Gwarek: hodowla w domu. Co jedzą gwarki, ile żyją, jak o nie dbać?
Gwarek jest ptakiem niezwykłym, a to za sprawą niebywałej umiejętności naśladowania różnych dźwięków, w tym ludzkiej mowy. Co więcej, gwarki robią to lepiej niż papugi! Jeżeli marzycie o takim gadającym towarzyszu w domu, koniecznie dowiedzcie się, jak odpowiednio się nim opiekować.
Spis treści
- Gwarek – ptak, którego nie da się nie lubić
- Gwarek – co je i jak go pielęgnować?
- Gwarki ptaki – co trzeba o nich wiedzieć?
- Oswajanie gwarków
- Jak rozpoznać młodego gwarka?
- Gwarek: cena. Ile zapłacimy za ptaka naśladującego ludzką mowę?
Gwarek – ptak, którego nie da się nie lubić
Gwarki przywędrowały do nas z południowej Azji. To spore ptaki, które mają około 30 cm długości, co oczywiście jest uzależnione od gatunku. W Polsce najpopularniejszym okazem jest gwarek czczony. Gwarki mają duże dzioby o pomarańczowej barwie i silne nogi. Ich cechą charakterystyczną jest płatek skóry bez opierzenia, który znajduje się tuż za głową ptaka. Gwarki żyją około ośmiu lat.
Co ciekawe, gwarek to świetny wybór dla osób, które nie mogą poświęcać ptakom wielkiej uwagi. W przeciwieństwie do papug, które wymagają czułości i nie lubią zostawać same, gwarek nie potrzebuje aż tak wiele atencji ze strony człowieka.
Gwarek – co je i jak go pielęgnować?
Co je gwarek? Podstawą diety gwarków będą pokarmy dla miękkojadów, a więc ptaków, które lubują się w owadach, owocach i warzywach. Gwarki lubią również nektar. W sklepach zoologicznych znajdziemy gotowe pokarmy, które zawierają w sobie dodatek białka zwierzęcego. To jednak za mało. Oprócz tego gwarkom podajemy zielone liście, warzywa i owoce, a od czasu do czasu kawałki jajka ugotowanego na twardo.
Klatka dla gwarka. Ponieważ gwarek jest sporym ptakiem, klatka dla niego również powinna być bardzo duża. Najlepsze wymiary to 120 cm długości, 60 cm szerokości oraz 100 cm wysokości, ale większa przestrzeń również będzie mile widziana. Klatkę wyposażamy w odpowiednie żerdki, po których ptak będzie mógł swobodnie skakać, nie obijając się o ścianki. Ważne: żerdki powinny być drewniane, nie plastikowe, a co jakiś czas trzeba je wymieniać na nowe. Gwarki generują sporo odchodów w płynnej postaci, dlatego dno klatki należy wyścielić chłonnym papierem, który zmieniamy dwa razy dziennie.
.. Kanarek: wszystko o hodowli w domu >>>
Gwarki ptaki – co trzeba o nich wiedzieć?
Gwarków nie wolno trzymać z innymi ptakami. Będą żyły w zgodzie wyłącznie z przedstawicielami tego samego gatunku. Same gwarki są bardzo towarzyskie, ale dają się oswoić tylko wówczas, gdy znają człowieka od pisklęcia. Jeżeli trzymamy gwarki w domu, szybko nauczą się naśladować różne odgłosy, na przykład dźwięk dzwonka, gwizdka od czajnika lub szum odkurzacza. Trzeba się liczyć z tym, że gwarki są hałaśliwe, a ich dźwiękonaśladownictwo nie zawsze jest miłe dla ucha.
Jeżeli nie lubimy bałaganu i ciągłego sprzątania, gwarek czczony może nie być dobrym wyborem – to ptak, który bałagani również poza klatką. Jeżeli to nam bardzo przeszkadza, w okresie letnim jego klatkę można postawić na zewnątrz, w miejscu zacienionym.
Oswajanie gwarków
Po zakupie gwarka trzeba z nim sporo przebywać i często podchodzić do klatki. Lepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów i podawać mu ulubione smakołyki. Ptak zacznie się z nami oswajać i wówczas można zacząć uczyć go wybranych słów – powtarzając zawsze te same kwestie. Trzeba pamiętać, że nauka mowy ptaka zależy od jego naturalnych predyspozycji – a więc jeden gwarek przyswoi bardzo wiele słów (około 30-40 wyrazów) i będzie je płynnie powtarzał, inny będzie miał z tym duży problem. Niektóre gwarki uczą się również śpiewać, znakomicie naśladując barwę głosu wokalisty.
Jak rozpoznać młodego gwarka?
- Młody osobnik ma tuż za głową biały pasek nieopierzonej skóry, który z wiekiem staje się żółty.
- Dodatkowo skóra zamienia się w zwisające „korale”, bardzo charakterystyczne dla tego gatunku.
- Pióra młodego gwarka są matowe, a dopiero później stają się błyszczące.
Gwarek: cena. Ile zapłacimy za ptaka naśladującego ludzką mowę?
Gwarek to ptak egzotyczny, dlatego na giełdzie ptaków za jednego osobnika zapłacimy około 1600-2000 zł wzwyż. Gwarki bardzo trudno rozmnożyć samodzielnie, dlatego lepiej kupować je w sprawdzonych źródłach.
Autor: mat. prasowe Audenza
Kolorowy pelikan na dużej poduszce, a poza tym ptaki na grafikach. Wszystko zaś w egzotycznej konwencji z dużą ilością ciemnej zieleni
Autor: mat. prasowe laredoute.pl
Pościel w stylu vintage, z nadrukiem kolorowych ptaków rozpościerających skrzydła.
Autor: Wallsauce.com
Fototapeta z wizerunkiem wilka.