Fechmistrz z Brukseli, czyli zwiedzamy willę barona Empain
Podczas II wojny światowej była siedzibą Wehrmachtu, po wojnie – ambasadą ZSRR. Villa Empain, majstersztyk stylu art déco, powstała w 1934 r. w Brukseli na zlecenie młodziutkiego barona Empain, który właśnie odziedziczył fortunę i dał architektom czek in blanco. Pracowali tu wybitni rzemieślnicy epoki: witrażysta Max Ingrand, wirtuoz żelaza i stali Edgar Brandt.
Baron Louis Empain był synem z nieprawego łoża walońskiego przedsiębiorcy i finansisty Édouarda Empaina, zalegalizowanym w wieku lat 13. Lubił muzykę, jazdę konną i fechtunek, a jako dziedzic fortuny ojca zabiegał o płatne wakacje i ubezpieczenie pracowników w swoich zakładach. Rezydencję w Brukseli budował, ledwo skończywszy 20 lat.
Architektom (proj. Michel Polak i Alfred Hoch) dał czek in blanco. I tak przy szerokiej alei łączącej centrum miasta z dzielnicami willowymi w 1934 r. stanęła Villa Empain, majstersztyk stylu art déco. Baron mieszkał w niej zaledwie kilka lat, po czym przekazał budynek państwu z przeznaczeniem na muzeum sztuki współczesnej. Trzy kondygnacje naziemne (ostatnia dyskretnie cofnięta) mają łącznie z piwnicą powierzchnię 2500 m2. Symetryczną fasadę zdobi kuta z żelaza brama. Płatki 23-karatowego złota pokrywają obramowania okien i głównego wejścia.
Klasyczny amfiladowy układ pomieszczeń z dwukondygnacyjnym holem w centralnej części, salą bankietową, grand salon i salą do szermierki, rzadkimi marmurami Escalettes i Bois Jourdan na ścianach i posadzkach, brazylijskim palisandrem, drewnem manilkara z Wenezueli, fornirami orzecha nadają willi reprezentacyjny, pałacowy charakter.
Dziś w budynku znajduje się Boghossian Foundation, centrum sztuki i dialogu między kulturami Wschodu i Zachodu.
Villa Empain, Av. Franklin Roosevelt, 67, Bruksela, Belgia, villaempain.com
Tekst „Fechmistrz z Brukseli” ukazał się w miesięczniku „Dobre Wnętrze” nr 02/2021. więcej: dobrewnetrze.urzadzamy.pl