Wszystko o chomikach domowych. Ile żyje chomik, co je, jak należy o niego dbać?
Sympatyczny i niedrogi w utrzymaniu chomik to świetny kandydat na domowego pupila. Szybko się oswaja, jest przyjazny oraz nie wymaga dużego zaangażowania. Poznaj różne rasy chomików, dowiedz się, ile żyją, co jedzą i ile kosztują, a także co trzeba mieć w domu, by zapewnić chomikowi jak najlepsze warunki.
Autor: Getty Images
Można wyróżnić trzy grupy chomików, jeśli chodzi o ich wielkość: duże, średnie i małe.
Spis treści
- Rasy chomików: chomik dżungarski
- Chomik syryjski
- Chomik chiński
- Chomik Roborowskiego
- Inne rasy chomików
- Co jedzą chomiki?
- Czy można karmić chomika mięsem?
- Ile żyje chomik?
- Ceny, czyli ile kosztuje chomik
- Akcesoria dla chomika – co musisz mieć
- Design dla zwierząt: akcesoria i gadżety dla domowych pupili
Chomiki (łac. Cricetinae) to dobrze znane nam gryzonie (a dokładnie: podrodzina gryzoni z rodziny chomikowatych). Dalekimi krewnymi chomików są np. różne gatunki myszowatych, w tym mysz domowa. Zastanawiasz się, czy warto mieć w domu chomika? Dokładnie przyglądamy się tym zwierzakom. Można wyróżnić trzy grupy chomików, jeśli chodzi o ich wielkość: duże, średnie i małe (często też określane jako karłowate).
Rasy chomików: chomik dżungarski
Chomik dżungarski to bardzo mały zwierzak, sympatyczny i towarzyski (w klatce może mieszkać kilka osobników). Mierzy ok. 9 cm, a jego waga to 30-40 g. Ma kolor jasnopopielaty, a na grzbiecie ciemniejszą pręgę. Nie polecamy go dla dzieci, ponieważ ze względu na nieduże rozmiary wymaga delikatnego traktowania i ostrożności. Ile żyje chomik dżungarski? Średnio ok. 1,5 roku.
Chomik syryjski
Bardzo popularny w hodowli domowej przedstawiciel chomików, choć jest nieco mniej towarzyski niż chomik dżungarski. W porównaniu z nim chomik syryjski jest większy, bo osiąga długość 15-20 cm. Żyje też dłużej – średnio 2-3 lata. Ale jeśli odpowiednio o niego zadbamy, może dożyć nawet 4 lat. Sierść chomika syryjskiego może mieć różne kolory – najczęściej beżowy, kremowy czy złocisty.
Chomik chiński
Chomik chiński jest podobny do syryjskiego, ale znacznie mniejszy. Mierzy ok. 9-11 cm przy wadze 40-45 g. Jego ciało ma walcowaty kształt. Sierść chomika chińskiego wyróżnia się ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. W porównaniu do innych chomików jego główna aktywność nie ogranicza się tylko do nocy. Znakiem rozpoznawczym chomika chińskiego jest także długi ogon.
Chomik Roborowskiego
To najmniejszy z chomików karłowatych, osiągający długość zaledwie 5-9 cm. Chomik Roborowskiego, czyli chomicznik malutki, waży ok. 10-25 g, jest szybki, zwinny i bardzo ruchliwy (trudno utrzymać go w rękach!). Ma charakterystyczne, dość duże uszy, malutki, niemal niewidoczny ogon, a także miękkie, cienkie włosy futra najczęściej w kolorze piaskowym albo szarobrązowym. Ze względu na wielkość i sporą płochliwość niepolecany dla dzieci.
Inne rasy chomików
To tylko cztery najpopularniejsze rasy chomików, jednak spotkamy ich o wiele więcej. Do domowej hodowli nadają się też chomiki Campbella – energiczne, średniej długości, żyjące ok. 1,5 roku. Z kolei chomik europejski, który nigdy nie został udomowiony, ma wielkość świnki morskiej!
- Chomiki są aktywne w nocy, w ciągu dnia dużo śpią.
- Bardzo lubią ruch. Przynajmniej raz na kilka dni warto je wypuścić z klatki na ok. 1 godz. Oczywiście z zachowaniem ostrożności, tak by zwierzak nie uciekł ani się nie zgubił.
- Chomiki potrzebują kilku dni, by przyzwyczaić się do właściciela. Należy z nimi się obchodzić delikatnie, np. bardzo łagodnie głaskać. Szybko zauważymy, że chomik bez obaw będzie wędrował po naszych rękach.
- W klatce dla chomika należy codziennie umieszczać świeże jedzenie i wodę.
- Chomiki są łagodne i przyjazne, dlatego stanowią dobry wybór na pierwszego zwierzaka domowego.
- Sierść chomika może uczulać. Przed zakupem warto się upewnić, czy ktoś z domowników nie ma alergii!
- Wyjeżdżasz na urlop? Chomika możesz zostawić na kilka dni samego, pod warunkiem że będzie miał zapewnione jedzenie i picie.
Co jedzą chomiki?
Chomiki są właściwie wszystkożerne. W ich diecie powinno być dużo ziaren, warzyw oraz owoców. Najlepiej kupić gotowe mieszanki dla chomików – zyskamy pewność, że karma jest zbilansowana pod względem potrzebnych mikroelementów. Pamiętajmy też, że nie wszystkie ziarna nadają się dla zwierzaka. Co jedzą chomiki domowe? Chomiki chętnie jedzą pszenicę, żyto, owies, a także nasiona słonecznika czy pestki dyni. Z warzyw świetne będą np. marchewki, ogórki, pomidory, kalarepa i rzodkiewka, z owoców zaś – jabłka (gatunki słodkie), gruszki, banany, a nawet truskawki czy czereśnie. Żywność podawajmy zawsze świeżą i dokładnie umytą, umieszczając ją w karmidełku.
Czy można karmić chomika mięsem?
W zbilansowanej diecie chomika nie powinno zabraknąć również białka pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej podawać gryzoniowi malutkie kawałki gotowanego bez przypraw mięsa drobiowego, owady (np. mączniki) lub małe kawałki chudego, białego sera. Porcja nie powinna być większa niż ziarno grochu. Pamiętajmy, że białko zwierzęce ma być jedynie dodatkiem w diecie chomika, dlatego nie podawajmy go częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
Ile żyje chomik?
Chomiki żyją kilka lat, a czas życia zależy od konkretnej rasy. Zwykle jest to od 1,5 roku do 3-4 lat. Zdarza się jednak, że chomik dożyje nawet 5 lat, jeśli się nim odpowiednio zajmujemy. A w jakim wieku kupować chomiki? Najlepiej, gdy liczą 4-7 tygodni, bo w tym czasie – jeszcze malutkie – najszybciej i co ważne, najskuteczniej je oswoimy.
Autor: Getty Images
Można wyróżnić trzy grupy chomików, jeśli chodzi o ich wielkość: duże, średnie i małe.
Ceny, czyli ile kosztuje chomik
Zakup zwierzaka nie jest dużą inwestycją – cena chomika kształtuje się na poziomie od kilkunastu złotych. Najtańsze chomiki dostaniemy w sklepach zoologicznych. Te z hodowli mogą kosztować kilkadziesiąt złotych. Pamiętajmy jednak, że sam chomik to nie wszystko, bo musi mieć lokum oraz potrzebne drobiazgi. Klatkę dostaniemy za ok. 50-70 zł. Ważne, by była duża – co najmniej 70 x 40 cm.
Klatka z chomikiem nie powinna stać w słońcu. Za to musi być w takim miejscu, by można było mieć chomika na oku. Należy ją sprzątać przynajmniej raz w tygodniu, m.in. wymieniając trociny.
Akcesoria dla chomika – co musisz mieć
Chomiki to zwierzęta, które lubią spokój, dlatego w klatce musimy zainstalować domek, czyli sypialnię zwierzaka. Polecamy taki ze zdejmowanym dachem, bo łatwiej go posprzątamy. Ponadto potrzebne będą: kołowrotek, czyli „siłownia” dla chomika, karmidełko, poidło i kuwetka. Nie można zapomnieć o podłożu z trocin. Świetnie sprawdzają się te z drewna sosnowego, które są chłonne i w pełni bezpieczne dla chomika. Na początek wszystko to wystarczy – z czasem możemy dokupić więcej akcesoriów, tak by chomik się nie nudził. Przydadzą się hamaki oraz różnorodne zabawki – zwłaszcza te do gryzienia, a jednocześnie ważnego w przypadku chomika ścierania zębów.
Design dla zwierząt: akcesoria i gadżety dla domowych pupili
Autor: hubuform.pl
Posłanie pEiPod zaprojektowane dla kota lub małego psa. Zaokrąglony kształt posłania przypomina jajko lub niewielką jaskinię, do której chętnie chowają się zwierzęta.