Masz w domu te popularne rośliny? Uważaj, są niebezpieczne dla psów i kotów
Niektóre rośliny uprawiane w domu mogą być niebezpieczne dla naszych czworonożnych pupili. W artykule prezentujemy 5 popularnych gatunków, które zjedzone, mogą wywołać u psa lub kota biegunkę, wymioty, silny ból brzucha, a w skrajnych przypadkach mogą nawet spowodować śmierć.
Rośliny trujące dla zwierząt
Większość psów i kotów nie jest zainteresowanych podgryzaniem liści czy kwiatów w doniczkach, ale zdarzają się nieco bardziej ciekawskie osobniki, które chętnie skuszą się na soczyście wyglądające liści lub intensywnie pachnące kwiaty, nie zdając sobie sprawy, że może się to dla nich źle skończyć.
Jeśli nasz pies lub kot zalicza się do tej grupy, warto trzymać potencjalnie niebezpieczne rośliny poza jego zasięgiem. Jeszcze lepszym wyjściem jest uprawa roślin, które są w pełni bezpieczne dla czworonoga.
Oto 5 popularnych roślin doniczkowych, które są toksyczne dla psów i kotów:
1. Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to łatwa w uprawie roślina, która nie tylko pięknie wygląda, ale również oczyszcza powietrze. Niestety, gdy kot lub pies zje jej pędy, liście, kwiaty i kłącza możemy spodziewać się szybkiej reakcji organizmu w postaci wymiotów, podrażnieniem błony śluzowej gardła i ust, ślinotoku, podrażnienia żołądka i nagłego braku apetytu. Nasz pupil może odczuwać również silny ból pyszczka. Substancjami, które odpowiadają za toksyczne właściwości skrzydłokwiatu są nierozpuszczalne szczawiany wapnia.
2. Zamiokulkas
Zamiokulkas zaliczany jest do grupy tzw. żelaznych roślin, czyli gatunków, które są bardzo wytrzymałe i przy okazji łatwe w uprawie. Piękne grube pędy z mięsistymi liśćmi to cecha charakterystyczna tej rośliny. To właśnie one wypełnione są szczawianami wapnia w czystej formie, które oprócz wymiotów, mogą uszkodzić nawet nerki i wątrobę pupila.
3. Sansewieria
Nazywana też wężownicą lub językiem teściowej sansewieria jest rośliną łatwą w uprawie, bardzo wytrzymałą i oczyszczającą powietrze. Jej liście są grube, twarde i ostro zakończone, co może utrudniać ich podgryzanie przez kota czy psa, jednak dla bardzo upartego zwierzaka nie ma rzeczy niemożliwych… Taka uczta może się niestety skończyć wizytą u weterynarza. Spożycie sansewierii powoduje m.in. podrażnieniami żołądka, ostrą biegunką i wymiotami.
4. Monstera
Monstera cieszy się ogromną popularnością i różne jej odmiany spotkać można w większości polskich domów. Nic dziwnego, w końcu to atrakcyjna wizualnie i łatwa w uprawie roślina. Warto jednak uważać, jeśli mieszkamy z psem lub kotem – zjedzenie liścia lub łodygi monstery może pupilowi bardzo zaszkodzić. Winny wymiotom, biegunce i podrażnieniom błon śluzowych jest wspomniany już szczawian wapnia.
5. Oleander
Oleander to krzew, który w naturalnych warunkach często rośnie przy strumieniach. Można go również uprawiać jako roślinę doniczkową. Należy jednak zachować maksymalną ostrożność, ponieważ zawiera bardzo silne związki toksyczne, które nie tylko są trujące dla czworonogów, ale i dla ludzi. Spożycie kwiatów oleandra powoduje biegunkę, podrażnienia żołądka i jelit, a także zaburzenia akcji serca, które mogą doprowadzić do śmierci.
Co zrobić, gdy pies lub kot zje trującą roślinę?
Gdy złapiemy go na gorącym uczynku, należy natychmiast przepłukać mu pyszczek ciepłą wodą i udać się do weterynarza, jeśli podejrzewamy, że liść czy kwiat został przez zwierzaka zjedzony.