10 filmów, które musisz zobaczyć, zanim zaczniesz urządzać mieszkanie

Zapytaliśmy dziennikarzy i projektantów o najbardziej inspirujące wnętrza z filmów zarówno nominowanych do Oscara, jak i nagradzanych statuetką. Zobacz jak się urządzić w hollywoodzkim stylu!

Filmy to kopalnia wiedzy na temat designu, ale także źródło wnętrzarskich inspiracji. Jak przekonują projektanci, to w wykreowanym, filmowym świecie warto szukać rozwiązań i pomysłów do swojego domu. Zgadzamy się z tą opinią, dlatego przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych kreacji wnętrz.

Film Jackie, czyli stylowy powrót do lat 60.

Jackie
Michał Walkiewicz

Autor: Bartek Barczyk

Ogromne wrażenie zrobiła na mnie przestrzeń w „Jackie” Pablo Larraina. Wnętrza Białego Domu, po których snuje się owdowiała Jackie Kennedy, są symboliczne na wielu płaszczyznach - to przestrzeń polityczna, mitologiczna, ale też odzwierciedlająca pustkę w sercu bohaterki; przestrzeń paradoksów, jednocześnie przytłaczająca i komfortowa, skromna i wystawna, oswojona i z innego świata. Meble, zastawy, dywany - wszystko kojarzy się tutaj ze zbytkiem i przesadą, a jednocześnie sprawia wrażenie czegoś, czego można dotknąć, co ma określoną fakturę, co mogłoby się przydać w tzw. codziennym życiu. Osiągnięcie takiego efektu było trudne, bo Larrain pokazuje często jedynie skrawki tej przestrzeni, to, co wyłoni się zza pleców Natalie Portman, albo zostanie przez nią minięte podczas bezcelowego spaceru. To wielka umiejętność.

Michał Walkiewicz, redaktor naczelny filmweb.pl (portret Bartek Barczyk)

 Styl art déco i neony w filmie La La Land”

La La Land
Lorens portret

Autor: z archiwum pracowni / LORENS

La La Land to film, w którym obraz jest równie istotny jak dźwięk, a tło i kontekst tak skrupulatnie zarysowane, jak kreacje głównych bohaterów. Nie dziwi więc, że piosenka City of Stars" zapada w pamięć z równą siłą, co zielona sukienka Emmy Stone i neon Lighthouse Cafe (istniejącej faktycznie na plaży Hermosa). Architektura i wnętrza, jak cała opowieść balansują pomiędzy tradycją, a nowoczesnością. Przenoszą widza z nostalgicznego, kruchego romansu, w świat hollywoodzkiego widowiska złotej ery. Twórcą tego wizualnego kontekstu jest nie byle kto, bo kierownik produkcji David Wasco i scenograf Sandy Reynolds-Wasco (współpracujący m.in. przy "Pulp Fiction"). Barwy LA w musicalu Chazella pełnią szczególną rolę i są tym samym bardzo charakterystyczne. W La La Land odnajdziemy wiele supermodnych wnętrzarskich stylizacji, złoto i mosiądz w takich detalach jak baterie umywalkowe czy ramy luster, czy „sztuczne” odcienie zieleni zestawione z roślinami doniczkowymi, artdecowski przepych i nostalgiczne neony. W apartamencie Mii (Emma Stone) odnajdziemy zarówno odwołania do obrazów Davida Hockneya, ale i cytaty z hollywoodzkich aranżacji garsonier młodych aktoreczek (sofa w czerwone pasy, czy zapadający w pamięć plakat Ingrid Bergmann, tu znowu ukłon ku hollywoodzkiej klasyce). Aranżacja  ta nie jest może wyrazem naszych wnętrzarskich upodobań, ale zachwyca niczym piękny sen. Najciekawszym „tłem” filmu, spośród przeszło 17 lokalizacji, jest dla nas zmodernizowane stare planetarium Grifith Park, a także (jako miłośników aranżacji przestrzeni hoteli i restauracji) stylowa Jar Restaurant na 8825 Beverly Boulevard z lamperiami z czerwonego drewna, marmurowym barem i lekko przeskalowanymi metalicznymi kloszami lamp.

Anna i Marek Lorens, właściciele pracowni LORENS Office

Bajkowy przepych w filmie Wielki Gatsby

Wykreowanie posiadłości, w której zamieszkał Gatsby, zajęło twórcom filmu 14 tygodni. Na ekranie możemy zobaczyć wielką salę balową, bibliotekę, hall wejściowy, sypialnię, taras z ogrodem. Budynek przypomina europejski, neogotycki zamek, ale inspirowany jest też domami z Long Island: Oheka Castle, La Selva, Beacon Towers. Filmowy wystrój nawiązuje do stylu art deco, scenografka inspirowała się archiwalnymi projektami wnętrz. Na przykład sypialnia Gatsby’ego (Leonardo di Caprio) powstała w oparciu o zdjęcia realizacji francuskiego projektanta z początku wieku – Émile’a Jacquesa Ruhlmanna. Bajka, która przypomina kadry z filmów Disneya. Z większym umiarem została zaaranżowana posiadłość Daisy Buchanan (Carey Mulligan). W środku pastelowa stylistyka wnętrz dopasowana została do wizerunku głównej bohaterki - jasne kolory, pudrowe róże i beże, błysk kryształów i delikatne zasłony. Do tego wypoczynkowe leżanki, meble menonickich stolarzy. Czy może być piękniej?

Czy wiesz, że... scenografka filmu trochę widzów oszukała. W filmie bohaterowie dzwonią z tzw. francuskiego modelu telefonu. Takie urządzenie było bardzo powszechne, ale zostało wynalezione w latach 30. XX wieku. Akcja filmu rozgrywa się w 1922 roku...Oscar urzadzamy.pl za... wnętrza dla dorosłych, którzy wyrośli z bajek Disneya, ale tęsknią za odrobiną magii.

Film Diamenty są wiecznenakręcony w ikonie architektury 

Diamenty są wieczne
Sojka Wojciechowski

Autor: Archiwum autora

Czasem warto odwrócić rolę i patrzeć nie przez pryzmat reżysera i sposobu w jaki kreuje wnętrza, ale przez pryzmat… miejsca w którym filmy powstają. Takim miejscem, jedynym w swoim rodzaju, jest niewątpliwe Palm Springs w Kalifornii. Oddalone o niecałe 200 km od Hollywood, jest mekką miłośników architektury modernistycznej. W naturalny sposób stało się tłem dla wielu filmowych produkcji. Z tych, na które na pewno warto zwrócić uwagę to w pierwszej kolejności jedna z części legendarnych przygód agenta 007 - Diamenty są wieczne (filmy o Bondzie są kopalnią kapitalnych wnętrz). Scena, w której agent Jej Królewskiej Mości spotyka wojownicze (i doskonale wygimnastykowane) panie o wdzięcznych imionach Bambi i Thumper rozgrywa się we wnętrzach Elrod House (co ciekawe sam Arthur Elrod, do którego należał dom, był architektem wnętrz). Budynek został zaprojektowany przez Johna Lautnera w myśl zasady, że architektura i natura powinny się przenikać. W związku z tym fragmenty skał, na których posadowiony jest dom znajdują się także w jego wnętrzu. A to właśnie na jednej z nich na początku filmu wyleguje się piękna Thumper. W kolejnych scenach, widzimy zapierający dech w piersiach widok na Palm Springs, który roztacza się z okien domu i nie mniej oszałamiający basen, w którym Bambi i Thumper próbują utopić Seana Connery'ego.

Mikołaj Wojciechowski, architekt z Sojka&Wojciechowski Pracownia Projektowa

Film Pożegnanie z Afrykąmodelowym przykładem stylu etno

Obraz został nakręcony w replice domu Karen Blixen. Gdzie powstał? W miejscowości Karen - nazwanej na cześć znanej pisarki. Aby oddać klimat miejsca, w który mieszkała pisarka, ściągnięto oryginalne wyposażenie oraz meble z Danii. Scenografia nawiązuje do europejskich wnętrz inspirowanych angielskimi, kolonialnymi farmami. Europejskie meble wzbogacono afrykańskimi dodatkami, które podobno Blixen zaczęła zbierać podczas swojego pobytu w Afryce. W filmie na uwagę zasługują detale związane z życiem pisarki. Zegar z kukułką oraz elegancka, biała porcelana. Jej dobór to nie przypadek, ponieważ w filmie wykorzystano słynne zastawy z Limoges cieszące się w tamtym czasie ogromnym zainteresowaniem.

 Czy wiesz, że… porcelana z Limoges zagrała główną rolę nie tylko w Pożegnaniu z Afryką? Możemy ją także zobaczyć w filmie Uczta Babette.

Oscar urzadzamy.pl za... inspirujący obraz stylu klasycznego.

Francuski styl w filmie Amelia

Urocza Amelia to ulubienica stylistów wnętrz. Postać stworzoną przez Jeana-Pierre'a Jeuneta zyskała sympatię fanów na całym świecie. Każdy kto choć raz oglądał Amelię zapamiętał mieszkanie tytułowej bohaterki. Pierwsze skojarzenie? Kolor czerwony. Autorką oryginalnej scenografii jest Aline Bonetto, która stworzyła w filmie eklektyczną mieszankę stylów. Kolorystyka filmu (zieleń, błękit i czerwień) jest inspirowana obrazami brazylijskiego artysty Juareza Machado. Scenografka wypełniła mieszkanie bohaterki ciekawymi obiektami, które zachwycają oko i tworzą klimat. Przykłady? Lampa w kształcie świni, obrazy ze zwierzętami. Amelia otrzymała Cezara i Nagrodę BAFTA za najlepszą scenografię oraz nominację do Oscara w tej kategorii.

Czy wiesz, że... prace powieszone nad łóżkiem Amelii, Pies z obrożą i Biały ptak, są dziełem niemieckiego artysty Michaela Sowy? Obrazy artysty możesz kupić w internetowej galerii Art.com. Ceny od 16 dolarów. Oscar urzadzamy.pl za... nowoczesny, styl francuski, który nie może się znudzić.

Eklektyczny świat Wielkiego piękna

Wielkie piękno
Iwona Ławecka portret

Autor: redakcja Dobrego Wnętrza

Film Wielkie piękno Paola Sorrentino trzeba obejrzeć kilka razy. Za pierwszym widzi się tylko obrazy i marzy, by zatrzymać kadr za kadrem. Za drugim odbiór jest pełniejszy. Dopiero kolejne pozwalają oderwać myśl od tego, co przed oczyma. Cudownie mieć za przewodnika po Rzymie przyjaciela księżniczek, klucznika, który otwiera najpiękniejsze rzymskie pałace. Podążać za Jepem Gambardellą (Toni Servillo) po boskich zakątkach Wiecznego Miasta. Rzym, w ujęciach Luki Bigazziego, jest scenografią godną Oskara. Przytknijcie oko do dziurki od klucza na Piazza Dei Cavalieri Di Malta. Wielkie piękno czeka.

Iwona Ławecka-Marczewska, redaktor naczelna miesięcznika Dobre Wnętrze

Wewnętrzne problemy a design w filmie Annie Hall

Fot. screenshot z filmu/MGM Home EntertainmentWnętrza w filmie są metaforą transformacji społecznych. Amerykański konserwatyzm zestawiony został z obyczajowymi przemianami lat 70. Szczególnie interesująco pokazano to w scenach sesji terapeutycznych głównych bohaterow. Alvy (Woody Allen) siedział w gabinecie w starym stylu, nawiązującym do tradycji art deco - jego psycholog na ciężkim, skórzanym fotelu w tradycyjnym stylu, na tle ciemnych okładzin ściennych. Na biurku stały lampa Tiffany i egipskie rzeźby. Annie (Diane Keaton), nowoczesna, wyzwolona dziewczyna w garniturze, siedzi w swobodnej pozie na biurowym krześle obrotowym. W latach 70. mebel uchodził za synonim nowoczesności. Dzisiaj to klasyk designu marki Vitra. Na ścianach sztuka nowoczesna, a cały pokój jest w kolorze białym.

Czy wiesz, że... Prawdziwe nazwisko Diane Keaton to Diane Hall. Znajomi mówili na nią Annie. Stąd imię i nazwisko tytułowej bohaterki.Oscar urzadzamy.pl za... wnętrza, które opowiadają i uzupełniają historię o bohaterach.

Feeria kolorów w filmie Grand Budapest Hotel

Magiczny świat Grand Budapest Hotel wykreowany przez Wesa Andersona powstał tuż przy polskiej granicy, w miejscowości Görlitz. Jego niezwykłe wnętrza (scenografia stworzona przez Adama Stockhausena i Annę Pinnock) poznajemy w eleganckiej wersji lat 30. Świat przepychu kończy się na latach okupacji, a klatkę z napisem The End zobaczymy w czasach siermiężnej estetyki lat 60. Hotel w czasach świetności został wykreowany w stylu Jugendstil, czyli niemieckiego odłamu secesji. To ukłon w stronę bogatych elementów, drogich materiałów wykończeniowych, bogato zdobionych mebli i dekoracji. Czy gama kolorystyczna filmu była spójna z tradycyjnie postrzeganą secesją? Nie, kolorystyczna stylistyka była pomysłem reżysera, którego zainspirowały zdjęcia z lat 30. Pięć kondygnacji w kolorach czerwieni i fioletu przerobiono w technikolorze.

Czy wiesz, że… Wes Anderson zakochał się w zrujnowanym wnętrzu domu towarowego w Görlitz do tego stopnia, że chciał kupić budynek? Nie miał jednak szczęścia, ponieważ reżysera uprzedził biznesmen Winfried Stocker, który w tym roku planuje otwarcie… hotelu!Oscar urzadzamy.pl za... za inspirujące kolory.

Wnętrza w Dziecku Rosemaryw słonecznym odcieniu żółtego

Wnętrza w Dziecku Rosemary kojarzą się ze słonecznym odcieniem koloru żółtego. Romanowi Polańskiemu zależało, aby scenografia była pozytywna, nawiązywała do mieszkań młodych, amerykańskich małżeństw. Modelowym przykładem jest kuchnia, a jej koncepcja dzisiaj nie straciła na aktualności. W kuchni tytułowej bohaterki zobaczymy proste, rustykalne szafki, modne płytki typu metro, krzesła Thonet (dzisiaj produkowane pod marką Ton), dominację koloru białego. Brzmi jak kuchnia w stylu skandynawskim, prawda?Fot. serwisy prasowe: krzesła Ton; kawiarka stumptowncoffee.com. Screen z filmu/Criterion CollectionCzy wiesz, że... Rosemary (Mia Farrow) parzyła w kawiarce Chemex? Produkt został zaprojektowany w 1955 roku. Oscar urzadzamy.pl za ponadczasową stylistykę wnętrz.

Inspirujące blogi i strony o wnętrzach w filmach

Kto ma świetne oko do scenografii w filmach? Blogerzy! Sprawdź polecane przez nas adresy:Architekt Na Szpilkach Learning from HollywoodApartment TheraphyFilm and furniture

Masz swój ulubiony film, a nie ma go w naszym zestawieniu?

Napisz w komentarzach! Zapraszamy także do filmowej zabawy na naszym facebooku. Przygotowaliśmy sondy, quizy dla kinomaniaków!