontrastowe palety barw (np. grafitowy i żółty). Pamiętając jednak, by kolor dominujący znajdował się w przewadze, a kontrastowy jako dodatek.
Szary w tonie
Choć jest neutralny, to wbrew pozorom nie nudny. Występuje w tylu odcieniach: od śnieżnych, przez pistacjowe, niebieskawe, po grafitowe. Zmienia nasycenie w zależności od światła i sąsiadujących odcieni. Propozycja na zdj. to szary z kroplą oliwki (L494) z palety Beckers. W sąsiedztwie bieli, beżu lub rozbielonej mięty (X369) nabiera świeżości. Niebieski (J431) dodaje mu głębi. Żółty (S301) rozświetla, ożywia.
Głębia i słońce
Odcień ciemnoszary dobrze wygląda w dużych i jasnych pokojach. Dodaje ścianom głębi, przyciąga uwagę. W mniejszych wnętrzach lepiej ograniczyć go do jednej ściany lub jej fragmentu – przy oknie czy kominie wentylacyjnym. Z czym go łączyć? Np. z żółtym, limonkowym, fuksjowym.
Faktura cementu
A może pójść krok dalej i zamiast jednolitej szarej farby użyć barwionej masy akrylowej? Micatto Magnat tworzy powierzchnię imitującą gładzony cement z roztartymi cząsteczkami miki. Jest odporna na bakterie, grzyby. Łatwa w czyszczeniu.
Industrialny beton
Komu znudziły się gładkie ściany, może zainspirować się aranżacją Tikkurila. Na zdj.efekt pokrycia ściany tynkiem dekoracyjnym Be Special Deco Retro, a potem bejcą Be Special Deco Lasyr. Industrialnie.
Stopniowanie wrażenia
Miedziany oranż C9.21.58 (górna część ściany) dobrze prezentuje się samodzielnie. Jednak połączony z jasnym brązem F0.09.65 (parapet) szlachetnieje, staje się spokojniejszy. Energii dodaje mu malinowa czerwień C4.46.45 (ściana na dole). Białe ramy okna i listwa przy podłodze zamykają kompozycję. Takie poziome podziały idealnie sprawdzają się w pokojach wysokich i wąskich, Dulux.
Powrót do klasyki
Dzięki odcieniowi cegły z miedzianymi drobinkami – tynk antyczny (imitujący dawne techniki dekoracji wnętrz) wygląda jeszcze ciekawiej. Ściana wydaje się delikatnie falować, nie widać jej ewentualnych nierówności. Efekt na zdjęciu uzyskano przy użyciu podkładu Sylitol Bio-Innenfarbe, kolor 3D Ginster 12 i powłoce Sylitol Antik-Lasur, kolor 3D Lachs 100, Caparol.
Ciepło, cieplej, gorąco
Gdy mieszkanie sprawia wrażenie chłodnego, nieprzyjaznego, można zastosować proste rozwiązanie. Pomaluj ściany (np. po jednej w każdym pokoju) na ciepły odcień żółtego, oranżowego czy koralowego. Decydując się na ciemniejsze barwy, pamiętaj, że najładniej wyglądają z jasną podłogą. Na zdj. obok ściana pokryta została farbą w kolorze Miedziany Brąz z kolekcji New Spirit, Dekoral.
Zanim zdecydujesz się na konkretną barwę, poproś w sklepie o próbkę. Pokryj nią kawałek ściany lub karton, obserwuj kolor o różnych porach, w innym oświetleniu. Malowanie ściany (zwłaszcza ciemną farbą) rozpocznij przy oknie i przesuwaj się w głąb pokoju, zgodnie z kierunkiem wpadania do wnętrza promieni słonecznych. Dzięki temu ewentualne smugi będą mniej widoczne. Pamiętaj, że po wyschnięciu ściany kolor zyska na intensywności, stanie się nieco ciemniejszy.
Złudzenie optyczne
Ściany pociągnięte jasnymi, lekko połyskującymi farbami wydają się być bliżej nas. Natomiast ciemniejsze, matowe – dalej. Warto wykorzystać ten trik przy poprawianiu proporcji wnętrza. Mocniejszym kolorem możesz też zaznaczyć element warty wyróżnienia.
Morze i niebo
Zgaszone tonacje niebieskiego działają uspokajająco na nas i na wnętrza. Odcienie granatu i denimu są świetną alternatywą czerni lub grafitu. Niosą ze sobą tajemniczą głębię. Znacznie lżejsze pastelowe błękity optycznie odświeżają aranżacje wnętrz.
Pożegnanie schematów
Wnęka okienna nie musi być utrzymana w bieli. Malując ją np. na barwę nieba, złagodzisz granicę między pokojem a światem zewnętrznym. Na zdj. ściana w kolorze granatowym Hicks Blue 208, skontrastowana z bielą płytek ceramicznych, stolarki okiennej, dekoracji, Little Greene.
Przygotuj ścianę do malowania – farba dłużej się utrzyma, a efekt będzie jednolity. Ciepłą wodą z detergentem oczyść ścianę z kurzu i tłuszczu. Osusz ją. Gładzią gipsową uzupełnij ewentualne ubytki tynku. Po wyschnięciu przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym. Oczyść ścianę z pyłu. Na koniec nanieś farbę podkładową.
Dla ozdoby i funkcjonalnie
Niebieskości sprawdzają się w kuchni, jadalni, łazience, sypialni. Kojarzą się ze świeżością, relaksem, spokojem. Przy okazji zniechęcają owady do przebywania w pomieszczeniu. Niebieską ścianę można ożywić np. fotogalerią w wyrazistych ramach.
Pastelowo
Mocno rozbielony szaroniebieski jest idealny dla osób obawiających się (jeszcze) kolorów. Biała listwa przypodłogowa oraz pastelowy regał wydobywają jego subtelny odcień.