Czerwony pobudza, żółty rozwesela. Jak wpływają na nas kolory we wnętrzach?
Natura koloru fascynowała od zawsze. Badali ją Kartezjusz, Newton i Goethe. Kolory mają ogromny wpływ na emocje i nastrój. Potrafią też budować przestrzeń. Niebieski sprzyja odpoczynkowi i powiększa, zielony relaksuje i wprowadza świeżość, żółty rozwesela i rozjaśnia, czerwony pobudza i przyciąga uwagę. A jak to się dzieje, że w ogóle widzimy kolory?
Komórki oka reagują na fale świetlne odpowiadające kolorom niebieskiemu, zielonemu i czerwonemu. Impulsy przez nie wytwarzane wędrują do mózgu i tam – dzięki temu, że ma on zdolność przetwarzania tych informacji – powstaje wrażenie nazywane barwą (mózgi kotów takiej umiejętności nie mają, żyją one w świecie czarno-białym).
Podstawowy zestaw trzech barw, które odróżniamy, w połączeniu z takimi parametrami jak jasność i nasycenie pozwala doświadczać milionów kolorów. I choć mechanizm jest wspólny, warto dodać, że widzenie barw to dość subiektywne doznanie. Co więcej, ten sam bodziec może wywołać różne reakcje w zależności od warunków zewnętrznych – identyczne kolory możemy odbierać inaczej, jako jaśniejsze lub ciemniejsze, w zależności na przykład od kolorów, z którymi sąsiadują, czy ilości światła.
Szarość na jednym ze zdjęć wydaje się chłodna, ponieważ sąsiaduje z fuksją i podkreślającą kontrasty bielą. Szarość ze zdjęcia z prysznicem „przejmuje” zieloną poświatę kabiny, sprawia wrażenie miękkiej i ciepłej. Co więcej, ten sam kolor w świetle dziennym będzie wyglądał inaczej, niż gdy wieczorem zapalimy lampę. Sztuczne oświetlenie bardziej niż naturalne wpływa na odbiór barw. Ciemne i intensywne najlepiej wypadają w mocnym sztucznym oświetleniu, ciepłe – w ciepłym, a zimne – w zimnym. Miłych wrażeń w relatywnym świecie kolorów!
Bujnymi liśćmi okryta
Wyrazista kolorystycznie tapeta winylowa na flizelinie „Herbage INKEQTA1902” włoskiej marki Inkiostro Bianco oddaje monumentalne piękno przyrody. Wrażenie murowane.
Refleksy na szkle
Szkło hartowane w kolorze jasnozielonym ujęte w metalowe czarne matowe ramy nie tylko wyznacza strefę prysznica, ale też ożywia stonowaną kolorystykę pozostałych elementów. Kolekcja „Nouveau”, proj. Bernhardt & Vella, Ex.t.
Kolory deserowe
Stonowane połączenie mlecznej bieli ściany („Newdot Milk”) i szarości podłogi (błyszczący gres porcelanowy „Dotfloor Graphite”) przełamuje mozaika z gresu porcelanowego „Dotmosaic Mauve” w kolorze fiołkowego różu – kolekcja „Newdot”, Ceramica Sant’Agostino. Umywalka i puf nawiązują kolorystycznie do mozaikowej ściany.
Gołębi mat
Spokojne odcienie niebieskiego sprzyjają relaksowi,są więc idealne do łazienki. Meble „Lavo 2.0” mają kolor szaroniebieski i matowe wykończenie. Te same tony odnajdujemy na ścianach. Monochromatyzm wnętrza dynamizują zaokrąglona forma szafek i asymetryczne podziały podkreślone czarnymi liniami uchwytów. burgbad.de
Schody i zachody słońca
Chłodne kolory najlepiej prezentują się we wnętrzach, których okna wychodzą na wschód, zachód i południe. To szczególnie ważne w salonie kąpielowym z różnorodnie wykończonymi, ale utrzymanymi w zimnym klimacie płaszczyznami.
Kamyczki z plakatu
Barwne lastryko dobrze prezentuje się z wąskimi pionowymi kafelkami wydzielającymi strefy wanny i umywalki – w historii architektury wnętrz motywy te pojawiają się często w duecie. Nowością są żywe kolory kamyczków i ich rozmiar, co daje dekoracyjny efekt. Podkreśla go towarzystwo szczotkowanego złota – armatura OMNIRES Y. omnires.com
Ukryty horyzont
– Pomalowanie ścian i sufitu na ten sam kolor pomoże poprawić proporcje wnętrza i wizualnie zniwelować elementy, których nie da się wyeliminować, a które go nie zdobią, np. rurę – mówi architektka Justyna Smolec. Taki zabieg doda pomieszczeniu głębi i wbrew pozorom optycznie go nie zmniejszy (co stałoby się w przypadku pozostawienia białego sufitu).
Beton i powabna nimfa
Szara podłoga pozwala wybrzmieć brązom – i ściana, i wanna przyciągają uwagę. Surowy beton dodaje nonszalancji eleganckiemu fornirowi ścian.
Kabina osobista
Bezramowa ścianka prysznicowa „DLight Air” ze szkłem o grubości 10 mm i wykończeniem CareTec® Pro (ochrona przed osadzaniem się kamienia, działanie antybakteryjne, efekt lotosu). Listwa oświetleniowa LED z pełną gamą kolorów RGB umożliwia płynną regulację jasności i wybór ulubionego koloru. duscholuxpolska.pl
Bogaty wybór materiałów do wykończenia łazienki sprawia, że dziś chyba nikt już nie uważa, że musi być biała, szara lub beżowa. Kolor możemy wprowadzić nie tylko za pomocą płytek, ale również tapety, ceramiki, armatury czy dodatków. Najlepszym wyborem są barwy złamane – pastele lub ich przeciwieństwo, ciemne, głębokie granaty czy zielenie, a także pełna paleta kolorów ziemi: rozbielona terakota, sjena, róż indyjski, marsala, chłodna oliwka. Zdecydujmy się na maksymalnie dwa kontrastujące kolory lub kilka odcieni z jednej, wąskiej palety. Jeśli wybierzemy intensywne barwy, nie szalejmy z dodatkami, wzorami i bogatą formą, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Wzorzystą tapetę zestawmy z jednokolorowymi płytkami w odcieniu pojawiającym się w jej deseniu. Decydując się na ciemne, pochłaniające światło kolory, pamiętajmy o odpowiednio intensywnym oświetleniu – zarówno ogólnym, jak i mocniejszym, punktowym, w strefie umywalki. Warto też wprowadzić delikatne, nastrojowe światło sprzyjające relaksowi.