Kuchnia spersonalizowana. Co to znaczy i jak ją zaprojektować?
Badania pokazują, że użytkownicy kuchni chcą odczuwać jeszcze intensywniej — i to wszystkimi zmysłami! Pragną spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, swobodnie wyrażać osobowość, czerpać radość z przebywania w domu i czuć się w nim bezpiecznie.
Twórcy kuchni projektują nie meble, lecz doświadczenia. W centrum ich zainteresowania jest człowiek, jego odczucia i uczucia. Wciąż obserwuje się silną potrzebę indywidualizowania wyposażenia kuchni, stąd wielość kolorów i sposobów wykończenia. Dobrym relacjom w gronie osób, które wspólnie gotują, sprzyjają gesty, co tłumaczy skupienie na detalach.
Producenci odwołując się do sentymentów, przywołują wspomnienia i kreują ciepłą atmosferę. Nie przez proste stylizowanie mebli, lecz wprowadzanie jednego, dwóch elementów inspirowanych modelami, które użytkownicy pamiętają z dzieciństwa. To może być uchwyt szafki, kształt zlewu, kolor frontu.
Nie słabnie popularność kuchennych wysp, które pełnią funkcję integrującą. Najmodniejsze wyglądają, jakby się unosiły nad podłogą. Zabudowy są wizualnie lekkie i zaprojektowane tak, by mieszcząc jak najwięcej rzeczy, zabierały możliwie jak najmniej powierzchni i nie przytłaczały masywną formą.
Podświetlane witryny, efektowne i praktyczne, budują nastrój. Ukryte za frontami szuflady pozwalają zachować porządek. Naturalne materiały cieszą zmysły. Jakość ręcznego wykonania i świadomość, że producent działa zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej, więc leży mu na sercu dobro planety, dają zadowolenie.
Nowocześnie, czyli lekko
Nawet bestsellery, które potwierdziły już funkcjonalność, jak model „Alea” marki Poliform, potrzebują czasem odświeżenia. W nowej wersji producent postawił na detale: profile podkreślające poziome i pionowe podziały zabudowy, fazę w górnej krawędzi drzwi, subtelniejszą formę bocznego panelu. Układ podstawowych modułów pozostał niezmieniony, ale zestaw można indywidualizować, wybierając spośród wielu materiałów i wykończeń.
Lewitująca wyspa
Projekt kuchni powstał we współpracy Alexandry Ogonowski z firmą Nordiska kök. Marmurowy blok wyspy dzięki uniesieniu nad posadzkę wygląda na lekki i mobilny. Indukcyjna płyta Miele tworzy zestaw z okapem blatowym. Marmur Calacatta Vagli Oro znalazł zastosowanie także w strefie zmywania — na blacie i ścianie. Pięknie użylony kamień i drewno (dąb bejcowany na ciemny brąz) to najmodniejszy duet. Przeszklona przegroda w drewnianych ramach wyznacza umową granicę między otwartą kuchnią i jadalnią w sztokholmskim mieszkaniu wyremontowanym przez pracownię AO/JND Interiors.
Laboratorium doznań
Kuchnia z gigantycznych rozmiarów wyspą, która jest zarazem strefą gotowania i mycia oraz miejscem do przygotowywania posiłków, stanowi najlepszy dowód na to, że firma Cesar pozostaje wierna idei projektowania doświadczeń. Domownicy spełniają się przy różnych kulinarnych czynnościach: jeden lubi kroić, drugi smażyć — każdy ma przestrzeń dla siebie i, co najważniejsze, wszyscy są razem.
Total look
Reprezentacyjna kuchnia marki Zajc powstała na bazie modelu Z1. Do koloru blatu (dekton marki Cosentino) dobrano odcień matowego lakieru na frontach szafek. Obramowanie zabudowy z AGD stanowi efektowna podświetlana witryna. Szeroka wyspa zapewnia przestrzeń do przechowywania.
Powrót do przeszłości
Andreę Steidla, projektanta modelu „Pinea”, zainspirowały dawne kuchnie — ergonomiczne i praktyczne — w których gotowało się dużo i z rozmachem. Zaczerpnął z nich pomysł na formę zlewu umieszczonego na styku wyspy i stołu. Urodę drewna w zabudowie podkreślił specjalną teksturą.
Zrównoważona
Do wykonania mebli marki Pluck użyto sklejki wykończonej drewnianym fornirem (fronty niedrewniane są lakierowane). Producent współpracuje wyłącznie z podwykonawcami, którzy działają prośrodowiskowo. Charakter zabudowy, nowoczesny, ale z rysem retro, sprawia, że kuchnia jest uniwersalna.
Podręczne herbarium
Projektantów kuchni zainspirowała Madera, o której mówi się, że panuje na niej wieczna wiosna. Nieregularnie pofalowane fronty modelu o tej samej nazwie nawiązują do form organicznych. Ich naturalny kolor podkreślono, stosując autorską technologię lakierowania opracowaną specjalnie na potrzeby tego projektu. Ręcznie nakładane warstwy patyny wydobywają rysunek drewna. Miniogródek na zioła jest integralnym elementem zabudowy.