Papuga w domu: gatunki, hodowla. Co jedzą papugi, ile żyją, jak o nie dbać?

2021-06-28 16:52

Czy wiedzieliście o tym, że papugi domowe to ptaki, które bardzo przywiązują się do swojego właściciela? Niektóre domagają się pieszczot jak psy. Są naprawdę bardzo towarzyskie i potrzebują dużej uwagi człowieka, dlatego nie nadają się dla osób, które dużo pracują i rzadko bywają w domu. Koniecznie dowiedzcie się, w jaki sposób należy dbać o papugi domowe, by żyły jak najdłużej!

Ta papuga czuje mocne brzmienia! Nie uwierzysz jak śpiewa [FILM]
Autor: GettyImages Ta papuga czuje mocne brzmienia! Nie uwierzysz jak śpiewa [FILM]

Spis treści:

Papuga w domu: najpopularniejsze gatunki

W domowej hodowli spotyka się wiele gatunków papug. Poniżej kilka tych najpowszechniejszych.

Papuga nimfa

Papugi nimfy wywodzą się z Australii. Wyróżniają je pomarańczowe plamy na policzkach i wyraźne, pierzaste czubki. To duże ptaki, długość ich ciała wraz z ogonem wynosi ok. 28-31 cm. Nimfy są bardzo inteligentne i towarzyskie. Szybko uczą się naśladować różne dźwięki.

  • Klatka dla nimfy – powinna być spora, bo nimfy to duże i ruchliwe ptaki. Dobrym pomysłem będzie założenie w okresie letnim woliery na zewnątrz, z możliwością ochrony papug przed zmianami pogody. Woliera powinna znajdować się w zacienionym miejscu.
  • Ile żyje papuga nimfa? W warunkach domowych ta papuga domowa przeżywa ok. 15-20 lat.

Papuga ara

Ary pochodzą z Ameryki Południowej. To naprawdę duże ptaki, których długość wraz z ogonem osiąga ok. 46-95 cm. Ara ararauna to gatunek, który łatwo oswoić. Dobrze żyją z innymi osobnikami, a kupując swojego, dobrze wybrać takiego, który wychował się w stadzie – łatwiej będzie go oswoić.

  • Klatka dla ary – ze względu na swoją wielkość papuga będzie potrzebowała klatkę naprawdę sporych rozmiarów. Świetnym pomysłem będzie założenie woliery – papuga powinna móc swobodnie poruszać się w klatce, bez uderzania skrzydłami o ścianki. Dno klatki należy wysypać piaskiem – papugi różnych gatunków bardzo lubią tam przebywać.
  • Ile żyje papuga ara? To długowieczny ptak, który może żyć nawet 50 lat.

Kanarek: wszystko o hodowli w domu >>>

Papuga falista

Papugi faliste pochodzą z Australii. Wyróżniają je smukła budowa ciała i niewielkie rozmiary (około 18-20 cm). Wybierając papużki, bierzmy pod uwagę te najbardziej żywiołowe, co będzie oznaczało, że są zdrowe.

  • Klatka dla papugi falistej powinna być średnich rozmiarów, tak by papuga mogła się swobodnie poruszać bez obijania się o brzegi klatki. Klatkę trzeba również wyposażyć w żerdki, aby papuga mogła po nich skakać.
  • Ile żyje papuga falista? W warunkach domowych dożywa około 15 lat.

Papuga żako

Żako pochodzą z Afryki Środkowej. To znów papugi sporej wielkości, osiągające długość (wraz z ogonem) ok. 30-34 cm. Żako wymagają szczególnej opieki i uwagi, bo bardzo mocno przywiązują się do właściciela, a zaniedbywane mogą wpaść w depresję. Co ciekawe, często wybierają sobie jednego właściciela, a wobec innych osób zaczynają być agresywne. Żako świetnie naśladują ludzką mowę.

  • Klatka dla żako – jak w przypadku ary i nimfy klatka powinna być jak największa, aby ptak mógł swobodnie się przemieszczać.
  • Ile żyje papuga żako? Jeszcze dłużej niż ara! Żako dożywa do 60 lat.

Gwarek w domu – co warto wiedzieć? >>>

Papuga aleksandretta

Istnieje wiele gatunków aleksandretty (podchodzącej z obszarów Azji). Najpopularniejsze to aleksandretty obrożne i większe. Chętnie naśladują ludzką mowę i są bardzo inteligentne. Aleksandretta większa to bardzo duży ptak o długości ciała wraz z ogonem ok. 58-62 cm. Papuga obrożna osiąga długość ok. 40 cm.

  • Klatka dla aleksandretty – ze względu na swoją wielkość papugi te wymagają klatek lub wolier o długości minimum 5 metrów.
  • Ile żyją aleksandretty? W warunkach domowych  dożywają około 25-30 lat.

Papuga kakadu

Kakadu pochodzi z Australii, ale można ją również spotkać w Tasmanii, Malezji i Nowej Gwinei. Odmiana najczęściej spotykana w Polsce, a więc kakadu żółtoczuba, to ptak osiągający długość nawet ponad 50 cm. Jego cechą charakterystyczną jest duży pióropusz na głowie. Kakadu nie są łatwe w hodowli – mają bardzo silny dziób, dlatego potrzebują mocnej klatki. Przywiązują się do właściciela i bywają o niego zazdrosne. Są niezwykle inteligentne, ale pozostawiane w samotności łatwo popadają w depresję.

  • Klatka dla kakadu żółtoczubej – duża (minimum 5 m) i bardzo wytrzymała. Dno koniecznie wysypane piaskiem.
  • Ile żyją kakadu? Te papugi domowe mogą dożyć nawet 50-60 lat.

Papuga amazonka

Amazonki to wiele gatunków papug. Do najpopularniejszych należą amazonka żółtogłowa oraz niebieskoczelna. To ptaki bardzo inteligentne, które biją na głowę inne gatunki pod względem umiejętności naśladowania ludzkiej mowy. Wyróżnia je większa odporność na stres. Tak jak inne papugi uwielbiają kontakt z opiekunem. Wielkość amazonek jest różna w zależności od gatunku.

  • Klatka dla amazonek – najlepiej sprawdzi się sporej wielkości woliera.
  • Jak długo żyje papuga amazonka? Te papugi dożywają ok. 40-50 lat.

Papuga kozia

Występuje również pod innymi nazwami: modrolotka czerwonoczelna, papuga nowozelandzka lub papuga sinodzioba. Osiąga długość około 27 cm. To ptak na tyle przyjazne, że można go umieścić w jednej wolierze z papugami falistymi. Papugi kozie są bardzo towarzyskie, uwielbiają kontakt z człowiekiem. Lepiej trzymać je w parze lub większym stadzie, aby nie czuły się samotne.

  • Klatka dla papugi koziej – powinna być jak największa, aby papuga miała szansę latać. Dobrze sprawdzają się tu tak zwane woliery ogrodowe.
  • Ile żyje papuga kozia? Około 6 lat.

Małe papugi domowe - gatunki

Jeśli nie mamy dużo miejsca, ale chcemy kupić sobie papużkę, warto wybrać gatunki, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Do najpopularniejszych małych papug domowych zaliczamy między innymi: papużki faliste, katarzynki, mnichy, nierozłączki, wróbliczki, świergotki i modrolotki

Co jedzą papugi?

Papugom domowym można kupować gotowe mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych. Oprócz tego te kolorowe, egzotyczne ptaki lubią zieleninę, owoce i warzywa. Żywią się również ryżem, kukurydzą i różnymi ziarnami. Bardzo ważny jest stały dostęp do świeżej wody – spragnione ptaki bardzo cierpią.

Domowym papugom nie wolno podawać awokado, rabarbaru, cebuli, czosnku, pora i szczypiorku.

Papuga: cena

Ile kosztuje papuga? W zależności od gatunku od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Wyjątek stanowią papużki faliste, które możemy kupić już za kilkadziesiąt zł za sztukę. Dla porównania – papuga ara to koszt od 1500 do nawet 9000 zł.

Ciekawostka - szelki dla papugi

Szelki dla papugi zdobywają coraz większą popularność. Wbrew powszechnym opiniom nadają się nie tylko dla dużych papug, ale również dla tych mniejszych. Kiedy ptak jest mocno oswojony, szelki służą do wyprowadzania papugi na zewnątrz. Bardzo ważne jest, aby do szelek przyzwyczajać papugi młode i robić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić skrzydeł. Dzięki szelkom będziemy mogli wziąć papugę na spacer, kładąc ją na przykład na ramieniu. Elastyczna (żadna inna nie wchodzi w grę) smycz pozwala ptakowi swobodnie latać. A słońce będzie miało zbawienny wpływ na jego zdrowie!

Sonda
Czy rząd grecki słusznie wprowadził kary dla otyłych turystów, jeżdżących na osiołkach?
Jakie zwierzątko kupić dziecku?