Karim Rashid: projektant kreatywny i kontrowersyjny
Duża kreatywność, projektowanie z pasją i pragnienie, by upiększać otoczenie – tak można zacząć opowieść o znanym designerze, jakim jest Karim Rashid. Zwykle wymieniany jest w gronie czołowych światowych projektantów. Co warto wiedzieć o Karimie Rashidzie i jego twórczości?
Ubrany na biało lub różowo, doskonały w autokreacji, współpracujący z wieloma markami, a w wolnych chwilach poświęcający się DJ-owaniu – takiego Karima Rashida kojarzy właściwie cały świat. To postać barwna i kontrowersyjna, która dla niektórych jest geniuszem, a dla innych po prostu narcyzem. Magazyn „Time” uznał go za najlepszego projektanta obu Ameryk.
Kim jest Karim Rashid?
Karim Rashid urodził się w Kairze w 1960 roku. Jego ojciec był Egipcjaninem, a matka – Angielką. Rodzina wyemigrowała do Kanady jeszcze wtedy, gdy Karim był dzieckiem. Kształcił się w Ottawie, a później w Neapolu. Po studiach na południu Włoch przeniósł się do Mediolanu, gdzie przez rok pracował w Rodolfo Bonetto Studio. Później wrócił za ocean, a w 1992 roku otworzył swoje studio projektowe w Nowym Jorku. W 2010 roku doszło do tego europejskie studio w Amsterdamie.
Nie przegap: Philippe Starck - projektant wszechstronny >>>
Na edukację i zainteresowania syna duży wpływ miał ojciec scenograf: malował obrazy, dzielił się wiedzą o sztuce, projektował ubrania dla żony i... często przestawiał meble. W 1967 roku zabrał rodzinę na Expo w Montrealu, które zresztą zrobiło ogromne wrażenie na Karimie Rashidzie. Inna sprawa, że przyszły projektant podobno już w wieku 5 lat rysował przedmioty codziennego użytku.
Światowa kariera Karima Rashida
Karim Rashid ma na swoim koncie ponad 3 tysiące projektów – od drobnych akcesoriów dla domu przez modę aż po aranżacje salonów. Otrzymał ponad 300 nagród, a że przy okazji świetnie wykreował swój wizerunek, wkroczył do grona najpopularniejszych i najbardziej wziętych designerów na świecie. Postać Karima Rashida wzbudza kontrowersje i można przyjąć, że to zasługa samego projektanta. Wyróżnia się strojem (stawia przede wszystkim na biel i róż), a także na każdym kroku podkreśla swój nonkonformizm. W projektach stara się oddziaływać na wyobraźnię użytkowników, co mu się udaje – często stawia na wyraziste, opływowe, abstrakcyjne formy. Ponieważ wiele jego kultowych projektów to rzeczy wykonane z tworzysz sztucznych, często był nazywany „królem plastiku”. Taki przydomek ma zresztą drugie dno – nieprzekonani do Rashida oskarżają go o to, że ociera się o kicz i infantylność. Gdzie leży prawda? Wszystko, jak zwykle, jest kwestią indywidualnych gustów.
Karim Rashid: kultowe projekty dla wnętrz
Choć Karim Rashid jest aktywny w wielu dziedzinach projektowania, mocno zaznaczył swoją pozycję w produktach dla domu. Wśród kultowych projektów w tym obszarze warto wymienić np.:
Kosz Garbo (Umbra) – przełomowy produkt w karierze Karima Rashida. Kosz na śmieci stylizowany na część kobiecego stroju (od talii do dekoltu), wykonany z plastiku i w mocnym kolorze rozszedł się jak świeże bułeczki. Co więcej, kosztował niecałe 10 dolarów.
Solniczka i pieprzniczka Kissing Salt and Pepper (Nambe) – „całujące się” solniczki i pieprzniczki stały się prawdziwym hitem. Wyróżniają się smukłym kształtem oraz eleganckim, srebrzystym wykończeniem.
Krzesło Oh Chair (Umbra) – krzesło z podłokietnikami inspirowane projektami mebli z lat 50. i 60. Całość z tworzywa sztucznego (polipropylenu) wykonana w jednym kolorze.
Zobacz też: Styl vintage - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Podwójne siedzisko Love Seat – powstało z myślą o smakowaniu ekskluzywnego szampana Veuve Clicquot Rose podczas romantycznej kolacji. Siedzisko wyróżnia się wyrazistym różowym kolorem (romantyczne skojarzenia), a z daleka przypomina formę serca.
Karim Rashid zasłynął też jako projektant butelki z filtrem do wody Bobble, layoutu kart Visa i MasterCard czy nawet grafiki dla Google Chrome. Od dawna współpracuje z renomowanymi domami mody, m.in. Kenzo, Giorgio Armani, Carolina Herrera, Prada. Na koncie ma również kooperację z Samsungiem, Disneyem czy firmą Timex. To pokazuje, jak wszechstronnym i aktywnym projektantem jest Karim Rashid.
Dobry design dla domu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Dobre wzornictwo w pełni łączy walory praktyczne z estetycznymi. Więcej w galeriach zdjęć!
Autor: mat. pras. Manufaktura w Bolesławcu|mat. pras. Tubądzin
Autor: materiały prasowe
Ferdinand Lounge Chair by OeO. Fot. Brdr.Kruger
Autor: Jacek Marczewski