Dobry gust złych ludzi - scenografia w serialu „Król”
– Tyle pieniędzy nakradłeś, ale na dobry gust już ci nie starczyło – mówi prokurator Jerzy Ziembiński, widząc awangardowe, bauhausowskie meble w domu Kuma Kaplicy, apasza i rekietera. W gangsterskim serialu „Król” oprócz życia stołecznego półświatka, zobaczymy niemal pełny przekrój społeczny II Rzeczypospolitej: od ubogich straganiarzy z Kercelaka, przez domy żydowskiej inteligencji po zubożałą arystokrację. O wielomiesięcznej pracy nad serialem opowiada Katarzyna Sikora, scenografka.
- Naszym celem i wyzwaniem było pokazanie społecznego zróżnicowania międzywojennej Warszawy. Utarty obraz tej epoki jest trochę jednostronny - mówi Katarzyna Sikora, scenografka serialu. - Przygotowania trwały wyjątkowo długo, bo 6–7 miesięcy. Wnętrza miały mieć klimat odpowiadający sylwetkom bohaterów. Mieszkanie Jakuba Szapiro i burdel Ryfki, choć tak różne, stworzyliśmy na dwóch piętrach pustostanu w warszawskim Pałacu Gawrońskich w Alejach Ujazdowskich. Dom Kaplicy, urządzony w kosztownym na owe czasy bauhausowskim duchu z mondrianowską abstrakcją na ścianie, zagrała willa w Konstancinie. Z kolei endecki prokurator Ziembiński „zamieszkał” konserwatywnie w willi z 1907 r. w Milanówku: z przyciężkimi fotelami i marmurowym kominkiem - dodaje.
Polecany artykuł:
- Z jednej strony, podeszliśmy bardzo serio do prawdy historycznej, analizując archiwalne zdjęcia, filmy, dokumenty. Dawnych żydowskich części Warszawy, jak Nalewki czy stragany na Kercelaku, poszukaliśmy w Łodzi – dziś w stolicy nie ma już po nich śladu. Z braku zachowanych oryginałów odtwarzaliśmy też żydowskie przedmioty codziennego użytku, np. przyrząd do obrzezania. Zależało nam, by się nie pomylić, a w zachowaniu autentyzmu pomagał nam m.in. ŻIH. Z drugiej strony, chcieliśmy, by ten świat nie był do końca realistyczny, dawał miejsce na swobodę twórczą i zabawę z widzem. U Szapiro wisi więc malarstwo z XXI w. Na portrecie przodka Kaplicy mamy reżysera. To opowieść widziana jak przez mgłę - podsumowuje Katarzyna Sikora.
Polecany artykuł:
Tekst ukazał się w miesięczniku „Dobre Wnętrze” nr 03.2020. Serial „Król” na podst. powieści Szczepana Twardocha, 2020, reż. Jan P. Matuszyński, scenografia Katarzyna Sikora, Grzegorz Piątkowski, dekorator Joanna Kuś. Dostępny na platformie Canal+