Szyba do kominka: jak czyścić szyby do kominków? Proste i sprawdzone sposoby

2017-07-01 23:09

Brudna, okopcona szyba do kominka nie wygląda estetycznie, a w dodatku zasłania to, co najważniejsze, czyli ogień. Jak zatem dbać o szyby do kominków? Czym je czyścić i jak? Oto domowe sposoby na wyczyszczenie szyby kominka!

Jak wyczyścić szybę od kominka?
Autor: glebchik / iStock / Getty Images Plus

Spis treści

  1. Szyba do kominka: czyszczenie niedużych zabrudzeń
  2. Czyszczenie szyby do kominka: jak usunąć mocniejsze zabrudzenia?
  3. Szyby do kominków i ich czyszczenie: warto pamiętać
  4. Kominki we wnętrzach: pomysły w GALERIACH ZDJĘĆ

Osad, który gromadzi się na szybach kominków z wkładem, to sadza (lub kopeć), powstająca w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających w swoim składzie znaczne ilości węgla. Jest ona czarna, tłusta i dość odporna na działanie wielu czynników chemicznych. Jak się jej pozbyć?

Szyba do kominka: czyszczenie niedużych zabrudzeń

Jeśli sadza powleka szybę w kominku cienką warstewką, do jej usunięcia wystarczyć może zwykły, ale dobrze rozpuszczający tłuszcze płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość płynu wyciskamy na wilgotą, miękką ściereczkę i wycieramy szybę do czysta. Następnie polerujemy ją starymi gazetami (nie kolorowymi magazynami!).

Zobacz też: Salon z kominkiem - zdjęcia i pomysły >>>

Czyszczenie szyby do kominka: jak usunąć mocniejsze zabrudzenia?

Gdy szyba do kominka jest bardziej zabrudzona, najlepiej jest zainwestować w specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych lub specyfik do czyszczenia piekarników (w przypadku tego typu preparatów musimy uważać, by czyścić nimi tylko szkło, a nie wrażliwą na ich działanie metalową ramkę drzwiczek) albo płyn do czyszczenia płyt ceramicznych.

Niewielką ilość preparatu nanosimy na szybę, a później delikatnie zbieramy miękką, ledwie wilgotną ściereczką lub gazetami. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć całego nalotu, możemy pomóc sobie skrobakiem. Czyszczenie szyby w kominku popiołem ma sens, pod warunkiem że nie ma w nim nawet drobinki, która mogłaby porysować taflę. Niewielką ilość popiołu rozrabiamy z odrobiną wody (na gęstą papkę), a powstałe mazidło nakładamy na ściereczkę lub gazetę i przecieramy szybę do skutku.

Szyby do kominków i ich czyszczenie: warto pamiętać

Do czyszczenia szyb kominkowych nie powinno się używać wody, dlatego nałożone na ich powierzchnię preparaty zbieramy przy pomocy gazet lub ledwie wilgotnych ściereczek. By choć trochę zapobiegać powstawaniu nalotu z sadzy, w kominku należy palić suchym, wysezonowanym (i najlepiej liściastym) drewnem. Ponadto przynajmniej raz w roku warto sprawdzić stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby oraz skontrolować wlot powietrza, szyber, a także blokady drzwiczek.

Zobacz też: Kominek nowoczesny - mnóstwo pomysłów >>>

Akcesoria kominkowe - stojak na drewno

Autor: Thinkstockphotos.com

Stojak na drewno z kutego metalu to praktyczna dekoracja

Dlaczego szyba do kominka ciągle się brudzi?

Istnieje kilka przyczyn tego, że na szybie wciąż powstają zabrudzenia. Oto dwie najważniejsze:

Drewno jest wilgotne lub kiepskiej jakości. Jeśli drewno jest źle wysuszone (jego wilgotność przekracza 20%), wtedy bardziej dymi. To zaś przekłada się na bardzo duże okopcenie szyby. Ponadto nie należy palić w kominku drewnem iglastym. Ponieważ zawiera sporo żywic, mogą one osadzać się na szkle i we wkładzie kominkowym.

Drewno za wolno się spala - zły przepływ powietrza. A dokładniej: źle dochodzące powietrze. Ten problem można rozwiązać, zwiększając powierzchnię wlotu powietrza. Do tego przyda się regulator. W przypadku gdy wkład kominkowy wyposażono w kurtynę powietrzną, sprawdźmy, czy szczeliny wokół szyby nie są zatkane.

Kominki we wnętrzach: pomysły w GALERIACH ZDJĘĆ

Konserwacja kominka. Jak wyczyścić kominek z wkładem?
Nasi Partnerzy polecają