Kot w mieszkaniu. Przyjazna i bezpieczna przestrzeń dla kota
Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Decydując się na kota w mieszkaniu, warto odpowiednio je przygotować na jego obecność. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, aby zapewnić kotu przyjazne i bezpieczne warunki oraz uchronić mieszkanie przed uszkodzeniami.
Spis treści
- Wygodne mieszkanie z kotem
- Bezpieczeństwo kota w mieszkaniu
- Kuweta i miski dla kota
- Drapak dla kota
- Rośliny bezpieczne dla kota
- Wpływ kota na zdrowie człowieka
Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez zwierząt. Obecność czworonożnego przyjaciela sprawia dużo radości, jednak wiąże się z obowiązkami. Zwierzę wymaga opieki i odpowiednich warunków, a także dużo uwagi i czasu. Osoby pracujące i mieszkające w blokach chętnie wybierają koty, które są nieco „łatwiejsze w obsłudze” niż psy, chociażby ze względu na brak konieczności wyprowadzania na spacery. Aby w pełni cieszyć się z obecności kota należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu mieszkania na jego obecność, które zagwarantuje pupilowi bezpieczeństwo, a nam pomoże uniknąć problemów.
Wygodne mieszkanie z kotem
O ewentualnym posiadaniu kota warto pomyśleć już na etapie urządzania mieszkania. Mimo że może wydawać się to zabawne i przesadne, jest to w pełni uzasadnione. Odpowiednio dobrane materiały i przemyślana przestrzeń mają duży wpływ na utrzymanie czystości i porządku w mieszkaniu, w którym żyje kot. Każdy właściciel kota wie, że to puchate, mruczące stworzenie ma niszczycielską siłę, która w połączeniu ze specyficznym charakterem niektórych jednostek może wywołać lawinę nieszczęść w domu.
Jeśli zatem chcemy uniknąć niekończącego się sprzątania i rozmaitych napraw zaplanujmy przestrzeń tak, aby zarówno nam, jak i kotu, żyło się wygodnie, bezpiecznie i szczęśliwie. Podstawowa sprawa – ściany i podłogi. Do wykończenia ścian najlepiej użyć farb zmywalnych i odpornych na zabrudzenia, z których bez problemu pozbędziemy się śladów łapek itp. Jeśli chodzi o podłogi – postawmy na płytki, parkiet lub panele, z dywanów lub wykładzin raczej zrezygnujmy, ewentualnie wybierzmy takie, które łatwo się odkurza. Wybierając meble tapicerowane zwróćmy uwagę na obicie odporne na kocie pazury. Większość producentów ma w swojej ofercie tkaniny obiciowe rekomendowane do mieszkań, w których są zwierzęta. Takie materiały charakteryzują się ciasnym splotem, który trudno zadrzeć, są łatwe w czyszczeniu, plamoodporne, bez trudu można z nich także usunąć sierść. To samo dotyczy innych tkanin w domu – zasłon, narzut itp. Właściciele kotów raczej powinni zrezygnować z tapicerek skórzanych i skóropodobnych.
Bezpieczeństwo kota w mieszkaniu
Koty to zwierzęta wszędobylskie – uwielbiają eksplorować przestrzeń, wskakiwać na duże wysokości lub chować się w cichych zakamarkach. Jest więc bardzo prawdopodobne, że kot w mieszkaniu będzie spacerował po półkach i wchodził na szafy. Popularne powiedzenie, że kot zawsze spada na cztery łapy niestety nie do końca jest prawdą – zdarzają się niefortunne upadki nawet z niedużych wysokości. Jeśli mamy w domu wysokie meble, na które kot może wskoczyć, zadbajmy o to, aby mógł bezpiecznie na nie wejść np. po innych meblach (bo jest niemal pewne, że będzie próbował się tam dostać) lub wręcz przeciwnie – zapełnijmy tę przestrzeń tak, aby przestała być interesująca, ustawiając tam np. książki czy pudła zajmujące całą powierzchnię. Pamiętajmy także, że kot chodząc po meblach może przypadkowo (lub nie) strącić z nich lżejsze przedmioty, takie jak ramka ze zdjęciem, wazon, nieduża roślina doniczkowa czy inne dekoracje. Dlatego ważnych i cennych dla nas przedmiotów lepiej nie stawiajmy w takich miejscach.
Polecany artykuł:
Dla bezpieczeństwa swojego i kota dobrze jest zabezpieczyć wszelkiego rodzaju kable – niektóre koty wykazują nimi ogromne zainteresowanie. Gryząc kabel kot może zostać porażony prądem, w najlepszym wypadku pozbawi nas jakiegoś sprzętu elektrycznego lub np. dostępu do internetu – lepiej więc nie ryzykować i ukryć kable za meblami, w listwach podłogowych lub w specjalnych osłonach. Sprzęty, których nie używamy bez przerwy, takie jak ładowarka do telefonu czy suszarka do włosów warto trzymać w miejscu niedostępnym dla kota. Kable, których nie da się schować, można spryskać specjalnym środkiem odstraszającym koty. Takie płyny mają naturalne składniki, które nie zagrażają kotu. Odstraszaczem przeważnie jest aromat, którego koty nie lubią – np. z owoców cytrusowych.
Kuweta i miski dla kota
Niezbędne wyposażenie, które musimy kupić dla kota to kuweta i miski. Można także pokusić się o legowisko, choć nie ma gwarancji, że kot będzie z niego korzystał, mając alternatywę w postaci sofy, fotela czy łóżka. Kuweta dla kota, w której nasz pupil będzie załatwiał swoje potrzeby, ze względu na wygodę i higienę najlepiej sprawdza się w łazience, jeśli zdecydujemy się na biodegradowalny żwirek, który można wyrzucić do toalety. Jeśli w łazience brakuje miejsca na kuwetę można wybrać model zabudowany, z drzwiczkami i z filtrem niwelującym nieprzyjemne zapachy. Takie modele często są na tyle ładne, że bez szkody dla estetyki wnętrza można postawić je nawet w salonie. Należy jednak liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku standardowej otwartej kuwety.
Druga niezbędna rzecz to miski – na karmę oraz na wodę. Jeśli kot jest na diecie, w skład której wchodzi mokra karma, przydatna będzie podkładka pod miski, z której szybko i łatwo usuniemy resztki jedzenia. W zależności od podłoża warto wybrać miski na stojaku lub z antypoślizgowym spodem, aby kot nie przesuwał ich w inne miejsce.
Drapak dla kota
Większość kotów niewychodzących z domu uwielbia znaleźć sobie coś, o co może ostrzyć pazury. Najczęściej niestety są to meble lub drewniane futryny. Dlatego zanim kot pojawi się w naszym mieszkaniu warto kupić drapak, aby nasz pupil od pierwszych chwil w domu był przyuczany do ostrzenia pazurów właśnie o niego. Mimo wszystko trzeba się liczyć z tym, że kot wciąż będzie chciał ostrzyć pazury np. o meble tapicerowane.
Rośliny bezpieczne dla kota
Koty, które nie wychodzą z domu, często są zafascynowane każdą nową rośliną pojawiającą się w mieszkaniu. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne – doprowadzić do zatrucia (nawet śmiertelnego), kiedy kot je zje lub do podrażnienia skóry. Jeśli nie chcemy narazić kota na przykre dolegliwości wybierajmy rośliny bezpieczne dla zwierząt. Na szczęście jest dużo roślin doniczkowych, które nie szkodzą kotom, m.in. falenopsis, fiołek afrykański, passiflora, bromelie, stefanotis, szlumbergera, fitonia, trzykrotka, begonia królewska, peperomia czy bardzo popularna ostatnio pilea (tzw. pieniążek) i wiele innych. Każdy właściciel kota powinien pamiętać, aby przed zakupem rośliny sprawdzić, czy jest bezpieczna dla zwierząt.
Polecany artykuł:
Nie zapominajmy także o ziołach i warzywach, które często przechowujemy na blacie kuchennym, zwłaszcza gdy mamy młodego, ciekawskiego kota, który bawi się wszystkim, co nawinie mu się pod łapy. Zatrucie u kota mogą wywołać m.in.: szczypior, majeranek, oregano czy lubczyk. Zaszkodzić mogą także czosnek, cebula, fasola, kukurydza.
Wpływ kota na zdrowie człowieka
W odpowiednio przystosowanym mieszkaniu życie z kotem może być prawdziwą przyjemnością. Koty, wbrew pozorom, bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i potrafią wspaniale okazywać miłość i zadowolenie. Ponadto mają na nas dobry wpływ – koty niwelują odczuwany przez nas stres i uspokajają, wyzwalają w naszym organizmie serotoninę, czyli hormon szczęścia, posiadanie kota korzystnie wpływa na serce, aż o 20 proc. obniżając ryzyko wystąpienia udaru albo zawału. I choć czasem zbity przez pupila wazon czy zjedzona roślinka mogą na chwilę wytrącić nas z równowagi, na pewno z posiadania kotów płynie więcej korzyści, niż szkód.
Autor: hubuform.pl
Posłanie pEiPod zaprojektowane dla kota lub małego psa. Zaokrąglony kształt posłania przypomina jajko lub niewielką jaskinię, do której chętnie chowają się zwierzęta.
Autor: materiał prasowy pakamera.pl
Drewniana budka wewnątrz obita filcem, w zestawie z miękką poduszką, wym. 38x38 cm, projk. CatBoard