Martwisz się zachowaniem Twojego psa? Wyjaśniamy 4 niepokojące zachowania psów

2022-02-04 10:40

Wiele z nietypowych zachowań psów można wytłumaczyć, jako próba komunikacji z właścicielem lub jako wyraz psiej miłości czy przywiązania. Są jednak zachowania dość niepokojące, które mogą świadczyć, że nasz pupil cierpi lub jest niespokojny. Oto 4 psie zachowania, których nie należy ignorować.

Smutny pies na łóżku
Autor: unsplash.com Niektóre z psich zachowań mogą świadczyć o tym, że zwierzak przechodzi trudne chwile lub odczuwa ból.

Spis treści

  1. Dlaczego pies saneczkuje?
  2. Dlaczego pies je trawę?
  3. Dlaczego pies wymiotuje?
  4. Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies saneczkuje?

Saneczkowanie u psów może wyglądać komicznie – pies siada zadem na ziemi i za pomocą przednich łap przesuwa się do przodu. Niestety, w większości przypadków takie zachowanie pupila powinno zapalić w naszych głowach czerwoną lampkę.

Pies saneczkuje przede wszystkim dlatego, że odczuwa świąd i dyskomfort w okolicach odbytu. Wokół psiego odbytu znajdują się zatoki okołoodbytowe, w których gromadzi się brązowy, nieprzyjemnie pachnący płyn, służący psom do identyfikacji osobniczej (to dlatego przy spotkaniu, psy obwąchują się nawzajem).

Gruczoły samoistnie oczyszczają się za każdym razem, gdy nasz pupil się wypróżnia, ale gdy dojdzie do zatkania kanalików w gruczołach, może pojawić się uczucie swędzenia, a nawet bólu. Pies, chcąc poradzić sobie z sytuacją, pociera wtedy zadem o ziemię.

Jeśli saneczkowanie jest jednorazowe, nie ma powodów do zmartwień. W przypadku, gdy pies saneczkuje długo lub często się to powtarza, warto zabrać pupila do weterynarza, by dokładnie go zbadał. Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa może przerodzić się w coś poważniejszego, jeśli się go nie wyleczy.

A jaka jest przyczyna nieprawidłowości w usuwaniu wydzieliny z gruczołów okołoodbytowych? Najczęściej chodzi o złą dietę – zbyt ubogą w błonnik. Przyczyna może leżeć także w anatomii zwierzaka – przedstawicielom małych ras zdarza się częściej saneczkować.

Zobacz też: Jak mieszka Maryla Rodowicz? Stuletnia willa, złote krany i palmy w ogrodzie

Dlaczego pies je trawę?

Czasem podczas spacerów możemy zauważyć, że nasz pies je trawę. Czy jest to powód do niepokoju? To zależy. Z reguły psy, podobnie jak wilki, lubią co jakiś czas zjeść trochę trawy, dla zabawy lub dla oczyszczenia układu pokarmowego.

Psy nie mają enzymów umożliwiających strawienie trawy, dlatego często po zjedzeniu jej – wymiotują. Jest to naturalny dla psowatych sposób na przeczyszczenie.

Jeśli pies je trawę i wymiotuje, zapewne chce pozbyć się treści zalegającej mu w żołądku. Nie musimy się tym tak bardzo przejmować.

Zaalarmować nas powinna natomiast powtarzalność takiego zachowania – jeśli nasz pupil notorycznie zjada trawę, robi to łapczywie, połykając źdźbła w całości, może to świadczyć o problemach z układem pokarmowym albo zaburzeniach behawioralnych. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć porady weterynarza.

Psy lubią jeść trawę dla zabawy, ale mogą to robić również z powodu problemów natury psychologicznej. Nasz psiak może cierpieć z powodów zaburzeń emocjonalnych, nudy, braku bodźców lub lęku separacyjnego.

Kiedy zauważymy, że pies je trawę – przyjrzyjmy się jego zachowaniu i samopoczuciu. W jakich sytuacjach pies je trawę najczęściej? Czy jest wtedy niespokojny, zestresowany? Taka obserwacja może pomóc nam w zrozumieniu, przez co przechodzi nasz pies. Możemy także zasięgnąć porady psiego behawiorysty.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Dlaczego pies wymiotuje?

Pies może wymiotować z wielu powodów. Okazjonalne zwracanie pożywienia nie powinno nas niepokoić. Jeśli jednak nasz pupil wymiotuje często i nie tylko zwraca jedzenie, ale także żółć czy krew – nie powinniśmy tego bagatelizować. Przyjrzyjmy się najczęstszym rodzajom wymiotów u psa:

1. Pies zwraca jedzenie – przyczyną może być zbyt szybkie i łapczywe jedzenie, połykanie pożywienia bez gryzienia czy intensywna zabawa bezpośrednio po spożyciu posiłku. W tych przypadkach wymioty zazwyczaj są niegroźne.

Jeśli jednak zauważymy, że psiak wymiotuje jakiś czas po zjedzeniu, może to wskazywać na niestrawność, nieodpowiednią dietę, choroby układu pokarmowego lub pasożyty. Czasem składnik w karmie lub konkretny produkt może podrażniać żołądek i powodować torsje u psa.

Warto obserwować, w jakich okolicznościach i po zjedzeniu których produktów nasz pies wymiotuje – w przypadku ostrych i nawracających wymiotów, należy bezzwłocznie udać się do weterynarza.

2. Pies wymiotuje pianą – zazwyczaj chodzi o spienioną psią ślinę. Wymioty pianą u psa mogą świadczyć o zapaleniu migdałków, infekcji gardła lub o kaszlu kenelowym, czyli zakaźnej chorobie górnych dróg oddechowych, która jest szczególnie popularna wśród psów przebywających w dużych skupiskach, np. hodowlach, schroniskach i psich hotelach.

Jeśli nasz pies wymiotuje pianą, zaobserwujmy, czy występują również inne objawy typowe dla infekcji gardła: brak apetytu, apatia i gorączka. Jeśli tak, koniecznie udajmy się z psem do weterynarza.

3. Pies wymiotuje żółcią – żółta piana nie zwiastuje zazwyczaj niczego dobrego. Kiedy pies wymiotuje żółcią, czyli płynami ustrojowymi wspomagającymi trawienie (m.in. kwas żołądkowy i żółć z woreczka żółciowego), może to oznaczać uszkodzenie wątroby, stany zapalne żołądka i jelit, choroby dwunastnicy, silne zatrucie, a nawet nowotwór.

Jednorazowe torsje z żółcią nie muszą nas martwić, ale jeśli żółć pojawia się w psich wymiocinach często – nie bagatelizujmy tego. Skonsultujmy się z weterynarzem.

4. Pies wymiotuje krwią – krew w wymiocinach może świadczyć o różnych poważnych schorzeniach, a nawet o krwotoku wewnętrznym.

Krwawe wymioty mogą być symptomem: nowotworów przewodu pokarmowego, owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, zapalenia żołądka. Mogą także być bezpośrednią reakcją na niektóre leki, które przyjmuje nasz pupil.

Kiedy nasz pies wymiotuje krwią, dobrze przyjrzyjmy się, jaki kolor ma wydzielina (jasnoczerwony czy ciemnoczerwony) – to może pomóc weterynarzowi szybciej określić powód krwawienia.

Zobacz też: Jak mieszka Katarzyna Dowbor? Tak prowadząca "Nasz Nowy Dom" urządziła się na wsi

Dlaczego pies wyje?

Istnieje kilka powodów, dla których psy wyją. Najczęściej robią to, ponieważ – podobnie jak wilki – chcą nawiązać kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunki, a także ludźmi.

Psy wyją, ponieważ chcą coś przekazać – może to być wyraz radości, sygnał ostrzegawczy, a także po prostu wzmocnienie więzi z innymi psami (i właścicielem).

To dlatego często, gdy jeden pies w okolicy zacznie wyć, przyłączają się do niego i inne psiaki. Podobnie jest z odgłosem syren i dzwonów – psy mylnie interpretują te dźwięki jako wycie innych psów i same zaczynają wyć.

Psy wyją również wtedy, gdy czują się źle lub gdy odczuwają siny ból i dyskomfort (nie tylko fizyczny). Jeśli pies jest osowiały, dziwnie się zachowuje i wyje bardzo często, może dawać nam znać, że coś jest z nim nie tak. Warto wtedy uważnie przyjrzeć się pupilowi, a także zabrać go do weterynarza.

Jeśli pies wyje, gdy nie ma nas w domu może to świadczyć o lęku separacyjnym. Warto przed wyjściem zostawić psiakowi zabawki lub coś, co zajmie jego uwagę pod naszą nieobecność.

Możemy również położyć w jego legowisku ubranie z naszym zapachem, by pies poczuł się bezpieczniej. Warto też spędzać jak najwięcej czasu ze swoim pupilem na zabawie i budowaniu więzi.

Jeśli pies nie przestaje wyć, a jest okazem zdrowia, dobrze jest zasięgnąć rady psiego behawiorysty.

ZOBACZ TO! Najbardziej spektakularne metamorfozy polskich mieszkań:

Nasi Partnerzy polecają