Wyprawka dla kota. Co kupić? Jak przygotować miejsce dla kota w mieszkaniu?
Zanim w naszym mieszkaniu pojawi się kot, musimy przygotować dla niego kilka niezbędnych produktów, aby zapewnić mu odpowiednie warunki. Co zawiera niezbędna wyprawka dla kota? Jak przygotować mieszkanie na obecność mruczącego czworonoga?
Spis treści
- Wyprawka dla kota – co kupić?
- Kuweta dla kota – otwarta czy zamknięta?
- Żwirek dla kota – jaki wybrać?
- Miski dla kota – na karmę i wodę
- Drapak dla kota – jaki najlepszy?
- Transporter dla kota
- Akcesoria niezbędne dla kota
Wyprawka dla kota – co kupić?
Koty, jak każde inne udomowione zwierzęta, mają swoje potrzeby i zwyczaje. Zanim przygarniemy czworonoga pod swój dach trzeba się zaopatrzyć w niezbędne produkty i akcesoria, które sprawią, że kot będzie się czuł dobrze, a opieka nad nim będzie prosta i wygodna.
Kuweta dla kota – otwarta czy zamknięta?
Jednym z podstawowych produktów, które trzeba kupić, jest kuweta dla kota. Nawet jeśli decydujemy się na wypuszczanie kota na dwór (tylko na zamkniętym, bezpiecznym terenie), kuweta jest niezbędna. Najbardziej przystępne cenowo są kuwety otwarte, przypominające płytkie prostokątne miski. Warto wybrać model z rantem w postaci wewnętrznego kołnierza, który zapobiega rozsypywaniu żwirku poza obręb kuwety. Kuwety przeznaczone są do wszystkich rodzajów żwirku, często w zestawie mają specjalną łopatkę do usuwania nieczystości. Wadą otwartej kuwety jest konieczność sprzątania od razu po tym, kiedy kot załatwi potrzebę – ze względu na nieprzyjemny zapach. Otwartą kuwetę najlepiej ustawić w łazience, blisko toalety.
Nieco droższe są kuwety zamykane, w postaci kontenera z wahadłowymi drzwiami, do którego kot musi wejść, aby załatwić potrzebę. Tego typu modele, często wyposażone w filtry, gwarantują brak przykrego zapachu w łazience i zawsze wyglądają estetycznie – to, co nieprzyjemne, jest niewidoczne – dzięki czemu mogą stać np. w przedpokoju, a nawet w pokoju. Nieczystości z zamkniętej kuwety usuwa się za pomocą łopatki, niektóre modele na dnie mają wysuwane sitko – wystarczy je podnieść, aby oddzielić odchody od czystego żwirku, wysunąć z kuwety i wyrzucić jego zawartość do toalety.
Żwirek dla kota – jaki wybrać?
Żwirek powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb kota – warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli w naszym domu ma pojawić się kot kilkuletni, który ma już swoje przyzwyczajenia i jest oswojony z konkretnym rodzajem żwirku. Zmiana miejsca zamieszkania jest stresująca dla zwierzęcia, a zmiana podłoża w kuwecie może być dodatkowym obciążeniem dla kota. Nieco łatwiej jest w przypadku malucha, którego dopiero będziemy uczyć korzystania z kuwety – prawdopodobnie przyzwyczai się do tego żwirku, który dla niego wybierzemy. Podłoże w kuwecie powinno przypominać piasek – musi być suche, drobnoziarniste, luźne i miękkie. Żwirki dla kotów są robione z różnych surowców i od tego jest uzależniony sposób utylizacji kocich odchodów. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj, warto zastanowić się, co będzie wygodne również dla nas.
Polecany artykuł:
Żwirek bentonitowy jest produkowany ze skały zbudowanej z krzemianu glinu, magnezu i sodu, ma strukturę piachu lub drobnego żwiru, a więc podłoża, na którym koty załatwiają swoje potrzeby w naturze. Żwirek bentonitowy ma właściwości zbrylające – pod wpływem wilgoci zmienia się w bryłę, którą łatwo oddzielić od czystego żwirku. Ponadto dobrze absorbuje zapachy. Wadą żwirku bentonitowego jest to, że nie można go utylizować w toalecie.
Żwirek silikonowy (silikatowy) powstaje z uwodnionej krzemionki, ma formę przezroczystych, twardych kryształków o porowatej strukturze. Żwirek silikonowy nie zbryla się, lecz zatrzymują mocz wewnątrz kryształów – zmiana kolorów kryształków na żółty to sygnał, że żwirek należy wymienić. Żwirek jest wydajny, dobrze absorbuje wilgoć i zapachy. W niedużych ilościach nadaje się do utylizacji w toalecie (można wyrzucić odchody wraz z kryształkami, natomiast wsypanie całej zawartości kuwety do sedesu może skutkować zapchaniem rury).
Polecany artykuł:
Żwirek drewniany dla kotów, wytwarzany z drzew liściastych i iglastych, jest najbardziej ekologiczny – naturalny i biodegradowalny. Można go utylizować w toalecie lub wyrzucić na kompost. Jest dostępny w formie rozpadającego się pod wpływem wilgoci pelletu lub zbrylających wałeczków. Zalety żwirku drewnianego to wydajność, naturalny zapach i łatwość utylizacji. Ponadto jest hipoalergiczny i nietoksyczny. Do wad można zaliczyć to, że żwirek drewniany jest lekki i łatwo przyczepia się do kocich łap, przez co często zwierzę roznosi go po mieszkaniu. Żwirek drewniany w postaci niezbrylającej wymaga częstej, całkowitej wymiany, może nieprzyjemnie pachnieć.
Miski dla kota – na karmę i wodę
W zależności od rodzaju diety, kotu potrzebne są dwie lub trzy miski – na karmę mokrą, suchą oraz na wodę. Ponieważ koty podczas jedzenia często przesuwają miski po podłożu, najlepsze są modele ciężki lub z antypoślizgowe (można też kupić antypoślizgową podkładkę pod miski). Koty preferują płytkie miski średniej wielkości. Dzieje się tak względu na wibrysy, czyli długie wąsy czuciowe, za pomocą których oceniają wielkość i kształt dotykanych przedmiotów, wyczuwają przeszkody, orientują się w terenie. Głęboka miska o małej średnicy jest dla kota niekomfortowa, ponieważ wibrysy stale mają z nią kontakt (co nie oznacza, że kot nie włoży głowy np. do szklanki, żeby napić się wody swojego właściciela).
Drapak dla kota – jaki najlepszy?
Kolejnym niezbędnym elementem w kociej wyprawce jest drapak. Przede wszystkim służy on do ostrzenia pazurów, poza tym wzmacnia mięśnie kotów i poprawia krążenie, pomaga także uchronić meble i inne wyposażenie mieszkania przed zniszczeniem. Do wyboru są drapaki w formie słupków owiniętych wytrzymałym sznurkiem, np. z sizalu lub juty, z półkami do leżenia, budkami, wiszącymi zabawkami itp. Drapak powinien być stabilny i wysoki na co najmniej metr, aby kot mógł ostrzyć pazury przednich łapek stojąc na tylnych nogach. Warto pamiętać, że tego typu drapak jest widocznym elementem we wnętrzu – jeśli szukamy bardziej dyskretnego rozwiązania, alternatywą jest drapak poziomy, wykonany ze sklejonych warstw tektury falistej, który pełni też funkcję legowiska. Pamiętajmy, żeby przy wyborze drapaka kierować się przede wszystkim preferencjami kota – czy lubi się wspinać i skakać, obserwować otoczenie z wysokości, czy woli leżeć w cichym, spokojnym miejscu.
Transporter dla kota
Transporter lub torba na kota przydają się w sytuacji, gdy musimy przewieźć zwierzę np. do weterynarza. Koty raczej nie są miłośnikami podróży, dlatego warto zapewnić im warunki, w których będą się czuły w miarę bezpiecznie i dobrze. Transporter na kota zrobiony z tworzywa lub materiałowa, sztywna torba, muszą być odpowiedniej wielkości, tak aby kot mógł się w nim swobodnie obrócić, ale nie obijał o ściany np. w trakcie podróży samochodem. Transporter należy także dostosować do wagi kota. Dla osób, które przewożą koty komunikacją miejską lub np. rowerem dobrym rozwiązaniem jest plecak na kota – usztywniony, wyposażony w okienka, przez które kot bezpiecznie może obserwować otoczenie.
Akcesoria niezbędne dla kota
Wyprawka dla kota powinna zwierać także akcesoria do pielęgnacji zwierzęcia, przede wszystkim szczotkę do wyczesywania sierści oraz obcinacz do pazurów. Rodzaj szczotki należy dostosować do rodzaju sierści – inne są polecane dla kotów gładkowłosych, inne dla długowłosych. Niezbędnym elementem wyprawki są zabawki, np. piłeczki, małe, miękkie maskotki lub wędka dla kota. Można także kupić legowisko dla kota, jednak nie zawsze udaje się przekonać czworonoga do spania właśnie w tym miejscu. Tak przygotowana wyprawka dla kota to niezbędne minimum, w które trzeba się zaopatrzyć przed przybyciem kota do domu. Najważniejsze jest, aby w pierwszych tygodniach życia pod jednym dachem wnikliwie obserwować kota i dostosowywać poszczególne elementy do jego potrzeb.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Dom przyjazny kotu. Jak urządzić mieszkanie, by kot je polubił?
- Jak zrobić drapak dla kota: instrukcja krok po kroku
- Rośliny doniczkowe bezpieczne i trujące dla kota. Jakich roślin unikać, gdy mamy kota?
- Domek dla kota. Pomysłowe budki i meble dla kotów
Autor: materiał prasowy pakamera.pl
Drewniana budka wewnątrz obita filcem, w zestawie z miękką poduszką, wym. 38x38 cm, projk. CatBoard
Autor: hubuform.pl
Posłanie pEiPod zaprojektowane dla kota lub małego psa. Zaokrąglony kształt posłania przypomina jajko lub niewielką jaskinię, do której chętnie chowają się zwierzęta.