Mój pies dziwnie się zachowuje! Dlaczego? Wyjaśniamy 5 najdziwniejszych zachowań psa

2022-02-01 14:16

Niektóre z zachowań psów mogą wydać się nam dziwne, zabawne, a inne – niepokojące. Co tak naprawdę oznaczają konkretne zachowania psa i co nasz pupil chce nam zakomunikować? Wyjaśniamy!

Pies liżący szybę
Autor: unsplash.com Niektóre psie zachowania mogą wydać się nam dziwne. Co tak naprawdę chce nam powiedzieć nasz czworonożny przyjaciel? Sprawźmy to!

Spis treści

  1. Dlaczego pies mnie liże?
  2. Dlaczego pies liże pościel?
  3. Dlaczego pies drapie dywan?
  4. Dlaczego pies śpi w łóżku?
  5. Dlaczego pies ssie kocyk?

Dlaczego pies mnie liże?

Pies liże swojego właściciela, inne psy, przedmioty z różnych powodów. Przede wszystkim sama czynność lizania uwalnia w psim mózgu endorfiny, czyli hormony szczęścia, które uspokajają zwierzaka, dają satysfakcję i wprawiają go w dobry nastrój.

Odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies liże człowieka jest kilka i zależą przede wszystkim od sytuacji. Najczęściej pies liże swojego właściciela, by zakomunikować swoje oddanie, posłuszeństwo i uległość. Pies, liżąc człowieka wyraża także swoją miłość, sympatię i pokojowe zamiary, dlatego często robi to na powitanie.

Oprócz tego, pies może lizać człowieka, ponieważ wyczuł na jego ciele przyjemny dla niego zapach – jeśli na przykład przed chwilą kroiliśmy mięso, pies na pewno skorzysta z okazji, by polizać nasze dłonie.

Podobnie rzecz ma się z potem – psy lubią zlizywać ludzki pot, ponieważ zawiera on sól, która jest dla czworonogów bardzo atrakcyjna.

Dlaczego pies liże pościel?

Okazjonalne lizanie pościeli, dywanów, ścian czy innych domowych przedmiotów nie powinno nas niepokoić – najprawdopodobniej pies wyczuł coś smakowitego i chciał tego spróbować.

Problematyczne może być natomiast notoryczne lizanie podłogi czy ścian. Może to wskazywać na zaburzenia behawioralne u psa, najprawdopodobniej wywołane stresem, nudą lub frustracją. Pamiętajmy, że czynność lizania uwalnia w psim mózgu endorfiny, które pomagają mu się uspokoić i lepiej się poczuć.

Inną przyczyną lizania np. ścian może być niedobór konkretnych witamin i związków mineralnych w diecie. Większość ścian zrobionych jest z gipsu zawierającego siarczan wapnia – pies, nie mając odpowiedniej ilości wapnia w diecie może szukać go właśnie na ścianach.

Jednak zanim udamy się do weterynarza i wykonamy badania krwi naszego pupila (w przypadku niedoborów), warto go przez jakiś czas poobserwować i sprawdzić, czy lizanie występuje często, czy sporadycznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Dlaczego pies drapie dywan?

Kiedy pies drapie dywan, podłogę lub swoje własne legowisko, najczęściej przyczyną jest jego naturalny instynkt kopacza. W naturalnym środowisku wilki i inne psowate gatunki kopią doły, jamy i niewielkie wgłębienia w ziemi, żeby ukryć się przed innymi drapieżnikami (potrzeba bezpieczeństwa), zapewnić sobie komfort termiczny w upale lub na mrozie, a także, by zaznaczyć swoje terytorium.

Oczywiście, mieszkając w domu z ludźmi pies nie ma możliwości kopania jam i dołków (chyba że w ogrodzie) – mimo to, próbuje kopać właśnie drapiąc podłogę, dywan czy swoje własne legowisko.

Drapiąc dywan lub podłogę pies może chcieć zaznaczyć swoje terytorium – w psich łapach znajdują się gruczoły, które uwalniają się podczas drapania i kopania. W ten sposób nasz pupil daje znać innym psom i zwierzakom w domu, że to jego miejsce i jego teren.

Innym powodem drapania może być przygotowywanie swojego miejsca do spania. W naturalnym środowisku psowate kopią jamy, w których mogą komfortowo zasnąć i ukryć się przed drapieżnikami (zwłaszcza robią tak suki w ciąży).

Obserwując swoich czworonożnych przyjaciół możemy zauważyć, że często tuż przed snem, pies drapie pościel lub swoje legowisko, ugniata je, kręci się w kółko i dopiero wtedy układa się do snu.

Psy mogą też drapać dywan, podłogę lub inne powierzchnie w domu, by poradzić sobie z emocjami. Pies może drapać, by się uspokoić. Może to robić również z ekscytacji, lęku (zwłaszcza, gdy nie ma właściciela w domu), a także z...nudy!

Warto więc przyjrzeć się psu i zaobserwować, w jakich konkretnych sytuacjach zaczyna drapać podłogę lub dywan. Może się okazać, że robi tak ze stresu, gdy przychodzą do nas goście lub z radości, gdy wita nas po dłuższej nieobecności.

Dlaczego pies śpi w łóżku?

Psy to zwierzęta społeczne, które źle znoszą samotność. To, że pies chętnie śpi z nami w łóżku świadczy właśnie o tej potrzebie bycia blisko „swoich”. Przy właścicielu psiak czuje się bezpiecznie i może się w pełni zrelaksować.

Co więcej, badania udowodniły, że psy, które śpią z właścicielami wykazują mniejszy poziom stresu i lęku. Zanim jednak dopuścimy pupila do naszego łóżka, warto zadbać o jego higienę – by uniknąć przeniesienia do sypialni brudu i bakterii.

Pies śpi w nogach łóżka również dlatego, że jest mu tam po prostu wygodnie – miękka i ciepła kołdra zapewnia psu komfort, a duża przestrzeń pozwala mu swobodnie się rozciągnąć (w przeciwieństwie do nie do końca wygodnych i zdecydowanie zbyt małych legowisk).

Jeśli w domu pojawił się kolejny zwierzak lub członek rodziny, pies może chcieć z nami spać, by zaznaczyć swoją pozycję – nie tylko przez bycie blisko właściciela, ale również przez pozostawienie w łóżku swojego zapachu – to dlatego psy uwielbiają tarzać się i ocierać o łóżka czy kanapy.

Jeśli nie chcemy, by pies spał z nami, warto położyć jego legowisko gdzieś blisko łóżka – na tyle, by pies czuł się bezpiecznie i by miał nas w zasięgu wzroku.

Dlaczego pies ssie kocyk?

Najczęściej ssanie kocyka, pościeli czy ubrań można zauważyć u szczeniaków – jednak psiaki przestają ssać, gdy podrastają. Ssanie kocyków i innych tekstyliów może być wyrazem tęsknoty za matką, zwłaszcza jeśli szczeniak został zbyt szybko odebrany od rodzica lub bardzo wcześnie trafił do schroniska.

Jeśli jednak zauważymy, że kocyk, pościel czy element odzieży ssie dorosły pies, może to być spowodowane np. stresem. Sama czynność żucia i ssania jest dla psów relaksująca i uspokajająca. Warto zaobserwować, w jakich sytuacjach pies ssie kocyk lub pościel i jak ogólnie się wtedy zachowuje.

Żucie i ssanie może być też spowodowane nudą i frustracją – jeśli zauważymy u psa takie zachowanie, zapewnijmy mu więcej rozrywki i ruchu. Zainteresujmy go czymś nowym, zabierzmy na wybieg dla psów, by poznał nowych kolegów, poświęćmy mu więcej uwagi.

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Webinar: DOM PRZYJAZNY DLA PSA. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze
Czym karmić psa? Webinar: Dom przyjazny dla psa. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze
Nasi Partnerzy polecają