Mozaika w łazience – kształty, kolory, materiały, aranżacje

2020-12-23 14:40 KZ

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Odeszliśmy od traktowania jej wyłącznie jako miejsca wykonywania codziennych czynności higienicznych. Myślimy o łazience w kontekście domowego spa, stawiamy znak równości między nią a innymi wnętrzami i w taki też sposób chcemy ją urządzać.

Bisazza Fornasetti Ortensia
Autor: serwis prasowy METAFORA I ALUZJA Wzór „Ortensia” z kolekcji szklanych mozaik Bisazza stworzonej we współpracy z Fornasetti. bisazza.it

Szukamy rozwiązań ciekawych, które będą nie tylko praktyczne – co w łazience jest podstawą – ale także piękne, będą zaspokajały nasze potrzeby estetyczne. Warto się zatem przyjrzeć mozaikom, bo stanowią one niezwykle oryginalny sposób wykończenia zarówno ścian, jak i podłóg. Nadają się do pomieszczeń każdej wielkości i można nimi udekorować każdą strefę łazienki.

Wartości dekoracyjne mozaik są znane od wieków. Najstarsze znalezione pochodzą sprzed 5 tys. lat (mozaiki sztyftowe z Uruk w południowej Mezopotamii – małe sztyfty z wypalonej gliny o długości mniej więcej 10 cm). W starożytnej Grecji mozaiki również były popularne. Najpierw używano otoczaków znalezionych na brzegach rzek i morza (opus barbaricum), następnie wykorzystywano odpady kamienne (opus segmentatum), później zaczęto stosować regularne kostki z marmuru, złota, kamieni półszlachetnych, a nawet szlachetnych. Technika została przejęta przez Rzymian (chociażby pompejańskie przedstawiające faunę morską). Mozaiki wykorzystywano też w sztuce wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej, a także sztuce islamu.

Mozaiki współczesne mają bardzo wiele odsłon. Poszczególne, niewielkich wymiarów płytki tworzą wzory i ornamenty umieszczone na siatce, folii lub specjalnym papierze, co znacznie ułatwia ich układanie. Bogaty jest wybór materiałów: ceramika, szkło, metal, drewno, kamień naturalny, i kształtów: geometryczne kwadraciki, prostokąty, heksagony czy artdecowskie romby, orientalne arabeski czy urokliwa rybia łuska. Możliwości aranżacyjne są niezliczone.

Bardzo często można się spotkać z opinią, że gdy wykorzystujemy mozaikę w łazience, powinniśmy się kierować umiarem. Mozaika jako element dodatkowy, ornament, wykończenie wnęki, okładzina półki czy dekoracja wanny w zabudowie na pewno sprawdzi się świetnie, zwłaszcza że – w przeciwieństwie do płytek o większych formatach – nadaje się do wykończenia powierzchni zaokrąglonych, profilowanych, o nieregularnej formie. Jednak możemy też o umiarze zapomnieć, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji dużą powierzchnię. To na niej mozaika ma szansę wybrzmieć w pełni i pokazać wszystkie swoje najlepsze odsłony. Dzięki jej plastyczności możemy stworzyć wnętrze niepowtarzalne, prawdziwie indywidualne. Mozaika w roli głównej? Warto to rozważyć. Potencjał jest ogromny.

Maja Ganszyniec, studioganszyniec.com
Maja Ganszyniec, studioganszyniec.com

Mamy wspaniałe przedwojenne wzorce w architekturze wnętrz. Korzystano wtedy z naturalnych, pięknych i trwałych materiałów: drewna, ceramiki, mosiądzu. Warto z tych tradycji czerpać. Dziś w miejscach, które nie zostały zniszczone, nadal możemy podziwiać urok gorsecikowych posadzek. To ważne, by tak jak kiedyś przystępne cenowo produkty były piękne, naturalne i trwałe. Tak jak gorseciki. Bardzo się cieszę, że Ceramika Paradyż zdecydowała się na wprowadzenie tej małej, ikonicznej płyteczki do produkcji, przywracając ciągłość urwanym przez historię wątkom.