Dom inteligentny to przyszłość. Rozmowa z architektką Agatą Miką z pracowni Decoroom
Inteligentny dom to nie tylko ułatwianie sobie życia i uproszczanie codziennych czynności, ale również odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego. Dzięki nowoczesnym technologiom jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas i pieniądze. Dom staje się bezpieczną przystanią, budynkiem nad którym mamy większą kontrolę, choćby podczas naszej nieobecności. Agata Mika, architekt wnętrz z pracowni Decoroom podpowiada, w jaki sposób zaprojektować dom, który będzie zarówno inteligentny, jak i przyjazny środowisku.
Urządzamy: Zacznijmy od początku. Co kryje się pod pojęciem inteligentny dom?
Agata Mika: Dom inteligentny to budynek, w którym występujące w nim systemy tj.: klimatyzacja, ogrzewanie, oświetlenie, rolety, rekuperacja, są zintegrowane. Oznacza to, że korzystając tylko ze smartfona, domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach lub włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych. Mogę śmiało stwierdzić, że dom inteligentny to przyszłość. To możliwość kontrolowania funkcji urządzeń wykorzystywanych w codziennym życiu. Natomiast, żeby dobrze sterować zastosowanymi systemami, trzeba odpowiednio je zaplanować już na wczesnym etapie projektowania domu.
Urządzamy: Jakie ekologiczne rozwiązania i nowoczesne instalacje Pani, jako architekt, może polecić?
Agata Mika: Dom przyjazny mieszkańcom i środowisku musi wpisywać się w zasady zrównoważonego budownictwa. Uważam, że ograniczenie negatywnego wpływu budynku na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka powinno mieć swój początek już od fazy projektowania. To właśnie w projekcie zawarta jest cała koncepcja budynku, która ma wpływ na jego ekologiczny aspekt, dlatego też dobrze przemyślany projekt jest tu bardzo ważny.W związku z tym powinniśmy brać pod uwagę konieczność wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Obecnie wykorzystanie fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne. Dzięki niej nasz dom jest bardziej ekologiczny, a co więcej – tańszy w utrzymaniu. Wszystko za sprawą możliwości magazynowania wytworzonej energii, którą możemy wykorzystać w późniejszym czasie. Warto także pamiętać o dużej ilości zieleni. Drzewa i rośliny można wykorzystać nie tylko w ogrodzie, ale np. w konstruowaniu zielonych dachów. Pozwolą one uzyskać dobrą izolację akustyczną – będą tłumić hałas z zewnątrz. Latem zapewnią ochronę przed wysokimi temperaturami, natomiast zimą – zabezpieczą budynek przed wychładzaniem. Dach zielony stanowi powiększenie biologiczne czynnej działki, dzięki temu można zabudować jej większą powierzchnię, zyskując większy zwrot z inwestycji, a także możliwość stworzenia przestrzeni rekreacyjnej. Odpowiednie systemy nawadniające roślinność pozwolą na wykorzystanie deszczówki, a wentylacja mechaniczna budynku pozwoli na utrzymanie jego odpowiedniej temperatury. Ekologiczny dom to jednocześnie inteligentny budynek, który pozwoli nam żyć w zgodzie z naturą i dbać o własne zdrowie.
Urządzamy: W jaki sposób stworzyć dom, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale i inteligentny? Czy warto rozwiązania skonsultować z architektem?
Agata Mika: Z pewnością niezbędny jest dobrze rozplanowany układ projektu wnętrza, który zakłada rozmieszczenie oświetlenia, rozłożenie gniazd elektrycznych w budynku, a nawet usytuowanie jednostek klimatyzacji. Każdy z nas chce mieć dom zarówno funkcjonalny i inteligentny, jak i energooszczędny. Architekt wnętrz podpowie, w jaki sposób zaoszczędzić wodę np. poprzez dobór odpowiednich urządzeń wyposażonych w perlator lub energię np. poprzez dobór oświetlenia, w tym moc opraw oświetleniowych.
Urządzamy: W jakie nowoczesne systemy warto wyposażyć nasz dom?
Agata Mika: Jest kilka dostępnych systemów, które dają nam bezpieczeństwo, wygodę, a także zapewniają oszczędności – wody bądź energii elektrycznej. Podstawą jest system grzewczy oraz wentylacja, których sterowanie także może objąć kotły, pompy ciepła, kominki, kaloryfery, a także systemy ogrzewania podłogowego. Należy pamiętać również o oświetleniu. Zakres działań to nie tylko włączanie i wyłączanie lamp, ale również regulowanie natężenie światła, czy też tworzenie scen świetlnych lub programu „wyjście z domu”. Za pomocą sterowanych żaluzji, rolet, firan, markiz czy zasłon, z łatwością dopasujemy poziom nasłonecznienia w pomieszczeniach. Mamy możliwość także sterowania urządzeniami RTV i AGD. Inteligentny dom może zostać wyposażony także w czujniki inteligentne tj.: czujki ruchu, regulator temperatury, czujnik zalania, czujnik otwarcia bądź czujnik dymu. Dzięki nim mamy pełną kontrolę nad budynkiem i dostaniemy ostrzeżenie, jeśli pojawią się zagrożenia np. pożar, włamanie lub zalanie domu. Dodatkowym elementem będą także inteligentne gniazdka, umożliwiające zdalne wyłączanie. Warto pamiętać o systemach alarmowych oraz kamerach do monitoringu – są niezbędne, jeśli chcemy, żeby nasz dom był chroniony nawet wtedy, kiedy nas w nim nie ma.Pamiętajmy, że pracą całego systemu zawiaduje komputer, który zbiera i przetwarza różne sygnały płynące od urządzeń znajdujących się zarówno wewnątrz budynku, jak i poza nim np. elementy wyposażenia działki, do których należą system do nawadniania ogrodu czy oświetlenie terenu. Praca urządzeń składa się więc z podsystemów, które są ze sobą powiązane. Urządzeniem, za pomocą którego możemy kontrolować cały system, może być smartfon lub tablet. Dzięki aplikacji mobilnej możemy włączać i wyłączać urządzenia, z każdego miejsca na ziemi, w którym oczywiście mamy dostęp do internetu.
Urządzamy: Jakie korzyści wynikają z rozwiązań inteligentnego domu?
Agata Mika: To z pewnością oszczędność! Kiedy wyjeżdżamy do pracy bądź na dłuższy urlop, a także w nocy – kiedy idziemy spać - obniży temperaturę w pomieszczeniach oraz odłączy od sieci elektrycznej zbędne urządzenia. Nie będziemy również niepotrzebnie marnować wody, bowiem system automatycznego nawadniania nie włączy się, jeżeli niedawno padał deszcz. I najważniejsze - bezpieczeństwo i wygoda. Największą zaletą technologii jest jej doskonałe skomunikowanie. Jeśli pojawi się jakiś problem na zewnątrz lub w wewnątrz budynku, bezzwłocznie dostaniemy ostrzeżenie sygnałowe.
Pracownia Architektury Wnętrz DECOROOM jest obecna na rynku od 12 lat i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Swoich klientów zaprasza do wyjątkowego biura połączonego z showroomem w samym centrum Warszawy. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji i dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej. Wszyscy nieustannie dbają o to, aby dostarczać klientom jak najwyższy poziom obsługi. Firma współpracuje z czołowymi przedstawicielami branży wykończeniowej, a swój wizerunek w branży zbudowała dzięki wysokim standardom wykonywanej usługi jak i współpracy z klientem. W ofercie Decoroom znajdziemy 3 pakiety: Standard, Premium oraz Designer, które odpowiadają potrzebom najbardziej wymagających klientów.