Ingo Maurer – wysublimowany design czy kicz?
Większość z nas na pewno spotkała się kiedyś z lampą zaprojektowaną przez Ingo Maurera. Campari, Mozzkito, Zettel’z czy Lucellino? Oświetlenie wykonane według jego projektu z pewnością nikogo nie pozostawia obojętnym. Taka jest myśl przewodnia projektów Ingo Maurera.
Zdania na temat twórczości tego projektanta są podzielone. Jedni uważają go za wyjątkowego artystę inni twierdzą, że to kicz. Ingo Maurer chętnie korzysta z nowych technologii. Jako jeden z pierwszych designerów wykorzystał żarówki halogenowe i LED-y. Lampy autorstwa Ingo Maurera świetnie pasują do wnętrz w stylu industrialnym i do loftów.
Za co lubimy projekty Ingo Maurera?
Lampy niemieckiego projektanta Ingo Maurera są zagadkowe, subtelne, często minimalistyczne, czasem kiczowate lub poetyckie jak rzeźby, prowokujące do rozmowy i komentarza lub uśmiechu. Na przykład lampa „Wo bist du, Edison…?” - ma wewnątrz abażuru hologram żarówki i wygląda jak lampa w lampie. Obiekt „Mozzkito”, to natomiast przeskalowany zaparzacz do herbaty z doczepionymi, sterczącymi na wszystkie strony metalowymi pręcikami. Zapalona przypomina komara. Lampa „Lucellino”, to po prostu żarówka ozdobiona skrzydełkami zrobionymi z gęsich piór. A słynna lampa „Zettel’z”? - jest to zbiór zawieszonych w powietrzu zapisanych kartek. Nie możemy też zapomnieć o „Porca Miseria”, czyli stołowej porcelanie jakby „zamrożonej” w momencie stłuczenia. Tajemnicą projektów lamp Ingo Maurera jest wykorzystywanie zwykłych materiałów: papieru czy siatki drucianej.
Czytaj też: Paola Navone, czyli "etniczny Nomada"
Z klasycznego żyrandola Ingo Maurer zdjął kryształki. Wyrwał zapisane karteczki z notesu i przypiął je do żyrandola biurowymi spinaczami. Na karteczkach znajdują się napisy: kocham Cię, jesteś cudowna, przesyłam Ci całuski – we wszystkich językach świata. Lampa Zettel’z 5 sprzedawana jest w komplecie z pakietem karteczek zapisanych i czystych, na których można napisać albo narysować co się tylko chce. Projektantowi zależy bowiem, by właściciel lampy był także jej współtwórcą.
Ingo Maurer – droga do sławy
Pełna sukcesów droga Ingo Maurera jako projektanta lamp rozpoczęła się w latach 60. XX wieku. Szybko stał się znanym grafikiem. W 1960 roku wyjechał na trzy lata do USA. W 1966 roku, w Monachium założył studio projektowe Design M. Wtedy powstała jego pierwsza znana lampa Bulb, inspirowana pop-artem. Ingo Maurer projektuje lampy do mieszkań prywatnych i do wnętrz publicznych, na przykład olbrzymie świetlne dzwony na stacji metra Westfriedhof w Monachium są jego autorstwa. Wiele muzeów, miedzy innymi Centrum Pompidou w Paryżu i MoMA w Nowym Jorku są zainteresowane twórczością projektanta. 1931 – Ingo Maurer przychodzi na świat na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim1953-1956 – studia na wydziale grafiki w Monachium1969 – pierwsze projekty trafiają do MoMA w NY1999 – otwiera salon wystawowy w Nowym Jorku2000 – nagroda Lucky Strike Designer2002 – wystawa “Ingo Maurer Light – Reaching for the Moon” w Muzeum Wzornictwa Fabryki Vitra
Zobacz też: Tom Dixon: rzeźbiarz, muzyk i designer
Najważniejsze projekty Ingo Maurera:
• 1966 – lampa stołowa Bulb• 1970 – lampa wisząca Light Structure• 1983 – lampa wisząca Willydilly• 1984 – niskonapięciowy system oświetleniowy YaYaHo• 1989 – lampa stojąca One from the heart• 1992 – lampa ściena Lucellino• 1994 – lampy wiszące Hot Achille i Porca Miseria• 1996 – lampa stołowa Mozzkito• 1997 – lampa wiszaca z hologramem W bist du, Edison…? I lampa wisząca Zettel’z• 2001 – Lampa Ball Park – wspólpraca z Ronem Aradem• 2002 – lampa wiszaca Campari Light• 2003 – lampa Prototype• 2006 – lampa wiszaca Water
Autor: materiały prasowe Tom Dixon
FAN, stolik, 2010 r., BELL, lampa stołowa, TANK, szklanka, 2014 r., proj. Tom Dixon.
Autor: mat. pras. Manufaktura w Bolesławcu|mat. pras. Tubądzin
Autor: DecoMania.pl
Lampa wisząca - Vita Copenhagen - Silvia - czarno złota
Autor: materiały prasowe
Lampa Lucellino (Ingo Maurer).