Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni? Przygotowaliśmy kilka cennych porad

Mądrze zaplanowane ułatwia sprawne korzystanie z kuchni o każdej porze dnia i nocy, podkreśla wszystkie jej walory, a kiedy trzeba – pozwala ukryć nieunikniony w niej rozgardiasz. Oświetlenie to podstawa.

A w kuchni przecież nie tylko myjemy, kroimy, gotujemy, jemy i sprzątamy, ale to też szybkie poranne espresso czy leniwa popołudniowa latte, odrabianie lekcji z dziećmi, często praca przy kuchennym stole, który prawdopodobnie jest też najlepszym miejscem na wieczorne rozmowy o życiu. Dobrze dobrane oświetlenie – umożliwiające stworzenie różnych stref: roboczej (przygotowywanie posiłków), relaksu (jedzenie), intymnej (rozmowa) – sprawi, że podczas każdej czynności będziemy się czuć komfortowo.

– Ważne jest, aby tak zaplanować oświetlenie, by nigdy nie zacieniać przestrzeni roboczej. Zawsze też proponujemy podzielenie oświetlenia na ogólne, robocze i dekoracyjne, na osobnych obwodach, by móc nim swobodnie manewrować, podświetlać lub zaciemniać wybrane części kuchni – mówi architekt Bartek Bajon z pracowni PL.architekci.

– Jeśli mamy kuchnię z wyspą, zaczynamy od pasa oświetlenia nad nią. Tu najlepsze będzie długie, liniowe oświetlenie ledowe. Drugi pas oświetlenia stosujemy między wyspą a zabudową ścienną i kolejny na przykład wewnątrz szaf stojących czy też pod szafkami wiszącymi – dodaje architekt. Nowe możliwości w kuchennym oświetleniu daje też stały rozwój technologii.

– Dzięki powszechnej dostępności ledów standardem staje się podświetlenie wnętrza szafek i szuflad, które ułatwia korzystanie z nich. Pochłaniacze zintegrowane w płytą grzewczą lub blatem czy okapy sufitowe uwolniły zaś przestrzeń nad płytą. To szczególnie istotne w coraz popularniejszych kuchniach otwartych, które wystrojem zbliżają się do pozostałych części domu. Wtedy albo oświetlenie ukrywamy – mogą to być np. dyskretne reflektorki schowane w suficie lub bardzo cienkie profile ledowe – albo przeciwnie, wieszamy lampy bardzo dekoracyjne, przykuwające uwagę – dodaje Bartek Bajon.

Wielozadaniowość

Oprawy typu downlight mogą pełnić funkcję oświetlenia zarówno dekoracyjnego (podkreślenie usłojenia drewna, kolorów), jak i roboczego, np. jak tutaj nad wyspą. Listwa ledowa poprowadzona wokół wyspy podkreśla zaś dekoracyjność forniru orzechowego, którym ją obłożono.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy johncullenlighting.com

Nastrój klubowy

Dobrze zaplanowane oświetlenie pozwala ukryć to, czego pokazywać nie chcemy. Kolorowa poświata lampy ledowej „Neon Tube” firmy HAY sprawia, że widoczne pozostają tylko kontury i cienie. To już nie jest bałagan, tylko artystyczny nieład.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Hay

Za szkłem

Podświetlona witryna to efektowne rozwiązanie. By było dekoracyjne, wymaga zachowania nienagannego porządku na półkach. Profil oświetleniowy pod sufitem realizuje zaś oświetlenie ogólne i odpowiada za komfort pracy na blacie.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy santosvaguada.es

Dyskretna

Cieniutka oprawa liniowa ledowa wisząca nad wyspą (zaprojektowana na zamówienie, o przekroju jedynie 2x2 cm) nie konkuruje wizualnie z innymi elementami wyposażenia, pełni jednak istotną funkcję oświetlenia ogólnego. Światło jest rozproszone, pada równomiernie i zapewnia komfort pracy na blacie.

Kuchnia
Autor: Tom Kurek Projekt: Bartek Bajon, PL.architekci, plarchitekci.pl
Kuchenne scenariusze
Artur Śleziak, dyrektor operacyjny i współtwórca marki Chors, chors.pl
Artur Śleziak, dyrektor operacyjny i współtwórca marki Chors, chors.pl

Aby oświetlenie kuchni było funkcjonalne, trzeba połączyć kilka źródeł światła. Istotne jest, by stworzyć co najmniej trzy strefy oświetlenia: pracy, relaksu, intymną. W strefie pracy potrzebne jest światło ogólne, rozproszone, o szerokim kącie świecenia, co najmniej 60 st., w strefie relaksu – światło punktowe (o kącie poniżej 40 st.), najlepiej z regulacją kierunku świecenia, w strefie intymnej zaś np. kinkiet z delikatną poświatą, w którym światło odbija się od ściany lub sufitu, bądź mocno punktowe izolujące wybraną część pomieszczenia od reszty. Jeżeli kuchnia jest ciepła, jest w niej drewno, to polecam jednolite oświetlenie o barwie 2700 K, czyli ciepłej – zarówno drewno, jak i serwowane potrawy wyglądają atrakcyjniej w tej barwie światła. W kuchni jasnej do całego pomieszczenia proponuję barwę 3000 K (neutralnie pokazuje kolory, ale z domowego miejsca pracy nie robimy hali przemysłowej), a nad stół 2700 K (sprzyja relaksowi, nie zawiera też pobudzającego światła niebieskiego). Oprawy powinny być wykonane z materiałów odpornych na starzenie pod wpływem temperatury i wilgoci i łatwe do utrzymania w czystości. W przypadku opraw z ledowym źródłem światła należy zwrócić uwagę na współczynnik oddawania światła CRI – jego wartość powinna wynosić co najmniej 90. Warto też użyć opraw z opcją ściemniania i zainstalować ściemniacz. Albo klasyczny, analogowy, albo cyfrowy, gdy mamy w domu centralny system zarządzania oświetleniem.

Pełna światła

Do kuchni w domu projektantki Susanne Rützou światło wlewa się przez francuskie drzwi z drewna tekowego i duże okna. Ciepłą drewnianą zabudowę podokienną z drewna wiązu (model „Dinesen”, Garde Hvalsøe) z granitowym blatem doświetlają bardzo dekoracyjne reflektorki.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy gardehvalsoe.dk

Stalowa przytulność

Regulowane reflektory zamontowane na stelażach podwieszonych do sufitu nie tylko podkreślają centralną rolę dużej wyspy kuchennej (kuchnia „Ego”, Abimis, ze stali nierdzewnej AISI 304, której połysk dodatkowo rozjaśnia wnętrze), ale także odpowiednio ustawione zapewniają równomierne oświetlenie całego blatu, na którym ulokowano płytę grzewczą, strefy zmywania i roboczą.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy abimis.com
Nasi Partnerzy polecają