Zeberka – ptak egzotyczny w domu. Jak hodować zeberki, co jedzą, ile żyją?
Zeberka (Taeniopygia guttata, inna nazwa: zeberka timorska) to obok papużki falistej jeden z najpopularniejszych ptaków hodowlanych. Pomimo to właściciele tych towarzyskich i radosnych stworzeń nie zawsze potrafią zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Wielka szkoda, bo nie wymaga to znacznych nakładów pracy, a jedynie odrobiny chęci i wiedzy. W poniższym materiale przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinien znać każdy początkujący hodowca zeberek.
Spis treści
- Zeberki – środowisko naturalne
- Zeberki ptaki – jak odróżnić płeć?
- Idealny dom dla zeberek
- Zeberki: żywienie
- Rozmnażanie zeberek
- Zeberka ptak: cena
- Zeberki – różne rodzaje umaszczenia
- O czym warto pamiętać, zakładając hodowlę zeberek?
Zeberki – środowisko naturalne
Zeberka, wywodząca się z rodziny astryldów, pochodzi z Australii. Co bardzo ważne, zeberki żyją w stadzie i właśnie to stanowi podstawę ich hodowli w domach – muszą mieć ptasie towarzystwo, w przeciwnym razie zaczynają być apatyczne i chorują (a gatunek ten ogólnie nie jest podatny na choroby). Ze względu na środowisko pustynne ptaki te są bardzo odporne na porę suchą i potrafią przeżyć nawet kilka tygodni bez wody.
Przydatne informacje:
Ptak zeberka osiąga około 10 cm długości.Zeberki – ile żyją? Na wolności ok. 5 lat, ale w warunkach domowych można z powodzeniem wydłużyć ich żywot nawet do kilkunastu lat. Warunkiem jest odpowiednia pielęgnacja.
Zeberki ptaki – jak odróżnić płeć?
Samce są szaro-brązowe, a na ich policzkach występują dwie rdzawe plamki. Nie sposób pomylić ich z samiczkami, które nie mają tak barwnego upierzenia (ich pióra są szare), ale wyróżnia je bladoczerwony lub pomarańczowy dziób.
.. Papuga w domu: gatunki i hodowla >>>
Idealny dom dla zeberek
Zeberki należy hodować w parach, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie hodowanie kilku sztuk (Ale uwaga! Dwie pary trzymajmy wyłącznie w bardzo dużych klatkach lub wolierach. W przeciwnym razie może dochodzić do walk).Warto pamiętać, że te egzotyczne ptaki kochają latać, dlatego należy im zapewnić odpowiednio sporą klatkę, a najlepiej wolierę ogrodową z siatką o bardzo drobnych oczkach. Na dnie należy wysypać piasek, po bokach zaś zamontować niewielkie baseniki, żeby zeberki mogły zażywać kąpieli. Na zewnątrz ptaki najlepiej trzymać od maja do początku października, a później przenieść je do ciepłego pomieszczenia.
Zeberki: żywienie
Co jedzą zeberki? Podstawę będzie stanowiło proso, ale warto podawać również inne ziarna, na przykład siemię lniane, ziarna rzepaku, owies. Należy pamiętać o rozszerzaniu diety i podawać owoce, takie jak jabłka lub kiwi, liście szpinaku, mniszka, sałaty, trawę łąkową. Ptakom można również podać od czasu do czasu rozdrobnione orzeszki ziemne i ziarenka słonecznika. Zeberki nie pogardzą też „ludzkim” pożywieniem, serwowanym od czasu do czasu i w niewielkich ilościach. Sprawdzą się tu czerstwy chleb, maczany w wodzie, gotowane ziemniaki czy biały twaróg. W okresie składania jaj żeberkom należy podawać pokruszone skorupki kurzych jaj i preparaty wapienne. Wodę (najlepiej przegotowaną) trzeba wymieniać dwa razy dziennie.
.. Gwarek: hodowla w domu >>>
Rozmnażanie zeberek
Zeberki rozmnażają się cały rok. W klatce lub wolierze należy zawiesić budkę lęgową i zapewnić ptakom sporą ilość materiału do budowania lęgowiska, na przykład suchej trawy. Budki powinny mieć wymiary 15×15×10 cm. Trzeba zawiesić je w miarę wysoko, możliwie jak najdalej od dna klatki. Ze względu na zdrowie ptaków para nie powinna mieć potomstwa więcej niż cztery razy w roku.
Zeberka ptak: cena
Za parę zeberek trzeba będzie zapłacić od 200 do 300 zł. Za jednego ptaka zapłacimy ok. 180 zł. Oczywiście na serwisach aukcyjnych można znaleźć zeberki z domowych hodowli, które nabędziemy już za kilkadziesiąt złotych. Kupując parę zeberek, warto upewnić się, czy ptaki są zdrowe – w przeciwnym razie ich rozmnażanie nie będzie możliwe.
.. Kanarek: hodowla w domu >>>
Zeberki – różne rodzaje umaszczenia
W polskich domach zdecydowanie najczęściej hoduje się zeberkę zwyczajną, ale warto wiedzieć, że są jeszcze inne odmiany kolorystyczne: zeberka cynamonowa, biała, marmurkowa, pingwinowata, srebrna i szeki. Różnią się wyłącznie umaszczeniem, ale zasady hodowli są dokładnie takie same jak w przypadku zeberki timorskiej.
O czym warto pamiętać, zakładając hodowlę zeberek?
Dobierajmy ptaki zbliżone wiekiem – wtedy najchętniej łączą się w pary. Wybierzmy dla nich dużą, przestronną klatkę i pamiętajmy o tym, by nie krzyżować ze sobą spokrewnionych ptaków.
Hodowla zeberek nie jest skomplikowana. Zapewniając odpowiednie warunki i towarzystwo, ptaki będą dostarczać właścicielowi mnóstwo radości.
Autor: mat. prasowe Audenza
Kolorowy pelikan na dużej poduszce, a poza tym ptaki na grafikach. Wszystko zaś w egzotycznej konwencji z dużą ilością ciemnej zieleni
Autor: Wallsauce.com
Fototapeta z jeleniem pośród traw dobrze będzie się prezentować w sypialni.
Autor: mat. prasowe laredoute.pl
Pościel w stylu vintage, z nadrukiem kolorowych ptaków rozpościerających skrzydła.
Autor: hubuform.pl
Posłanie pEiPod zaprojektowane dla kota lub małego psa. Zaokrąglony kształt posłania przypomina jajko lub niewielką jaskinię, do której chętnie chowają się zwierzęta.