Zrób to sam: poradnik układania płytek ceramicznych
Jak układać płytki ceramiczne? Jeśli urządzasz mieszkanie lub odnawiasz wystrój jakiegoś pomieszczenia i planujesz położyć na ścianie nowe płytki ceramiczne, możesz zdecydować się na zatrudnienie fachowca lub spróbować zrobić to samodzielnie. Aby zaaranżowana w ten sposób ściana lub podłoga była estetyczna, trwała i praktyczna, należy trzymać się kilku podstawowych zasad układania płytek. Oto poradnik, który podpowie ci, jak to zrobić!
Spis treści
- Układanie płytek: przygotowanie podłoża
- Jak kłaść płytki: układanie płytek krok po kroku
- Stylowe łazienki - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Zanim zabierzesz się za układanie płytek ceramicznych, upewnij się, że znasz wszystkie zasady, którymi należy się kierować podczas tego procesu. Dzięki temu nie popełnisz żadnych błędów, a stworzona przez ciebie powierzchnia będzie estetyczna, trwała i praktyczna!
Zobacz też: Układanie płytek - ZRÓB TO SAM - podpowiadamy jak układać płytki >>>
Układanie płytek: przygotowanie podłoża
Przede wszystkim, przed układaniem płytek musimy oczyścić podłoże z kurzu, tłustych plam, resztek farby i zaprawy lub innych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność kleju. Gdy podłoże jest chłonne (po polaniu wodą tworzą się na nim mokre plamy), trzeba pomalować je preparatem gruntującym. W przeciwnym wypadku podłoże może ono odciągać wodę ze świeżo nałożonego kleju, co również zmniejszy przyczepność płytek.
Odspojone tynki i podkłady podłogowe należy skuć i ułożyć nowe. Jeśli powierzchnia odspojenia nie jest duża, wystarczy ją skuć, a następnie wypełnić ubytek zaprawą szybkowiążacą. Najwięcej pracy wymagają ściany, które w znacznym stopniu nie trzymają pionu i poziomu – należy wyrównać je zaprawą cementową. Dla bezpieczeństwa miejsc najbardziej narażonych na kontakt z wodą (powierzchnie wokół wanien, brodzików i umywalek oraz styki ścian z podłogą) warto pomalować je płynną folią uszczelniającą.
Nie przegap: Remont mieszkania: ile kosztuje, jak zaplanować? Tanie remontowanie krok po kroku >>>
Jak kłaść płytki: układanie płytek krok po kroku
Suchą mieszankę kleju wsypuje się do wody (w takiej ilości, jaką zaleca producent), a następnie rozrabia przy pomocy wiertarki z mieszadłem.
Gotowy klej rozprowadza się za pomocą pacy ząbkowanej. Przy układaniu małych płytek wystarczy nanieść klej na ściany, ale już w przypadku dużych konieczne jest rozprowadzenie go również na spodniej stronie każdego z kafli. Zapewni to silniejsze związanie glazury z murem.
Po naniesieniu kleju na ścianę lub podłogę płytki można przyklejać przez blisko 20 minut. Po tym czasie trzeba nałożyć kolejną porcję zaprawy. Mocowanie płytek zaczynamy od dolnego narożnika. Każdą płytkę kładziemy delikatnie na klej, ustawiamy we właściwym położeniu i dociskamy lub dobijamy gumowym młotkiem.
Na korygowanie wzajemnego położenia płytek mamy około 10 minut. Równie odstępy między kaflami uzyskuje się dzięki plastikowym krzyżykom dystansowym (umieszczanym na skrzyżowaniach spoin). Musimy pamiętać o usunięciu ich zanim zaprawa całkowicie zwiąże. Spoinowanie można zacząć dopiero po około trech dniach od zakończenia klejenia płytek.
Polecamy: Faktura na ścianie: pomysły na CIEKAWĄ DEKORACJĘ ŚCIAN >>>
Zobacz również: Szpachlowanie ścian krok po kroku: jak szpachlować ściany? >>>
Stylowe łazienki - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Jeśli planujesz remont swojej łazienki, to koniecznie zobacz inspirujące wnętrza! Jak pięknie urządzić swoją łazienkę bez względu na jej rozmiar? Przekonaj się!
Autor: archiwum
Szafka pod umywalką to piękny fornirowany mebel z odzysku. Dodaje wnętrzu ciepła i naturalności.Projekt wnętrza: GameBox Architektura
Autor: klaudiatworo
Autor: ProjektyWnetrzLauraKozak