Instytut Pantone i kolory roku: poznaj światowe centrum kolorów

Każdy, kto śledzi trendy w modzie i designie, spotyka się z kolorem roku Pantone. Czym właściwie jest Instytut Pantone? Dowiedz się więcej o tej amerykańskiej instytucji, a także o tym, jak przygotowywane są kolory roku.

Greenery w 2017 roku, Rose Quartz i Serenity w 2016, a wcześniej, w 2015, Marsala – to przykładowe kolory roku według Pantone. Mało osób jednak wie, czym właściwie jest instytut, który za nimi stoi.

Instytut Pantone: co to za instytucja?

Aby dowiedzieć się więcej o Instytucie Pantone, należy cofnąć się do lat 50. XX wieku. W Nowym Jorku działała firma reklamowo-drukarska M & J Levine Advertising, prowadzona przez braci: Mervina i Jesse Levine. W 1956 roku zatrudnili absolwenta Hofstra University Lawrence’a Herberta. Dzięki swojej wiedzy z zakresu chemii usystematyzował firmowy zbiór pigmentów i tuszów, a prowadzona przez niego część firmy stopniowo osiągała finansowy sukces, podczas gdy dział marketingowy popadał w długi. W 1962 roku udało mu się odkupić od braci Levine zaplecze drukarskie firmy. Nowo powstałe przedsiębiorstwo zyskało nazwę Pantone.

Zobacz też: Kolor zielony we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Dziś firma Pantone Inc. jest światowym specjalistą w zakresie kolorów. Prowadzi ich systematykę, udziela różnych firmom wsparcia w zakresie komunikacji marketingowej, a także wykorzystania barw do budowania identyfikacji wizualnej. Opracowany przez lata system kolorów Pantone jest znany na całym świecie. Częścią firmy Pantone Inc. jest Instytut Koloru Pantone (Pantone Color Institute), czyli przede wszystkim jednostka badawcza, ale też ważny współpracownik wielu cenionych firm. To właśnie Instytut Pantone stoi za tzw. kolorami roku.

Paleta kolorów Instytutu Pantone

Kolory Pantone systematyzowane są według specjalnej skali, czyli Pantone Matching System (PMS). Poszczególne barwy są definiowane w oparciu o mieszankę 18 pigmentów. Tym skala PMS różni się zresztą od innych powszechnie używanych standardów. Jednym z nich jest RGB (red, green, blue – czerwony, zielony, niebieski) oraz CMYK (cyan, magenta, yellow, black – cyjan, magenta, żółty, czarny). Nie zawsze też da się przełożyć kolor w skali PMS np. na CMYK. Liczba kolorów Pantone stale się rozwija. W 2016 roku było to 1761 barw. Oznaczane są w prosty sposób, czyli numerkami, ale nie tylko. Dodatkowo pojawiają się oznaczenia w zależności od tego, na jakiej powierzchni pojawi się kolor (matowy, lśniący itp.).

Zobacz też: Kolor granatowy we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolory roku Pantone: jak są wybierane?

Instytut Pantone wybiera kolor roku, począwszy od 2000 roku. Na jakiej zasadzie ustala się taką barwę? W roku poprzedzającym Pantone zaprasza na 2-dniowe spotkanie przedstawicieli zespołów, zajmujących się standaryzacją kolorów, z całego świata. Po długich debatach wspólnie wybierają kolor na kolejny rok. Warto wspomnieć, że spotkania są zamknięte i… utrzymywane w sekrecie. Wybrana barwa musi się wiązać z „duchem epoki” (filozoficzny termin „zeitgeist”), czyli z dominującymi trendami myślowymi. Można więc powiedzieć, że kolor roku Pantone nie tyle kreuje trendy, ile – poniekąd – z nich wynika.

Modne kolory wnętrz - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

2017 rok to nie tylko Greenery według Instytutu Pantone. Jakie jeszcze barwy cieszą się uznaniem? Sprawdź w galeriach zdjęć.

Nasi Partnerzy polecają