Kolorowe, ciepłe i z efektem 3D. Najnowsze kuchenne trendy wprost z EuroCucina 2022

2022-10-25 11:33 AGF

Kolorowe, ciepłe i pełne życia — takie kuchnie przywitały nas na EuroCucina 2022. Jeśli minimalizm, to już bez chłodu. Gładkie płaszczyzny zabudów zyskały trzeci wymiar za sprawa faktur frontów lub różnej głębokości szafek i półek. Bo jak gotować, to z fantazją!

Mówiąc najkrócej, kuchnie stały się bardziej do smakowania życia, mniej na pokaz. Miłe, kolorowe i praktyczne, bez zadęcia. Dominują matowe wykończenia, a wśród kolorów nie królują już biel i czerń, pojawiły się écru i odcienie off-white, delikatne pastele, błękity i oliwki. Lite bryły zabudowy ustąpiły miejsca znacznie lżejszym i bardziej zróżnicowanym rozwiązaniom — szafkom i półkom różnej głębokości.

Dużo jest systemowych płytkich półek i szafeczek do odstawiania kubków czy przypraw, tuż pod ręką, tak żeby nie trzeba było nic otwierać, nigdzie sięgać ani się schylać. Nie wszystko musi być ukryte, a jeśli już, to cały segment kuchni można zamknąć na przykład za wysokimi frontami, które chowają się w kieszeniach po bokach szafek. W ogóle takich mobilnych rozwiązań, które pozwalają szybko i intuicyjnie zmienić kuchenną przestrzeń, pojawia się coraz więcej.

Wielofunkcyjność jest w cenie. Zintegrowane z blatem zlewozmywaki to już prawie norma, zwykle towarzyszą im akcesoria, dzięki którym w zlewie nie tylko umyjemy warzywa czy owoce, lecz także odcedzimy je i pokroimy. Pojawiają się też zespolone z blatem płyty indukcyjne — widoczny jest tylko panel sterowania, a garnki stawiamy po prostu na blacie, w którym ukryte jest pole grzewcze.

No i najważniejsze, kuchnia coraz odważniej się otwiera na resztę domu. Podział na meble kuchenne i salonowe przestał obowiązywać — wszystkie są równie piękne i funkcjonalne. Nieraz tuż obok kuchni pojawia się biurkodo pracy na komputerze. Czemu nie, przecież w home office można mieć na oku rumieniącą się w piekarniku szarlotkę. Ma być miło i wygodnie.

KOMPAKTOWO

„Small Living Kitchens™” to modułowy koncept złożony z wysp, relingów i wysokich szaf, który pozwala wyposażyć kuchnię podobnie jak pokój, za pomocą funkcjonalnych, racjonalnie zaprojektowanych gotowych mebli, bez konieczności stosowania skomplikowanych rozwiązań na wymiar.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Falper

ZA PARAWANEM

Kuchnię od salonu dzieli zintegrowany z kuchenną zabudową ażurowy regał. Punktem skupiającym wzrok jest pomarańczowa wyspa (fronty ze szkła lakierowanego „Matt Orange Brick”, blat z konglomeratu „Carante”), zabudowa w kolorze „Matt Chamois”. Kuchnia „Lounge”, Veneta Cucine.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy venetacucine.com
Większa i ważniejsza
ANTONIO CIARMA
ANTONIO CIARMA, prezes Zarządu Veneta Cucine Polska, venetacucine.com

Po pandemii zdaliśmy sobie sprawę, czego nam w domach naprawdę potrzeba i że właściwie wszystko dzieje się w kuchni. Dlatego dziś ludzie są skłonni przeznaczać na nią więcej miejsca, choćby kosztem sypialni. Kuchnia staje się coraz bardziej widoczna, ale też zaciera się granica między nią a innymi pomieszczeniami — ten sam system meblowy przechodzi do salonu, holu, garderoby czy pralni. Właściwie wszystkie rozwiązania meblowe, które znamy z innych miejsc w domu, są dostępne w kuchni — różne głębokości szafek, oświetlenie LED, bezuchwytowe systemy otwierania. Można powiedzieć, że odpoczywamy od uchwytów. Najmodniejsze ą wyfrezowane we frontach. Dzięki nim można zmniejszyć odległość między wyspą a zabudową przy ścianie. Pojawiają się też nowe materiały — na frontach metaliczne kolory, jak miedź, stal czy aluminium, a także ryflowane szkło. Z materiałów na blaty, jak konglomeraty ceramiczne i kwarcowe „Caranto”, można też wykonać okładziny ścian, podłóg lub mebli, a nawet blat stołu do jadalni.

BLISKO NATURY

W kuchni „Intersection” uwagę zwracają obłe formy stołu i lampy oraz wyrafinowane detale w połączeniu z nieoczywistą kolorystyką, której efektownym uzupełnieniem są szkliwione niejednolite płytki „Lume” (Marazzi).

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Molteni&C/Dada

Z POŚWIATĄ

Gładka zabudowa z nieregularnymi pionowymi podziałami w złocistym kolorze stanowi tło dla efektownej wyspy. Jej fronty zdobi lakierowane szkło, przypominające czarnykamień ze spektakularnymi złotymi intarsjami. Obie bryły rozbijają podświetlane witryny z lekko miodowym szkłem. Kuchnia „36e8 Glass”, Lago.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy lago.it

DŁUGI BAR

Liniowa aranżacja — wyspa ze zintegrowanym stołem — łączy przestrzenie do przygotowania posiłku i biesiadowania. Kuchnia „Sign 01” to stalowy blat i fronty z hi-melaminy „Canneté Canyon Orzech”. Ernestomeda. ernestomeda.com

Kuchnia
Autor: serwis prasowy ernestomeda.com
Dla człowieka
BARTEK BAJON, architekt, PL.architekci, plarchitekci.pl
BARTEK BAJON, architekt, PL.architekci, plarchitekci.pl

Obserwujemy dwa przeciwstawne trendy — ci, którzy jedzą na mieście albo korzystają z diet pudełkowych, mają kuchnie niewielkie, ale luksusowei dobrze wyposażone, a ci, którzy lubią gotować, potrzebują do tego dużej i funkcjonalnej przestrzeni. Często wówczas obok kuchni „czystej”,reprezentacyjnej pojawia się kuchnia „brudna”, gdzie podczas przyjęcia można znosić brudne naczynia. Nieraz równie piękna jak ta pierwsza, ale niewidoczna z salonu. Może być połączona ze spiżarnią, czasem nawet ma oddzielne wejście dla cateringu czy domowników z zakupami. Ostatniokuchnia przestaje być tak sterylnie minimalistyczna, robi się bardziej dostępna i ludzka. Pojawiają się w niej otwarte elementy, jakieś półki, biblioteka, regał z ceramiką, ale wciąż jest tak zaprojektowana, żeby łatwo było utrzymać porządek. Myślimy też ekologicznie i perspektywicznie — kuchnia ma być długowieczna, wybieramy zatem trwałe i ponadczasowe kolory i materiały.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Boffi

WYCZUWALNA SOLIDNOŚĆ

W odświeżonej wersji kuchni „K14” z cienkim, skośnie podciętym na krawędziach blatem z kompozytu MDi by Inalco marka Boffi prezentuje masywne fronty „Case 5.0” z modnym ryflowaniem.

Blat kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Boffi

W TRZECIM WYMIARZE

Bardzo trendy są fronty z efektem 3D, w tym także ramowe w wersji mniej lub bardziej tradycyjnej. Marka SieMatic w kuchni „Mondial”, nadała im nowoczesną, minimalistyczną formę.

Front kuchenny
Autor: serwis prasowy SieMatic

DOBRA ENERGIA

W kuchni „Young” w wersji „Colours” uwagę zwraca przede wszystkim pogodny czerwony kolor. Modnym zabiegiem jest zastosowanie szafek różnej głębokości — w tym wypadku przenikają się bryły czerwonej obudowy okapu i wiszącej szafki. Z dolną zabudową pod linijkę kontrastują skośne podcięcia frontu białej szafki.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy stosacucine.com

PRAKTYCZNY I UNIWERSALNY

Kanał na akcesoria, takie jak butelki z oliwą, deski do krojenia, przyprawy, blok na noże, a nawet wyciąg, dzięki nowej konstrukcji pasuje do każdego blatu — i przy ścianie, i na wyspie — o grubości 12, 20, 40 i 60 mm, w dodatku może być wpuszczany w blat lub instalowany w systemie side-by-side.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Boffi

ESENCJA MINIMALIZMU

Kolekcja „Elementi” pozwala budować proste, monolityczne bryły. Podstawą jest materiał — ceramika na frontach i blatach z dekorem beżowego kamienia z białym użyłowaniem. Charakterystycznym elementem są drzwi ramowe „Groove” z uchwytami w formie podcięcia w sąsiadujących frontach.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Snaidero

NIE MA GRANIC

Kuchnia, jadalnia i salon przenikają się płynnie dzięki wszechstronnej kolekcji mebli „Motus”. Stół lub wyspa, ciąg kuchenny albo komoda — modułowość i uniwersalność kolekcji pozwala spójnie umeblować wielofunkcyjne wnętrze.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy scavolini.com

W NEGATYWIE

Minimalistyczne, bezuchwytowe zabudowy, efektowne witryny i szlachetne materiały to reprezentacyjna kuchnia z wyspą, a w głębi druga — techniczna lub „brudna”, na poważniejsze gotowanie, przy którym nie uniknie się chlapania i intensywnych zapachów. Zaprojektowane przez Antonio Citterio meble „Thea” w obu przestrzeniach zapewnią estetykę, solidność i funkcjonalność.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Arclinea