Jak stworzyć spójną aranżację – dobieramy ceramikę i armaturę do łazienki

2021-06-10 13:21 Konrad Ziółek

Wybór ceramiki i armatury łazienkowej przyprawia o zawrót głowy. Materiały, kształty, faktury, kolory, całe serie i soliści, co roku zarówno nowe propozycje, jak i wznowienia starszych kolekcji. Razem z ekspertami podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by uniknąć chaosu i nudy oraz skomponować spójną, harmonijną aranżację.

Gdy możliwości jest wiele, łatwo o grzech nieumiarkowania. By nie musieć codziennie żałować swoich decyzji, warto dokładnie przemyśleć kwestię doboru ceramiki i armatury łazienkowej. Można się zdecydować na komplet, można też zebrać zespół indywidualistów bądź połączyć kolekcje. Co wybierzecie?

W łazience na relatywnie małej powierzchni połączyć musimy wiele urządzeń i instalacji, a pod ogólnym określeniem „ceramika i armatura łazienkowa” kryje się bogactwo materiałów, faktur, form i kolorów. Jak się w tym nie zagubić? Odpowiedź wcale nie jest prosta, choć drogi w zasadzie są dwie. Każda z nich zaś może doprowadzić do miejsca, z którego będziemy korzystać z przyjemnością. Kompletne kolekcje, dostępne w ofercie wszystkich firm, to szybki, łatwy i bezpieczny sposób na stworzenie łazienki spójnej pod względem wizualnym i w pełni funkcjonalnej. Innym rozwiązaniem jest próba połączenia elementów z różnych kolekcji bądź takich, które w kolekcjach nie występują. Jak zatem wybierać, by ustrzec się przed aranżacyjnym bałaganem?

– W moim odczuciu należy się ograniczyć do stosowania maksymalnie trzech materiałów wykończeniowych. Jeżeli chcemy wprowadzić mocny akcent w postaci koloru, materiału czy wzoru, to tylko jeden. Zbyt duża ilość konkurencyjnych elementów wprowadzi chaos – mówi architekt Justyna Smolec. – Armaturę proponuję stosować z jednej linii w jednym wybranym kolorze. Tutaj detal ma znaczenie, a kolekcje właśnie detalem się różnią. Co do ceramiki można nie być już tak konsekwentnym. Co prawda jest niebezpieczeństwo, że z różnych fabryk możemy otrzymać produkty różniące się odcieniem bieli, ale nie będzie to aż tak czytelne, gdy sprzęty nie stoją obok siebie. Co więcej, gra światła we wnętrzu zmienia percepcję kolorów, więc nie ryzykujemy zbyt dużo. Można też łączyć skrajnie odmienne kolory, na przykład umywalkę i toaletę czarne z wolnostojącą białą wanną – dodaje. •

kolekcja DARLING OMNIRES
Autor: serwis prasowy Kolekcja DARLING marki OMNIRES to armatura o aksamitnie matowym wykończeniu w kolorze czarnym. Zewnętrzna powłoka została wykonana w technologii galwanizacji, dzięki czemu jest trwała, odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu. Baterie zostały wyposażone w najwyższej jakości głowicę ceramiczną, która zapewnia precyzyjną regulację strumienia wody oraz gwarantuje niezawodne funkcjonowanie produktu przez lata. omnires.com
Mikołaj Wierszyłłowski, architekt, wierszyllowski.com
Mikołaj Wierszyłłowski, architekt, wierszyllowski.com

Dobierając sprzęty do łazienki, porównując wykończenia, często poddajemy się obsesji perfekcyjnego dopasowania sąsiadujących ze sobą materiałów, nie bacząc, że każdy producent małymi literkami informuje, że dostarczony produkt może się różnić od dostępnych próbek, a każda partia produkcyjna jest trochę inna. Do tego każdego roku pojawiają się nowe możliwości. W rzeczywistej przestrzeni materiały wyglądają inaczej, oddziałują na siebie nawzajem, zmieniają się dzięki sąsiedztwu i oświetleniu. W większej przestrzeni te drobne różnice nie rażą. Komplety to ukłon w stronę klienta, pomocna dłoń producentów, bezpieczne rozwiązanie. Jednak prawdziwie cieszy interesujący miks, udana kompozycja, zaskakujące zestawienie. Czy są reguły, które zagwarantują sukces? I tak, i nie. Zestawiamy elementy, próbujemy stworzyć harmonijną całość – harmonijną nie znaczy spokojną czy nudną. Wszystko zależy od naszych zamierzeń – kompozycja otwarta lub zamknięta, statyczna lub dynamiczna itd. Umywalki, wanny, baterie, lampy, gniazda czy grzejniki, okładziny i plamy malowanego koloru to narzędzia, którymi dysponujemy.

Marek Lorens
Marek Lorens, architekt, mareklorens.com

Dobór armatury i ceramiki jest kluczowy. Zawsze oglądam próbniki kolorów, jest np. cała paleta odcieni bieli. Kolor wanny zawsze dobieram do koloru toalety czy umywalki, jeżeli mają być białe – konglomerat np. nigdy nie będzie miał koloru ceramiki. Materiał to kolejny czynnik, na który zwracam uwagę. Jego cechy fizyczne: ciepło, faktura czy dźwięk, jaki wydaje, mają znaczenie i powinny współgrać. Można łączyć różne materiały, chociażby umywalkę z ceramiki i wannę z drewna. Dobrze też w jednym pomieszczeniu wygląda zestawienie umywalki ze szkła i wanny z konglomeratu. Baterie zaś powinny stanowić rodzinę. Zarówno kolor, jak i stylistyka muszą w dobrym projekcie być spójne. O ile na przykład w obrębie jednego urządzenia połączenie połysku z matem będzie ciekawe, to zestawianie wykończeń o różnym stopniu matowienia nie jest dobrym pomysłem. To samo dotyczy kolorów. Jeśli np. wybieramy urządzenia stylizowane, warto sięgnąć po równie ciekawe rozwiązania z oferty armatury. Z kolei do klasycznych, prostych form można dopasować niektóre linie stylistyczne nowoczesnych baterii. Najlepiej minimalistyczne i montowane do ścian, posadzek lub też baterie sufitowe.