Te rośliny otrują psa i kota! Pozbądź się ich szybko. Zobacz rośliny niebezpieczne dla zwierząt
Istnieją odmiany bezpieczne, jak i trujące dla zwierząt. Masz w domu psa, kota lub innego czworonoga? Koniecznie sprawdź, które rośliny mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę mogło spożyć kawałek, skontaktuj się z weterynarzem. Poza tym, mając w domu zwierzęta, warto wybrać rośliny, które możemy uprawiać bez obaw. Których należy unikać?
Autor: Getty Images/Chalabala
Tych roślin nie trzymaj w zasięgu czworonogów. Są trujące!
Dla psów i kotów szkodliwe może okazać się spożycie roślin, które mamy w naszym domu. Niektóre z nich sadzimy w doniczkach na balkonie, tarasie oraz w ogrodzie. Czasem trujący jest sok, który wydobywa się z łodyg i liści. Warto zwrócić też uwagę zarówno na kłącza, bulwy oraz kwiaty.
- Niestety, w tych częściach roślin znajdują się takie substancje jak saponiny, alkaloidy czy glikozydy mające zły wpływ na narządy wewnętrzne pupili - czytamy na stronie fera.pl
Spis treści
- Te rośliny są trujące dla psa i kota
- Podstawą jest dobre żywienie
- Objawy zatrucia zwierząt
- Czytaj więcej: Te rośliny są bezpieczne dla psa i kota
Te rośliny są trujące dla psa i kota
Istnieje wiele roślin, które są potencjalnie niebezpieczne dla psów i kotów. Warto z nich zrezygnować lub ustawić w miejscach trudno dostępnych dla zwierząt. Dobrym sposobem jest także ogrodzenie ich specjalną siatką. Gdy zdarzy się jednak, że pies lub kot spożyje kawałek trującej rośliny, należy zgłosić się do weterynarza. Oto kilka przykładów niebezpiecznych roślin:
- Oleander
- Bluszcz
- Azalia
- Liliowce
- Cynamonowiec kamforowy
- Tulipany i narcyzy - cebule tych roślin są toksyczne, szczególnie dla psów
- Rododendron
- Bella-donna - ta roślina jest toksyczna także dla ludzi
- Chryzantemy
- Kaktusy z kolcami
Podstawą jest dobre żywienie
Niezbędne w utrzymaniu zwierząt w dobrym zdrowiu jest odpowiednie odżywianie pupila. Niektóre witaminy warto jest dodatkowo suplementować, gdy nie możemy pozyskać ich z jedzenia.
- Dobrze dobrana karma nie tylko zapewni zwierzęciu niezbędne składniki odżywcze, ale także zawiera aktywne probiotyki, które wspomagają potrzebne w organizmie bakterie jelitowe ułatwiające trawienie - czytamy na stronie fera.pl. - Przydatne może okazać się suplementowanie odpowiednich witamin dla naszego pupila. Dzięki nim pies będzie miał dostarczone wszystkie niezbędne składniki, a więc nie będzie miał potrzeby, by zaspokajać je poprzez eksperymenty z roślinami.
Objawy zatrucia zwierząt
Objawy zatrucia zwierząt mogą różnić się w zależności od rodzaju substancji toksycznej, a także indywidualnych reakcji naszego czworonoga. Gdy tylko zwrócisz uwagę na nietypowe zachowanie zwierzęcia, zabierz je do weterynarza. Wśród objawów, które mogą towarzyszyć zatruciu są:
- biegunka
- zawroty głowy i dezorientacja
- zmiany w rytmie serca
- nerwowość
- apatia
- obrzęki i zmiany skórne
- drgawki i drżenia
- problemy z oddychaniem
Autor: Getty Images/Chalabala
Tych roślin nie trzymaj w zasięgu czworonogów. Są trujące!
Czytaj więcej: Te rośliny są bezpieczne dla psa i kota
Autor: getty images