Zabezpiecz swój dom przed włamywaczami! Oto, co musisz zrobić
Trudno o bardziej stresujące przeżycie dla domowników niż włamanie i kradzież. Co zrobić, jeżeli przydarzyło się to właśnie nam? Jakich zachowań unikać, a co zrobić zaraz po zauważeniu zdarzenia? Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże poradzić sobie w takiej sytuacji i należycie zabezpieczyć dom.
Spis treści
- Włamanie: zanim wejdziesz do mieszkania
- Kradzież w domu: co zrobić?
- Dokumenty: łakomy kąsek dla złodzieja
- Ubezpieczenie mieszkania: chroń dobytek przed kradzieżą
- Po włamaniu do domu: zabezpieczmy go lepiej!
- Czy uda się odzyskać skradzione przedmioty?
- Ostrożności nigdy za wiele
Włamanie: zanim wejdziesz do mieszkania
Jeżeli zauważyliśmy, że zamki w drzwiach są wyłamane (lub naruszone), a drzwi lub okna otwarte – wbrew pierwszemu impulsowi nie wchodźmy do mieszkania. Włamywacz wciąż może tam być, a nie wiemy, czy nie jest uzbrojony. Warto od razu wezwać policję, która razem z nami wejdzie do środka i pomoże dokonać oględzin, aby sprawdzić, czy zostały poczynione jakieś szkody.
Jeżeli nie wiedzieliśmy, że ktoś włamał się do naszego domu i zauważyliśmy to dopiero po wejściu, również niezwłocznie wezwijmy policję i starajmy się niczego nie przestawiać.
Kradzież w domu: co zrobić?
Policja poprosi nas o sporządzenie dokładnej listy rzeczy, które zostały skradzione. Już teraz warto przygotować spis rzeczy wartościowych w domu, aby później być pewnym, że pod wpływem emocji o niczym nie zapomnimy. Za rzeczy cenne uznamy m.in. sprzęt elektroniczny, dzieła sztuki i antyki, biżuterię, przedmioty kolekcjonerskie i oczywiście gotówkę. Wcześniejsze zrobienie listy pozwoli nam sfotografować przedmioty. Dokumentację trzymajmy poza domem, aby nie ułatwiać złodziejom zadania.
.. Zalanie mieszkania. Co robić, gdy to wina nasza lub sąsiada? >>>
Dokumenty: łakomy kąsek dla złodzieja
Kradzież w domu nie zawsze wiąże się z utratą rzeczy cennych, materialnych. Złodzieje chętnie kradną również dokumenty tożsamości, akty własności, karty płatnicze, dowody rejestracyjne i inne dokumenty. Dlatego dokonując oględzin, upewnijmy się, czy wszystkie papiery są nienaruszone. Warto zawczasu zrobić wśród nich porządek, aby móc łatwo wskazać, czego brakuje. Pamiętajmy również, że o utracie dokumentów należy niezwłocznie powiadomić bank oraz inne instytucje, które uniemożliwią złodziejom działanie na naszą szkodę.
Ubezpieczenie mieszkania: chroń dobytek przed kradzieżą
Ubezpieczenie od kradzieży to właściwie jedyna pewna forma zabezpieczenia naszego majątku. Ubezpieczenie warto załatwić jak najszybciej, zapoznając się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), po to by wiedzieć, które sytuacje na pewno wiążą się z wypłatą odszkodowania. Sprawdź również wymogi, które określają, jakie zabezpieczenia antykradzieżowe należy mieć w domu, aby ubezpieczyciel nie mógł niczego podważyć. Przykładowo: jeżeli wpiszemy, że posiadamy rolety antywłamaniowe, a później się okaże, że ich nie ma (na przykład usunęliśmy je w trakcie remontu), nasze szanse na odszkodowanie mogą przepaść! Oczywiście nie poddawajmy się zbyt szybko: jeżeli ubezpieczyciel nie chce wypłacić pieniędzy, możemy dochodzić naszych praw w sądzie.
Jeżeli formalności i dokładne zrozumienie zasad jest dla nas za trudne, poprośmy o pomoc doradcę, który pomoże znaleźć najlepszą ofertę i wytłumaczy, co dokładnie obejmuje umowa.
.. Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę? >>>
Po włamaniu do domu: zabezpieczmy go lepiej!
To dosyć banalnie stwierdzenie, ale wiele osób zakłada, że skoro raz ktoś włamał się do ich mieszkania, nie zrobi tego po raz drugi. Niestety złodzieje potrafią bezustannie obserwować wybrane domostwa, zwłaszcza te na obrzeżach miast. Dlatego po kradzieży warto niezwłocznie zamontować alarm, specjalne rolety i wzmocnić zamki. Taka operacja może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale trudno przecenić bezpieczeństwo rodziny.
Współcześni złodzieje potrafią obejść wszelkie zabezpieczenia, ale każda przeszkoda będzie wydłużać ich działanie – w tym czasie być może któryś z sąsiadów wezwie policję albo włamywacze pozostawią więcej śladów, niż planowali.
.. Odszkodowanie z ubezpieczenia – o czym trzeba wiedzieć? >>>
Czy uda się odzyskać skradzione przedmioty?
Niestety, jeżeli liczymy na to, że policja schwyta sprawców, a my odzyskamy dobra – szanse na to nie są duże. Dlatego warto wykupić polisę ubezpieczeniową, choć jej opłacanie wydaje się często zbędnym wydatkiem. Ale nic bardziej mylnego – złodziejskie szajki stale działają i potrafią znakomicie dobrać swój cel.
Bardzo ważne: nie chwal się swoim dobytkiem w social media. Nie pokazuj wnętrza domu i nie dawaj znać, kiedy wyjeżdżasz na wakacje. Złodzieje czekają na takie informacje. Na czas wyjazdu warto prosić zaufaną osobę o zaglądanie do mieszkania, a wartościowe rzeczy oddać komuś na przechowanie.
Ostrożności nigdy za wiele
Nie chowaj klucza pod wycieraczką. Jeżeli mieszkasz na obrzeżach miast i rzadko bywasz w domu, zainstaluj system, który sam zapala światło, aby zmylić ewentualnych włamywaczy. Przed wyjściem z domu, nawet w lecie, zamykaj dokładnie okna i drzwi. To podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których często zapominamy.
Autor: agencjafree/living4media
Biała boazeria to znak rozpoznawczy stylu skandynawskiego i wyjątkowo popularne rozwiązanie w domach na północy. Ale jak się okazuje - także na dalekim południu! W wystrój spójnie wpisują się drewniane elementy konstrukcyjne dachu również pomalowane na biało. Wnętrze jest jasne, przestronne i dość oszczędnie urządzone. Nie mogło oczywiście zabraknąć roślin, w końcu styl skandynawski stanowi wielki ukłon w stronę natury.
Autor: archiwum
Całe poddasze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce bieli i szarości. Sosnowa podłoga z desek została poddana cyklinowaniu i lakierowaniu. Ciemny drewniany strop pomalowano na biało, by rozjaśnić przestrzeń pod skosami. Projekt wnętrz i zdjęcia: Karina Maksimczuk/ Makao Home
Autor: materiał prasowy
Właścicielom zależało na nowoczesnej elegancji, ale z lekkim twistem, który podkreśli ich osobowość. Oboje lubią wnętrza luksusowe, wygodne i bezpretensjonalne.