Kojec dla psa. Kupić czy zbudować?
Myślisz o kupnie gotowego legowiska dla psa? A może bierzesz pod uwagę samodzielną budowę kojca? Sprawdź obydwa rozwiązania i dowiedz się, co będzie lepsze – zarówno dla ciebie, jak i twojego pupila.
Spis treści
- Kojec dla psa – co warto o nim wiedzieć?
- Gotowe kojce dla psów – wady i zalety
- Jak zrobić kojec dla psa krok po kroku?
Ciasna budka i łańcuch to już przeszłość. Dzisiejsza ustawa o ochronie praw zwierząt wyraźnie reguluje, w jakich warunkach powinny mieszkać nasi ulubieńcy. Oczywiście nie znaczy to, że owczarek niemiecki czy bernardyn musi posiadać miniaturową willę z piętrem i tarasem (choć i takie domki istnieją!). Ważne, by miał dla siebie odpowiednią przestrzeń oraz warunki, w których będzie mógł bawić się i odpoczywać.
Kojec dla psa – co warto o nim wiedzieć?
Mając ogród weźmy pod uwagę, że możemy w nim spędzać czas nie tylko z bliskimi, ale i zwierzętami. Obecność naszego psa często oznacza jednak brzydkie plamy na trawniku czy doły wykopane w najmniej oczekiwanym miejscu, np. warzywniku. Aby tego uniknąć warto zapewnić pupilowi odpowiednie miejsce, które będzie tylko dla niego. Zwykle jest to budka z miską wody, legowiskiem i zabawkami. Wówczas pies znajduje się dalej od nas, ale wciąż w zasięgu wzroku. Bardzo popularnym rozwiązaniem są również kojce dla psów, w których zwierzęta ma większą swobodę ruchu.
Kojec to przestrzeń gwarantująca schronienie, a jednocześnie dająca pupilowi odrobinę "niezależności". Warto zdecydować się na niego, gdy wiemy, że pies będzie mieszkał poza domem. Albo kiedy musimy ulokować gdzieś psa na czas wizyty gości, którzy boją się zwierząt lub nie przepadają za nimi. Pamiętajmy jednak, że pies nie może przebywać w kojcu przez cały czas. Powinniśmy zabierać go na spacery przynajmniej dwa razy dziennie, aby mógł się wyszaleć i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
Autor: Marcin Czechowicz
Z jednej strony kamień na podłodze jest najbardziej odpornym na zniszczenie, wnoszony na łapach piach oraz psie pazury materiałem na podłogę. Z drugiej zaś strony nasz domowy pupil może mieć problemy z poruszaniem sie po śliskiej podłodze. Dlatego w ciągach komunikacyjnych warto położyć bezpieczny chodnik.
Gotowe kojce dla psów – wady i zalety
Jeżeli zależy nam na czasie i nie mamy smykałki do metod DIY, postawmy na gotowy kojec. W internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń z kategorii rzeczy i akcesoria dla zwierząt. Możemy znaleźć legowisko o konkretnych wymiarach, wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej są to schronienia zrobione z drewna i metalu, ze szczebelkami przyspawanymi do konstrukcji. Dach może być wykonany z blachy ocynkowanej – z przodu zaś znajdziemy furtkę wejściową, a nawet dodatkowe drzwiczki dla pupila.
W wyposażeniu niektórych modeli są także gotowe budki dla psa czy obrotowe miski na jedzenie. Niestety cena takich kojców zaczyna się od kilkuset złotych, a kończy na kilku tysiącach. O wiele tańszym rozwiązaniem będą więc kojce stworzone z metalowych prętów łączonych. Aby zwiększyć rozmiar wybiegu, wystarczy dopić dodatkowe elementy, które można dowolnie konfigurować.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Koty na wysokościach to częsty widok w salonie. Regał i biała półka pod sufitem na ścianie z tapetą są ulubionymi miejscami spacerów Mania i Lili. Ale na sofie zwierzaki też są mile widziane. – Tkanina została dobrana tak, by była i odporna na kocie pazury, i w odpowiednim kolorze – wyjaśniają właściciele. GDZIE KUPIĆ: sofa Sits – NAP; stolik Piano ze szkłem optiwhite – Take Me Home; stół Bjursta – IKEA; lampa tradition – Mesmetric; krzesła Mannequin – Iker
Jak zrobić kojec dla psa krok po kroku?
Jeśli rezygnujemy z kupna gotowego legowiska na rzecz metody DIY, na początek sprawdźmy przepisy prawne dotyczące budowy kojca. Według ustawy, ten kto trzyma psa w kojcu, ma obowiązek zapewnić zwierzęciu o wysokości w kłębie:
- poniżej 50 cm – powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 9 m2;
- pomiędzy 51 cm, a 65 cm – powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 12 m2;
- powyżej 66 cm – powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 15 m2.
Zanim zaczniemy budowę kojca, musimy ustalić jego wysokość (standardowa wynosi ok 180 cm) oraz wielkość i kształt (np. forma kwadratu, sześciokąta lub i ośmiokąta foremnego). Jeśli chodzi o materiał ogrodzenia, możemy zastosować siatkę plecioną, zgrzewaną lub panelową. Metalowe elementy łączymy za pomocą specjalnych klipsów, a następnie napinamy siatkę do uzyskania gładkiej konstrukcji. Na etapie projektowania trzeba uwzględnić również zadaszenie (możne je wykonać z blachy dachowej lub pokrycia bitumicznego). Aby konstrukcja była mocna i odporna na różne warunki, powinna mieć betonowe podłoże. Pamiętajmy również o tym, by drzwi otwierały się do wewnątrz – dzięki temu łatwiej zadbamy o bezpieczeństwo. I wreszcie, dopilnujmy, by w kojcu znalazły się wszystkie potrzebne rzeczy dla naszego pupila: budka, miski na jedzenie i wodę, a także ulubione zabawki.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Jak zrobić zabawkę dla psa? Pomysły DIY
- Haftowana ozdoba na ścianę – instrukcja wykonania krok po kroku!
- Husky w bloku. Czy husky może mieszkać w bloku? Obalamy mity
- Legowisko dla psa - jak zrobić, gdzie umieścić i jak o nie dbać?
Autor: Patrick Pahlke/Unsplash
Szukając odpowiedzi na temat toksyczności niektórych roślin doniczkowych w odniesieniu do kotów, możemy łatwo się zgubić. Właściciele tych czworonogów często chcą wiedzieć, czy koleus, radermachera, a także juka jest trująca dla kota... Przyjrzyjmy się popularnym roślinom doniczkowym i kwiatom, i sprawdźmy, które z nich mogą naszym kociakom zaszkodzić, a które - wręcz przeciwnie, mogą nawet pomóc w trawieniu! Ważne: jeżeli kot zatruje się rośliną, warto szybko zidentyfikować, o którą może chodzić, i przekazać tę informację weterynarzowi.