Od sterowania światłem po kabinę prysznicową. Inteligentny dom na wyciągnięcie ręki

2023-01-27 10:15 AGF

Inteligentne bywają nie tylko systemy, lecz także gadżety, a nawet materiały. Innowacyjne rozwiązania wkraczają w codzienność na różnych poziomach – jedne spektakularnie, inne niemal niezauważenie, ale szybko się zadomawiają i okazuje się, że ich nagły brak staje się dotkliwie odczuwalny. I nawet jeśli to uzależnienie od technologii nas niepokoi, trudno oprzeć się możliwości ułatwienia sobie życia. Cóż, do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja.

Dom w aplikacji

Linia „Walli” to inteligentne gniazdka, włączniki, ściemniacze oraz kontrolery rolet i bram pracujące w bezprzewodowej technologii Z-Wave, dzięki czemu można sterować nimi za pośrednictwem aplikacji, głosowo lub włączyć w inteligentne scenariusze, np. lampka zapali się, gdy zapadnie zmrok, Fibaro.

Inteligentne gniazdko
Autor: serwis prasowy marki Fibaro

Na straży spokoju

„Somfy One” to kamera Full HD, syrena i czujnik ruchu w jednym – umożliwia zdalny podgląd domu, a gdy wykryje obecność intruza, automatycznie uruchomi nagrywanie kilkusekundowego wideo i wyśle powiadomienie na smartfona właściciela, który za pomocą aplikacji będzie mógł włączyć syrenę alarmową.

Kamera
Autor: serwis prasowy marki Somfy

Industrialny styl

Czarny przycisk w betonowej ramce to propozycja do wnętrz w stylu loftu. „Simon 54 GO” to pełna gama osprzętu elektroinstalacyjnego dostępnego w wielu wersjach kolorystycznych.

Włącznik
Autor: serwis prasowy kontakt-simon.pl
Bez kabli
SZYMON OCHOCIŃSKI, Project Sales Director Fibar Group – FIBARO
SZYMON OCHOCIŃSKI, Project Sales Director Fibar Group – FIBARO

Z urządzeń smart można korzystać pojedynczo, np. aby włączyć w odpowiednim czasie żarówkę, ale idea inteligentnego domu polega na stworzeniu ekosystemu, w którym urządzenia komunikują się i wpływają na stan innych urządzeń w zależności od harmonogramu, warunków (np. temperatury) i zaprogramowanych scenariuszy. Rozwiązania bezprzewodowe mają dodatkowo tę zaletę, że można je wdrożyć w dowolnym momencie, bez konieczności układania okablowania. Zakup centrali i kilku urządzeń (np. sterowników do bramy i rolet), to stosunkowo niewielki koszt, a z czasem można system rozbudowywać, dodając gniazda, włączniki, punkty świetlne i czujniki, by dostosować jego funkcjonalności do potrzeb domowników, takich jak monitorowanie zużycia energii czy przyciemnienia światła po włączeniu telewizora.

Błogi relaks

Bliskość natury i idealny komfort cieplny o każdej porze roku – szkło grzewcze EGLAS może być zintegrowane z niskoemisyjną szybą zespoloną, dzięki czemu zapobiegnie nie tylko parowaniu okna, lecz także wyczuwalnemu zimą chłodowi w pobliżu szyby, Saint-Gobain Glass.

Szkło grzewcze
Autor: serwis prasowy marki Saint-Gobain Glass

Licznik bije

Inteligentna słuchawka prysznicowa „HansaActiveJet Digital” pokazuje na bieżąco temperaturę i zużycie wody oraz energii, co zachęca do ich oszczędnego używania, nie wymaga baterii, za pomocą technologii Bluetooth komunikuje się z aplikacją mobilną, Hansa.

Słuchawka prysznicowa
Autor: serwis prasowy marki Hansa

Na nasłuchu

„Miko” to mikrofon, wzmacniacz i osobisty asystent w jednym – przyda się podczas zdalnej konferencji lub nagrania podcastu, ale może też odpowiedzieć na proste pytanie, włączyć muzykę lub zapalić światło. Efektowny kompaktowy design urządzenia to projekt Vandany Bhanushali.

Mikrofon, wzmacniacz i osobisty asystent w jednym
Autor: serwis prasowy yankodesign.com
Mikrofon, wzmacniacz i osobisty asystent w jednym
Autor: serwis prasowy yankodesign.com

Smart deseczka

Inspirowany taoistyczną filozofią harmonii człowieka, natury i technologii panel „Mui” służy do sterowania systemem inteligentnego domu – wyświetla prognozę pogody i powiadomienia, steruje oświetleniem i dźwiękiem, pozwala zostawiać notatki dla domowników, nawet odręczne, i prowadzić kalendarz, a przy tym wygląda jak zwykła drewniana deszczułka, Mui.

Panel do sterowania systemem inteligentnego domu
Autor: serwis prasowy mui.jp

Moc dotyku

„Sonata Touch” to seria nowoczesnych łączników elektronicznych ze szklanymi panelami dotykowymi przeznaczonych do sterowania oświetleniem. Ich minimalistyczna forma w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak szkło, aluminium, kamień czy stal, idealnie wpisuje się w nowoczesną elegancką architekturę, Ospel.

„Sonata Touch” to seria nowoczesnych łączników elektronicznych
Autor: serwis prasowy ospel.pl
Szklana inteligencja
AKSANA MYSLIVETS, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass
AKSANA MYSLIVETS, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass

Całkowicie przejrzyste lub matowe – szkło o zmiennej przezierności pozwala dynamicznie zarządzać przestrzenią. Dzięki technologii wykorzystującej ciekłe kryształy jednym kliknięciem możemy sprawić, że przezroczyste przeszklenie, dające wrażenie otwartej przestrzeni, staje się mleczne, całkowicie nieprzejrzyste, zapewniając prywatność (np. w łazience), a przy tym nie ograniczając dostępu światła. Z kolei szyby grzewcze EGLAS pozwalają uniknąć chłodu w pobliżu dużych przeszkleń, kondensacji pary wodnej na oknach, a nawet ogrzewają pomieszczenia. Swoje właściwości zawdzięczają powłoce z tlenków metali. Już na etapie produkcji można określić parametry danego przeszklenia –w zależności od temperatury szyba zapewni komfort cieplny, kiedy będziemy chcieli np. poczytać, siedząc na parapecie, zastąpi grzejnik albo stopi śnieg na oknie dachowym. Sterowanie podgrzewaniem i przeziernością przeszkleń można zintegrować z systemem smart home, wykorzystując czujniki śniegu, deszczu lub temperatury.