Komody – starocie i antyki. Co, gdzie i za ile warto kupić? GALERIA
Na rynku staroci i antyków komody nie tracą na popularności. Co trzeba wiedzieć o komodach, by dokonać trafnego zakupu? Gdzie, ile i za jaki mebel warto zapłacić? Kupujemy antyki: komody - poradnik.
Komoda, czyli mebel złożony w zasadzie wyłącznie z szuflad, wykształcił się w II połowie XVII wieku we Francji. W ciągu ponad trzystu lat, jakie minęły od tamtego momentu, komoda przeszła szereg głębokich metamorfoz i stylistycznych, i technicznych. Niezmiennie natomiast wydaje się niezastąpiony do przechowywania ubrań – jak w epoce baroku i w kolejnych okresach – oraz mnóstwa innych rzeczy. Kupujemy antyki: komody.
Antyczne komody – jak ewoluował ten typ mebla?
Komoda wykształciła się ze skrzyni, której boczną ścianę nieznany dziś francuski stolarz epoki baroku zdecydował się w całości wypełnić szufladami. Powstały w ten sposób mebel okazał się niezwykle praktyczny, szybko stał się więc bardzo poszukiwany. Jednocześnie zaczął się dynamiczny proces przemian stylistycznych. Estetyka baroku (styl Ludwika XIV) nadała frontowi komody – czyli licom szuflad – falującą linię. Moda rokokowa (styl Ludwika XV) przyniosła z kolei komody o giętych również bokach oraz o skrzyni wyniesionej na smukłych kabriolowych nóżkach kompozycyjnie zintegrowanych z korpusem mebla.
Klasycyzm (począwszy od styl Ludwika XVI) na nowo wyeksponował konstrukcję mebla, akcentując kształt prostopadłościennej skrzyni mieszczącej na ogół od trzech do pięciu obszernych, szerokich i raczej głębokich szuflad. Podobnie tradycyjny charakter – mimo wszelkie różnice stylistyczne – miały komody biedermeierowskie, neorokokowe (styl Ludwika Filipa), a później eklektyczne. Jedyne, co podlegało wyraźnej ewolucji, to charakter dekoracji – w zasadniczej mierze zależny zresztą także od zamożności odbiorcy.
Komody – starocie i antyki. Jakich mebli szukać?
Dominującym rodzajem komody – ze względu na przeznaczenie większości obiektów tego typu do przechowywania ubrań, pościeli czy bielizny stołowej – przez stulecia pozostawały meble niskie i szerokie. Ich kamienne lub drewniane blaty mogły służyć do przechowywania określonych utensyliów (np. przyborów do mycia w sypialni) albo do eksponowania przedmiotów dekoracyjnych (np. w salonie czy w jadalni).
Na polskim rynku antyków i staroci komód nie brakuje. Niemniej – ze względu na katastrofy dziejowe, jakich przez ostatnie cztery stulecia doświadczała Polska – o antyczne komody wysokiej klasy nie jest łatwo. Tak czy inaczej, tego typu meble na rynku antyków i staroci w Polsce reprezentują wszystkie formy stylowe – od niemieckiego baroku (współcześnie przywożonych z Zachodu) i francuskiego rokoka (w cenach rzędu 10 tys. zł), przez niezwykle liczny i różnorodny segment komód w stylu biedermeier (od 3 do 5 tys. zł za obiekty wyjątkowej urody), komód w formach Ludwika Filipa (od 3 tys. zł) oraz komód eklektycznych (od 2 tys. zł), po mimo wszystko rzadsze w Polsce dobrej klasy realizacje w duchu secesji i art deco.
Komoda szyfoniera – co warto o niej wiedzieć?
Dość wcześnie, bo już w połowie XVIII wieku, wykształcił się jednak również typ komody wysokiej i wąskiej, zwanej na ogół szyfonierą. W jej relatywnie niewielkich i dość płytkich szufladach przechowywano drobniejsze elementy odzieży, z bielizną osobistą na czele. Z tego powodu wiele antycznych komód tego typu ma szuflad siedem (by utrzymać w porządku bieliznę przygotowaną na każdy dzień tygodnia) lub osiem (jak poprzednio, ale z dodatkową szufladą na osobiste drobiazgi).
Szyfonier na polskim rynku antyków jest mniej. Nietrudno o szyfonierę w stylu eklektycznym (od 1,5 czy 2 tys. zł). Dość łatwo też kupić wykonaną na przełomie XIX i XX wieku kopię szyfoniery rokokowej – wiele tego typu mebli sprowadza się obecnie z Francji.
Komody antyczne, starocie, meble vintage – jak kupować?
Przy zakupie antyków większość klientów kieruje się wyglądem mebla – stylistyką, walorami dekoracyjnymi oraz stanem zachowania – oraz ceną. Nie zawsze dość dogłębnej analizie poddaje się stan techniczny danego obiektu. W przypadku komód jest to jednak kwestia szczególnie istotna. Mało kto w przydomowym warsztacie jest faktycznie w stanie uporać się z takimi (nieuniknionymi) śladami upływu czasu jak wytarte i w konsekwencji zacinające się szuflady. Kłopotliwy może też być przykry zapach, często towarzyszący tego typu meblom dawnym.
>> Jak kupować antyki, by zyskać, a nie stracić? KLIKNIJ!
Chcąc zakupić starą komodę, warto szukać korzystnych ofert w internecie, ostateczną decyzję lepiej jednak podejmować po obejrzeniu mebla na własne oczy. Podczas takich oględzin należy przyjrzeć sie również niewidocznym częściom mebla – po wysunięciu szuflad obejrzeć wnętrze skrzyni i jej spód w poszukiwaniu ewentualnych śladów zużycia, zagrzybienia czy obecności szkodników.